3 sposoby na oszczędzanie pieniędzy

jak-zaczac-oszczedzac-pieniadze

W dzisiejszym wpisie chciałabym pogadać o oszczędzaniu. Jako, że uwielbiam oszczędzać to pragnę się podzielić z Tobą moimi wskazówkami, przemyśleniami, a konkretnie podam Ci 3 sposoby na oszczędzanie pieniędzy. Uważam, że wcale nie trzeba zarabiać kokosów, aby oszczędzać, okay pewnie jest łatwiej, ale i dużo łatwiej jest wydawać.

Dlaczego oszczędzanie jest dobre?

  •  jesteś przygotowana na niespodziewane wydatki, które w życiu ZAWSZE się przydarzają.
  • masz spokojną głowę.
  • nie martwisz się o przyszłość.
  • jesteś zabezpieczona finansowo, na wypadek utraty pracy, choroby, itd.
  • kontrolujesz swój budżet, usuwasz lub ograniczasz wydatki, których nie potrzebujesz.

 

Skarbonka:

Może to brzmieć głupio i naiwnie, ale uważam, że dobrym sposobem na rozpoczęcie zabawy z oszczędzaniem jest skarbonka.

To właśnie od niej zaczęłam kiedy to byłam jeszcze dzieckiem, to samo proponuję Tobie. Pamiętam, że uwielbiałam to uczucie posiadania zapasowej gotówki i tak mi już zostało. Następnie z drobnych przeszłam na tylko 5 zł – wkładałam do skarbonki tylko monety o nominale 5 zł. Teraz dalej mam skarbonkę i wkładam tam tylko papierowe pieniądze. Z perspektywy czasu zrozumiałam, że ta skarbonka pomogła mi wyrobić nawyk oszczędzania. Ustal sobie jak dużo chcesz wkładać pieniędzy do skarbonki. Ustal cel, na co wydasz pieniądze, to zdecydowanie mega motywuje przy odkładaniu 🙂

 

oszczedzanie

Konto Oszczędnościowe:

Razem z mężem posiadamy konta oszczędnościowe, są one na stosunkowo niskim oprocentowaniu, ale lepsze to niż nic. Na początku oszczędzaliśmy tyle ile nam zostało z wypłat, teraz wiemy, że to jest zła metoda. Najpierw ustalasz ile chcesz oszczędzić zaraz po dostaniu wypłat/y. To się sprawdza najlepiej, bo masz limit na wydawanie bezsensownie pieniędzy. Warto się zastanowić ile pieniędzy chcesz oszczędzać, co miesiąc. Następnie wpłacać na konto oszczędnościowe, a najlepiej ustawić stałe lecenie.

Moje pensje są co tydzień. Zaraz po wypłacie wyznaczona kwota pieniędzy leci na konto oszczędnościowe. Możesz używać kilku kont oszczędnościowych i je nazwać, np. wakacje, kupno samochodu lub domu, bezpieczna przyszłość, cokolwiek :). Z celem jest dużo przyjemniej oszczędzać, bo wiesz jak chcesz wykorzystać nagromadzone pieniądze.

 

Lokata:

Powiedzmy, że już masz jakieś oszczędności, ale dalej Ci brakuje do wyznaczonego celu. Tak jak wspominałam wcześniej konta oszczędnościowe są o niskim oprocentowaniu. Wpłacasz x zł na wybrany okres czasu na lokatę i nie możesz ich wypłacić, ponieważ nie otrzymasz oferowanego oprocentowania. To są takie zamrożone pieniądze, które są na wakacjach, odpoczywają i rosną czekając na odpowiedni moment na wykorzystanie. Trzeba pamiętać, kiedy zbliża się upływający czas umowy, aby ją odnowić lub wybrać pieniądze.

 

Tobie również radzę zacząć od czegoś małego, na początku nie liczy się ile oszczędzisz pieniędzy, a jak regularnie będziesz to robić.  Nawyk to potężna moc i warto pielęgnować te dobre, ale też dać im czas do wdrożenia. Tym bardziej, że jest wiele opcji oszczędzania. Od standardowej skarbonki, po lokaty, konta oszczędnościowe, inwestycje oraz wiele innych.

Nigdy nie miałam karty kredytowej, bo uważam, że skoro nie mam fizycznej gotówki to znaczy, że mnie po prostu nie stać na daną rzecz.

Uważam, że w dzisiejszych czasach oszczędzanie to nie lada wyczyn. Oczywiście do zrobienia, ale płynąca fala promująca konsumpcjonizm nie pomaga.

Jeżeli oszczędzanie interesuje Cię tak jak mnie warto, abyś pomogła sobie lekturą Michała Szafrańskiego „Finansowy Ninja„. Dzięki książce nauczyłam się korzystać z budżetu domowego – wcześniej nie miałam o tym pojęcia. Wiem na co wydaję pieniądze. Zaczęłam myśleć o emeryturze. Zaprzyjaźniłam się z finansami. Umiem obsługiwać kalkulator finansowy. Oszczędzam więcej. Rozsądniej wydaję pieniądze.

 

Daria Pieczonka