Jak zrobić styropianowe jajko z kwiatami sospeso? Krok po kroku

jajko-z-sospeso

Jak zrobić styropianowe jajko z kwiatami sospeso? Wielkanocne jajo z gąską to projekt z moją ulubioną porą roku. Wiosna jest to czas kiedy natura budzi się do życia, a my chowamy grube kurtki do szafy.

Jak zrobić styropianowe jajko z kwiatami sospeso?

Jak zrobić styropianowe jajko z kwiatami sospeso?

Kwiaty kwitną, ptaki wiją gniazda, a słońce grzeje nas pierwszymi ciepłymi promieniami. Wiosna, to też ciekawy temat do tworzenia kwiecistych, bajkowych projektów łączących się z Wielkanocą i taka też jest moja inspiracja, będąca właśnie mini światkiem z gąską pośród mchu, drzew i traw.

Projekt chodził mi po głowie już od jakiegoś czasu i cieszę się, że osiągnęłam zamierzony efekt. Wiele się tutaj dzieje. Mamy materiałowe kwiaty jabłoni do sospeso, ciekawą konstrukcję, wyrzeźbioną trawę i różne faktury. Jednak głównym bohaterem jest gąska siedząca na gałązce ułamanej ze starego drzewa w lesie.

Było to wielka przyjemność stworzyć ten świat przywołujący w nas ciepłe wspomnienia lub myśli związane ze świętami wielkanocnymi

Jak zrobić styropianowe jajko z kwiatami sospeso?

Lista potrzebnych preparatów do zrobienia jajka z kwiatami sospeso

Wszystkie użyte preparaty znajdziesz u mnie w sklepie. Dodatkowo przygotowałam ich spis, a także odnośniki do konkretnych produktów, abyś nie musiała ich szukać. Po prostu kliknij w produkt poniżej, a przeniosę Cię bezpośrednio do sklepu.

Jak zrobić styropianowe jajko z kwiatami sospeso?

Jak zrobić styropianowe jajko z kwiatami sospeso? krok po kroku

Krok 1

Zaczęłam oczywiście od przygotowania powierzchni do ozdabiania za pomocą bonding primer. Dziurkę w środku jaja zakleiłam heavy body gel i masą superlekką. Kawałek masy włożyłam do otworu a następnie roztarłam tak, aby granice nakładania nie były widoczne. Zostawiam do całkowitego wyschnięcia.

Na drugiej stronie jaja rysuje kształt otworu do wycięcia a następnie nożykiem wycinam okienko.

Wyrównuje ewentualne krzywizny. Jeżeli strony nie są symetryczne to docinam styropian, aż otwór jest równy. Następnie wycięte brzegi maluję podkładem. Wyciętej części nie wyrzucam. Zrobię z niej podstawkę.

Krok 2

Czas na przyklejenie taśmy malarskiej, która ma 2,5 cm szerokości. Postanowiłam, że środek jaja maluję na 3 kolory: biały, antyczną kość słoniową i beżowy. Zostawiam do wyschnięcia, a następnie przyklejam papier ryżowy na klej do decoupage nacinając go w miejscach, w których się faluje.

Krok 3

Kwiaty jabłoni naklejam na folię transparentną dokładnie wtłaczając klej w materiał. Po przyklejeniu rozwadniam jeszcze trochę kleju i smaruję całość, aby klej wszedł we wszystkie zakamarki, które mogły zostać pominięte. Zostawiam do całkowitego wyschnięcia, a następnie wycinam wszystkie kwiatki.

 

Krok 4

Dwa boki jaja łącze ze sobą smarując miejsce łączeń heavy body gel. Wbijam drut w podstawkę i zaginam go. Zaklejam tą samą pastą i masą superlekką. Następnie przebijam drutem dół jaja i docinam go jak najbliżej spodu. Znowu zaklejam masą. Podstawkę i dół jaja smaruję heavy body gel i zostawiam do całkowitego wyschnięcia. Środek jaja smaruję pastą śniegową tak, aby papier był widoczny w niektórych miejscach. Podstawkę również smaruję pastą śniegową.

