3 kroki na ręcznie robione ozdoby z gipsu

odlew-gipsowy-z-formy-tutorial

A tymczasem w Decorii coś super łatwego i mega efektownego. Odlewy gipsowe, które zrobisz w przeciągu 5 min. Pomijając czas schnięcia.

Posiadają wiele ciekawych zastosowań. Możesz je użyć jako dodatkowy element dekoracyjny na drewnianym pudełku. Świetnie się sprawdza w scrapbookingu. Jeżeli forma jest wystarczająco duża, można powiesić na ścianie lub położyć na parapecie.

Ręcznie robione ozdoby z gipsu

Potrzebujesz:

  1. Gips ceramiczny ( Efco Reliefco- 1kg proszku za ok. 16 zł).
  2. Forma sylikonowa (Stamperia – dziurki od klucza ok. 58 zł) lub plastikowa.
  3. Miseczkę.
  4. Mieszadełko.

Krok Pierwszy:

Na instrukcji jest napisane, aby odmierzyć 1 część wody + 3 części gipsu.

Jak dla mnie mikstura wyszła za gęsta i za szybko wysychała. Proponuję olać instrukcję i dodać więcej wody, konsystencja ma przypominać ciasto naleśnikowe. Mieszaj delikatnie i odstaw na minutkę, aby zlikwidować grudki.

Taka mała rada: Jeżeli wyjdzie za rzadkie dodaj więcej proszku, a jak za gęste – wody.

Krok drugi:

Wlej gips do preferowanej formy, następnie lekko postukaj, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza.

Tak przygotowaną formę odłóż do wyschnięcia na kilka godzin. Lepiej dłużej poczekać i mieć pewność, że nie uszkodzisz delikatnych elementów przy wyciąganiu.

Krok trzeci:

Gdy już masz wyciągnięte, suche odlewy, czas zabrać się na ich dekorowanie. Jedyne, co Cię powstrzymuje to Twoja wyobraźnia. Możesz je wymalować, patynować, postarzać, przykleić serwetkę, itd.

Na koniec bardzo ważna rzecz, do przyklejania gipsu należy użyć bardzo mocnego i szybkoschnącego kleju. Polecam colla extra forte – Stamperia ( 38 zł – 120 ml lub 9 zł – 20 ml).

Wielofunkcyjność tych elementów nie zna granic. Obecnie na rynku znajdziesz miliony różnych foremek, które zaspokoją nie jedną wybredną duszyczkę.

Daria Pieczonka