Jak zrobić zegar z efektem marmuru z żywicy? Krok po kroku

Jak zrobić zegar z efektem marmuru z żywicy? Ten projekt jest totalnym żywicowym odlotem. Moim założeniem było wykonać na tarczy zegara wzory imitujące strukturę marmuru i tak też zrobiłam.
Cała zabawa polegała na łączeniu wybranych kolorów pigmentów i mieszaniu ich z żywicą a następnie odpowiedniemu nakładaniu jej na zegar.

Jak zrobić zegar z efektem marmuru z żywicy?
Zobacz jak powstała moja imitacja tego drogiego i luksusowego kamienia.

Lista potrzebnych preparatów do zrobienia zegara z marmurem
Wszystkie użyte preparaty znajdziesz u mnie w sklepie. Dodatkowo przygotowałam ich spis, a także odnośniki do konkretnych produktów, abyś nie musiała ich szukać. Po prostu kliknij w produkt poniżej, a przeniosę Cię bezpośrednio do sklepu.
- zegar z mechanizmem
- podkład akrylowy
- farby allegro antyczny różowy, antracyt, biały, czarny, malinowy, żółty, zielony żywopłot, beżowy
- szablon z zegarem „stamperia”
- foremka silikonowa prima
- masa super lekka
- lakier matowy pentart
- express glue
- foremka silikonowa sznur pereł
- pigment do żywicy biały, malinowy, różowy
- żywica krystaliczna

Jak zrobić zegar z efektem marmuru z żywicy? krok po kroku
Krok 1
Pierwsze co zrobiłam to nałożyłam na tarcze zegara podkład akrylowy i zostawiłam do wyschnięcia na całą noc. Na drugi dzień cały zegar pomalowałam delikatnym różem. Po wyschnięciu farby odbiłam szablon z cyframi zegara szczeciniastym, okrągłym pędzlem.




Krok 2
Z foremki wycisnęłam motywy róży i liści, i zostawiłam do wyschnięcia, a następnie przystąpiłam do malowania ich.
Wybrałam do tego różne odcienie farb: malinowa, żółtą, zieloną, białą i czarną, a następnie mieszałam je ze sobą uzyskując różne odcienie różu na kwiatach oraz różne zielenie na liściach. Wszystko należy mieszać na palecie dążąc do koloru, który chcemy uzyskać. Kolor żółty ociepli nam róż lub zieleń.
Po pomalowaniu wycisków zostawiam je do dobrego wyschnięcia a następnie zabezpieczam je werniksem akrylowym matowym.
Na koniec przyklejam na express glue w miejscach, które wybrałam.



Krok 3
Dookoła tarczy zegara oraz w środku przy cyfrach przyklejam sznury pereł patrząc, aby ciasno przylegały do siebie i były równo położone. Staram się, żeby nie było przerw między perłami, gdyż potem w tym miejscu będę wylewać żywicę.
Po przyklejeniu perełek zostawiam je do wyschnięcia, a następnie maluję beżowym kolorem rozjaśnionym bielą.
Po wyschnięciu maluje jeszcze perły oraz róże białą farbą metodą na suchy pędzel.
Cały zegar zabezpieczam werniksem akrylowym matowym.





Krok 4
Na następny dzień przystępuję do wykonania mojego marmuru. Zaczynam od stworzenia białej bazy na której będę później malowała różowe żyłki z różowej żywicy.
Na wadze odmierzam preparat z oznaczeniem A oraz B o tej samej gramaturze czyli u mnie po 50ml z każdego. Żywicę mieszam ze sobą kilka minut dla dobrego zmieszania się składników. (Wszystko wykonuję w rękawiczkach).
Pod koniec dodaję biały pigment i znowu dobrze mieszam. Całość wylewam na tarczę zegara i rozprowadzam szpatułką we wszystkich zakamarkach dbając o to, aby nie powstały bąble.
W drugiej miseczce przygotowuję żywicę dodając do niej pigment malinowy oraz różowy.
Pędzlem nabieram odrobinę płynu a następnie maluję nim po mojej białej bazie próbując odtworzyć naturalne żyłki marmuru.
Po skończeniu robię ostatni rodzaj żywicy z dużą ilością białego pigmentu i dodaje białe żyłki na różowych oraz „chmurki” w niektórych miejscach.
Całość zostawiam do wyschnięcia na 24 godziny nie dotykając żywicy i uważając, aby w miejscu w którym schnie nie sprzątać, (aby kurz nie opadał na pracę). Pamiętajmy, aby praca była niedostępna dla ciekawskich dzieci a także dla zwierząt. Ich sierść może opaść na żywicę i wtopić się w nią.
Zwierzę może także ubrudzić nos, futro czy łapy w żywicy przez co narazimy je na niepotrzebny stres i odwiedziny u weterynarza. Pamiętajmy o tym przy pracach tego typu. Miejsce w którym schnie żywica musi być równe, ponieważ nawet przy małym pochyleniu jej część spłynie w większej ilości na jedną stronę pracy.












Krok 5
Po upływie 24 godzin wracam do mojego zegara. Nie udało mi się idealnie ścisnąć sznura z pereł przez co odrobina żywicy przedostała się poza wyznaczone miejsce. W tym przypadku delikatnie ją podważyłam nożykiem a następnie miejsce jej usunięcia pomalowałam kolorem który się zdarł.
Gotowe.



Praca z żywicą to świetna zabawa dająca nowe możliwości, jednak w warunkach domowych musimy zwracać uwagę na nasze dzieci i zwierzęta, które nie mają świadomości tego, co dotykają.
W mojej pracy wybrałam odcienie różu, jednak kolorystyka może wyjść bardzo ciekawa z czerni i bieli, zieleni, bieli i czerni lub z błękitów. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń, ponieważ pigmentów jest naprawdę wiele.
Dziękuję za poświęcenie chwili.
Marta Kosmalska


Zapraszam Cię również do mojej innej inspiracji Flower Box
Jeżeli macie ochotę to zajrzyjcie na moje profile:
Do zobaczenia przy następnej inspiracji Marta