Krok 5

Aby wyrzeźbić trawę nakładam cienką warstwę masy das na miejsce łączenia jaja z podstawką. Miejsce łączenia się dwóch połówek jaja również maskuję masą.

W miejscu, w którym ma być trawa nakładam grubszą warstwę masy. Rysuję nożykiem jej kształt, a następnie delikatnie usuwam nadmiar masy dookoła uwypuklając w ten sposób kształt rośliny.

Można też inaczej zrobić trawę. Roluję wałeczek, a następnie przykładam do powierzchni przedmiotu. Brzegi rozsmarowuję na powierzchni, aby źdźbło nie odpadło.

Zarówno w jednej metodzie jak i drugiej należy pracować z wodą psikając nią powierzchnię masy, wygładzając i przyklejając dodatkowo trawę.

Krok 6

Krawędzie jaja ozdabiam sznureczkiem z foremki, przyklejając go na ekspres glue. Tył smaruję modeling pastę, aby uzyskać fajną fakturę na jaju. Zostawiam do całkowitego wyschnięcia.

Krok 7

Teraz malowanie. Odcieniami brązów, zieleni żółci i bieli uzyskuję różne przejścia kolorystyczne używając do tego pędzla. Środek jaja również maluję farbami w odcieniach beżu tak, aby pasowały do motywu z papieru ryżowego. Nadmiar farby wycieram nawilżoną chusteczką. Metodą „suchego pędzla”(mała ilość farby na szczeciniastym pędzlu, wytarta w ręcznik papierowy) maluję całe jajo odcieniem bieli oraz brązu.

Całość zabezpieczam werniksem akrylowym matowym z pentartu.

Krok 8

Pastę vintage delikatnie rozcieńczam terpentyną. Smaruję jajo, a następnie nadmiar pasty wycieram nawilżoną chusteczką.

Gąskę maluję używając bieli, czerni czerwieni i żółci. Maluję tak, aby gąska nie miała na sobie tylko i wyłącznie białego koloru, ponieważ w naturze tak nie jest. Staram się uchwycić ciemniejsze miejsca pod skrzydłami czy oczodołach.

Po pomalowaniu zwierzątka zabezpieczam je werniksem akrylowym.

Krok 9

Gałązkę z drzewa docinam do odpowiedniej szerokości jaja i umieszczam ją w jaju. Można też przytwierdzić ją na stałe na heavy body gel lub klejem na gorąco. Gąskę umieszczam na gałązce. I tak samo mogę ją przykleić lub zostawić luźno, aby można było wymieniać kompozycję w środku. Pod dziób wtykam jej mech.

Na górę jaja przyklejam dekoracyjny uchwyt do szuflad.

Krok 10

Kwiaty wyginam fantazyjnie za pomocą ciepła ze świeczki oraz dłutek. Nagrzewam folię w odległości kilku centymetrów od świeczki uważając, aby jej nie podpalić ( nie trzymam foli w miejscu a cały czas kręcę w powietrzu kółka)

Po nagrzaniu folia staje się miękka. Przechodzę wtedy na gąbkę i wyginam dłutkami kwiata. Po uformowaniu roślin tył maluje w odcieniach motywu.

Kwiaty przyklejam na jajo klejem na gorąco. Na koniec smaruję je błyszczącym heavy body gel. Zostawiam do wyschnięcia. Gotowe.


Tak więc wiosna to idealny czas na projekty z wykorzystaniem pięknych kwiatów do sospeso. Pięknie dopełniają całość kompozycji dodając jej uroczego charakteru. Pokazałam też dzisiaj jak można wykorzystać walory jaja otwieranego w sposób przestrzenny. Można też niewielkim kosztem zrobić trawę wykorzystując do tego tylko masę.

Poszerzajmy swoją wyobraźnie decydując się na przenoszenie myśli w rzeczywistość. Zyskamy dzięki temu oryginalne i tylko Nasze ozdoby. Marta


Zapraszam Cię również do mojej innej inspiracji Flower Box

Jeżeli macie ochotę to zajrzyjcie na moje profile:

Do zobaczenia przy następnej inspiracji Marta

Share:

Daria Pieczonka