Jak zrobić jajka z efektem minerałów? Krok po kroku

jak-zrobic-jajka-z-efektem-mineralow-krok-po-kroku

Jak zrobić jajka z efektem minerałów – turkusowego i różowego agatu? Ta inspiracja powstała dzięki starszej córce, która uwielbia minerały. Często odwiedzamy giełdy minerałów, a w domu mamy niezłą kolekcję. Wypatrzyłam tam minerały- turkusowy oraz różowy agat, w formie geody czyli jego przestrzeń w środku wypełniona innym jest kryształkami. Kamienie swą urodą, wielobarwnością i blaskiem fascynują. Niektórzy wierzą, że mogą wspomagać leczenie czy samopoczucie. Na przykład różowy i mleczny kwarc to kryształ o łagodnej naturze. Ma działanie uspokajające,  do tego rozbudza kreatywność. Jest idealnym kompanem artystycznych dusz. Całkiem możliwe, choć nie mogę potwierdzić na podstawie moich doświadczeń. Chyba, że sama ich obecność w domu wpływa na naszą kreatywność. Kto wie…?

Jak zrobić jajka z efektem minerałów
mde

Jak zrobić jajka z efektem minerałów? Krok po kroku

Do tworzenia jajek wykorzystałam farby akrylowe w formie fluidów firmy Finnabair. Jest to bardzo napigmentowana farba, która daje dużo możliwości. Efekt może być zróżnicowany w zależności od tego czy dodamy więcej wody czy nie. Po wyschnięciu tworzą wodoodporną powłokę co jest ich dodatkową zaletą. Do drugiego jajka wykorzystałam również tusze alkoholowe, aby porównać efekt tych dwóch preparatów. Fluidy bardzo dobrze się nakłada, choć w uzyskaniu odpowiedniego efektu w różowym jajku konsystencja tuszy alkoholowych były bardzo przydatna. Ciekawa jestem, który bardziej przypadnie Wam do gustu.

Jak zrobić jajka z efektem minerałów

Lista potrzebnych preparatów do zrobienia jajek:

Wszystkie użyte preparaty znajdziesz u mnie w sklepie. Dodatkowo przygotowałam ich spis, a także odnośniki do konkretnych produktów, abyś nie musiała ich szukać. Po prostu kliknij w produkt poniżej, a przeniosę Cię bezpośrednio do sklepu.

Lista potrzebnych preparatów:

Jak zrobić jajka z efektem minerałów? Krok po kroku

Jak zrobić jajka z efektem minerałów

Krok 1

Pracę rozpoczęłam od przemycia powierzchni alkoholem, aby pozbyć się kurzu. Następnie nakładam heavy body gel glossy za pomocą pędzla tapując wewnętrzne strony jajek. Na środku robię to niedokładnie, aby nałożyć klej do złoceń 3d, robię to w jednym jajku. W drugim nakładam ice crystal formując owalny kształt, a do jego środka sypię galaxy flaxes jupiter white i troszkę brokatu oraz drobne mikrokulki. Pozostawiam do wyschnięcia. Tam gdzie nałożyłam klej do złoceń sprawdzam czy klej zrobił się przeźroczysty i jest lepki. To znak, że można zakładać złocenia.

Krok 2

Na środku pierwszego jajka nakładam folię do złoceń. Za pomocą miękkiego pędzla omiatam, robię to dość mocno, ponieważ chcę żeby było dużo prześwitów i przetarć. Następnie na paletę wyciskam niewielką ilość farby akrylowych-liquidów, naprawdę wystarczy kropka na początek. Trzeba pamiętać o dokładnym wymieszaniu farb. Farby są bardzo wydajne, można je rozrzedzać wodą. Tak też robię i tapując pędzlem nakładam od środka, mieszając kolory delikatnie. Na bokach dodaje więcej koloru umber oraz ultramarine a w środku deep turquoise. Trzeba uważać, żeby farba nie zastygła, bo będę nieładne plamy. Ważne jest aby tapować miejsce przy miejscu. Początkowo efekt jest transparentny, dlatego trzeba powtórzyć ten etap. Czekam aż wyschnie pierwsza warstwa a następnie czynność powtarzam 4 razy aby uzyskać odpowiednią głębię koloru.

Krok 3

Przechodzę do drugiego jajka. Zaczynam tu od farby liquid carmine na bokach mieszając z umber. Wokół owalu nakładam tusz alkoholowy magenta lejąc bezpośrednio z buteleczki, a środek wlewam tusz biały oraz srebrny. Ponownie czekam, aż wyschnie pierwsza warstwa, a czynność powtarzam 3 razy. Zostawiam otwarte połówki do wyschnięcia. To ważne, żeby nie zamykać za szybko, ponieważ preparaty muszą odparować. Jeśli zamknęłabym za szybko mogłaby się zebrać wilgoć.

 

Krok 4

Czas na dodatki. Przyznam szczerze, że miałam tu problem. Zastanawiałam się nad masą super lekką ale po konsultacji z moją specjalistką od minerałów stanęło na grubym sznurku. Do jajka różowego dodałam srebrny, a do turkusowego złoty. Przyklejam za pomocą kleju na gorąco. Przed zamknięciem połówek brzegi smakuję express glue, żeby jajka nie otwarty się przy przyklejaniu sznurka. U góry wiążę sznurek na supeł i przypalam końcówki delikatnie aby się nie rozwarstwiały. Jajka będą do położenia, dlatego zakryłam oczko. Spokojnie można dać tu inne dodatki lub wyciski z masy, co tylko przypadnie do gustu.


Jak zrobić jajka z efektem minerałów? Krok po kroku

Gotowe… Który kolor wybierasz turkus czy róż?

Jak zrobić jajka z efektem minerałów

Dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam do odwiedzenia mnie na Facebook, Instagram, TikTok. Do zobaczenia przy kolejnej inspiracji.

Zobacz moją inną inspirację chustecznik ze złoceniami.

Monika


Share:

Daria Pieczonka