Jak czyścić pędzle, szablony i stemple?

jak-czyscic-pedzle-szablony-i-stemple

Wszyscy wiemy, że o dobre pędzle, szablony i stemple trzeba dbać !

Przygotowałam dla Ciebie świetny poradnik, który pomoże Ci zaoszczędzić czas i pieniądze.

Jak czyścić pędzle, szablony i stemple?

 

Czyszczenie pędzli

Do każdego projektu z użyciem pędzli należy przygotować słoik lub miseczkę z wodą. Po skończonym malowaniu włóż pędzel do wody, tym sposobem farba, lakier lub preparat nie zdąży zaschnąć na pędzlu, a ty masz czas na dokończenie zamysłu lub tworzenie innego projektu.

 

Nigdy nie zostawiaj brudnych pędzli na noc!

 

Po zużyciu wszystkich pędzli lub po zakończonej pracy w pracowni należy dokładnie umyć pędzle – codziennie. Najpierw wypłucz ciepłą wodą (cieplejszą niż pokojowa temperatura, ale nie gorącą) z farby lub innych preparatów. Następnie płynem do naczyń lub mydłem do rąk wyczyść pędzel. Spróbuj nie zmoczyć łączenia włosia z uchwytem, ponieważ klej może się rozpuścić a całość odpadnie.

Układamy pędzel na dłoni i wykonujemy takie same ruchy jakie wykonujemy przy malowaniu. Pamiętaj, aby nie dociskać do środka pędzla, tak, że włosie jest z każdej strony na dłoni, bo przecież nigdy tego nie robisz, gdy malujesz powierzchnię. Wyobraź sobie, że malujesz farbą skórę Twojej dłoni następnie stosuj ruchy okrężne. Rozdziel każde pasmo palcami, aby mieć pewność, iż żadne zabrudzenie nie pozostało na włosiu. Następnie dokładnie wypłucz z piany, włosek po włosku, jeśli pędzel jest dalej brudny należy powtórzyć krok. Nadmiar wody strzepujemy, włosie układamy zgodnie z przeznaczeniem i pozostawiamy pędzle do wyschnięcia tak, aby włosie nie dotykało żadnej powierzchni, np. w słoiku włosiem do góry lub na krawędzi stołu. Jeśli widzisz jakieś odstające włoski wytnij je.

 

DecoKurs, w którym nauczysz się podstaw decoupage – kliknij poniżej po więcej informacji

[maxbutton id=”3″ ]

W zależności od intensywności pracy pędzli raz na 2 lub 3 tygodnie należy narzędzia potraktować specjalnym preparatem na bazie alkoholu do czyszczenia pędzli po użyciu produktów na bazie wody: farby akrylowe, kredowe, lakiery na bazie wody, kleje, kleje z werniksem.

Czysty pędzel wkładasz do słoiczka z płynem do mycia pędzli. Następnie czyścisz w ten sam sposób jak wyżej opisany, gdy wytworzy się mnóstwo piany należy odstawić pędzel na 10 minut, aby preparat dokładnie wsiąknął w każdy zakamarek. Po wyznaczonym czasie dokładnie spłucz czyścik pod bieżącą wodą. Wysusz tak jak w opisie powyżej.

Preparat można używać do zaschniętych pędzli. Proces jest dłuższy i potrzeba więcej cierpliwości, ale dzięki temu możemy odzyskać ulubiony pędzel. Postępuj dokładnie tak jak w opisie wyżej, ale powtórz mycie preparatem, odstawienie i płukanie kilkakrotnie.

Czyszczenie szablonów

Po użyciu szablonu należy natychmiast przemyć ciepłą wodą. Najlepiej używając rąk, ponieważ jest najmniejsza szansa na powyginanie małych elementów szablonów. Jeśli skorzystasz z pomocy szczotki lub gąbki nie będziesz miała takiej dużej kontroli.

Niestety nie żyjemy w bajce i po prostu zaraz po nałożeniu pasty lub farby musimy dodać inny element, a w tym czasie preparaty zasychają na szablonie. Nie jesteśmy już wstanie domyć taki szablon tylko pod wodą.

I teraz do akcji wkracza czyścik do szablonów. Na umytą powierzchnię należy nałożyć preparat do czyszczenia. Ja akurat mam w spryskiwaczu więc dokładnie spryskuję całą powierzchnie czyszczonego szablonu. Następnie należy odczekać kilka minut, aż zadzieję się magia. Kolejnym krokiem jest umycie szablonu mydłem i ciepłą wodą. Sprej pięknie sobie poradzi z zaschniętą farbą czy pastą i znowu mamy śliczny i czysty szablon do pobrudzenia 😉

 

 

Czyszczenie stempli

Tutaj nie będzie jakichś wspaniałych i wyszukanych propozycji. U mnie niezawodnym sposobem jest użycie mokrych chusteczek zaraz po skończeniu odbijania. To wszystko. Póki tusz jest mokry zmywam z łatwością taką chusteczką.

 

Naucz się decoupage razem zemną! KLIKNIJ poniżej, aby dowiedzieć się więcej informacji!

 [maxbutton id=”3″ ]

Share:

Daria Pieczonka