Pomysł na ręcznie robiony prezent na dzień mamy

prezent-na-dzien-mamy

Zazwyczaj chcemy, aby prezent na dzień mamy był wyjątkowy i sprawił jej ogromną radość. Ręcznie robiony prezent od serca takim może się okazać 🙂 Tak naprawdę sama pamięć często wystarcza, ale postarać się nie zaszkodzi 😉

Lista użytych rzeczy:

 • mini toaletka
 • biała, matowa farba akrylowa Pentart
 • papier ścierny 180
 • pędzel płaski 2,5 cm
 • papier ryżowy ITD Collection A3 R0513L, A3 R0520L, A3 R0534L, A4 R1670
 • klej do decoupage z werniksem matowy Pentart
 • 3 kremowe gałki z motylkami
 • heavy body gel Pentart
 • brązowy wosk Annie Sloan
 • pędzel skośny
 • bawełniana szmatka
 • lakier matowy Pentart
 • okrągły pędzel
 • farby matowe akrylowe Pentart różowy, turkusowy, błękitny, country zielony, chmura deszczowa
prezent na dzień mamy

Pomysł na prezent na dzień mamy

Krok 1 – Baza

Okay jedziemy z tym słodkim koksem. Najpierw zabezpieczam kartką papierową i taśmą malarską lusterko, aby nie odbijały się lampy. Ty natomiast możesz po prostu zabezpieczyć krawędzie taśmą malarską. Maluję całość białą, matową farbą akrylową, dużo paprania, bo szufladki, bo ruchome lusterko, bo ciężko dostępne zakamarki, itd. Po wyschnięciu każdą część mini toaletki przecieram papierem ściernym 180, baaaardzo dokładnie, nie przejmuję się, że zdrapuję farbę na brzegach, bo koniec końców chce właśnie taki efekt uzyskać. Efekt postarzenia i wytyrania przez czas. Chcę, aby piękny kolor sosny wybijał się spod białej farby, ale najpierw wygładzam powierzchnię.  Przecieram i przecieram, aż ręka mnie już boli, ale drewno wygładzone to drewno milusie w dotyku.

A po tym ścieraniu nie zgadniesz, maluję drugą warstwą farby akrylowej. Uważam, że taka kolejność pozwala na szybsze, choć i tak długie, wygładzenie powierzchni, spróbuj sama i daj znać, co myślisz 😊

prezent na dzień mamy

Krok 2 – przyklejanie papieru ryżowego

Przyszedł w końcu czas na gwóźdź programu czyli najcudowniejszy papier ryżowy jaki kiedykolwiek widziałam, tak mocno wpada w moje upodobania i gust, że poniosło mnie na maksa. Obkleiłam prawie caaałą toaletkę. Ten wzór akurat jest w rozmiarze A3 czyli całkiem spory.

Kładę kwiatki mniej więcej na środku bocznej ścianki toaletki, a przynajmniej tak się starałam. Przytrzymuję papier ręką, a drugą przecieram lekko brzegi, chcę uzyskać efekt przetartych krawędzi również na papierze ryżowym, gdy byłby już przyklejony też dałoby się to zrobić, ale na tym etapie jest to dużo łatwiejsze.

Nakładam obficie klej do decoupage z werniksem o wykończeniu matowym na boczną ściankę toaletki, następnie przykładam i wygładzam papier ryżowy, dociskam krawędzie, aby porządnie przykleiły się do pudełka, następnie wszystko zabezpieczam jeszcze jedną warstwą kleju tym razem nakładam go na wzór.

Po wyschnięciu odrywam nadmiar papiery ryżowego przy pomocy papieru ściernego. Pamiętaj wykonuj ruchy z góry na dół, aby nie uszkodzić wzoru.

Dokładnie takie same kroki podejmuję jak wcześniej do drugiej bocznej ścianki mini toaletki, tym razem w roli głównej inny papier z tej samej serii itd collection.

Krok 3 – Imitacja desek

Teraz zajmę się szufladkami i również papierem z tej samej serii z pięknymi imitacjami drewnianych desek z kwiatowymi wzorami. Przykładam do frontów szufladek i sprawdzam, który rozmiar deski idealnie pasuje do szufladek. Wybrałam 3 z nich i następnie zaznaczam jaką długość potrzebuję i wycinam. Przyklejam standardowo najpierw klej potem papier ryżowy potem znowu klej.

Krok 4 – Dorabianie tła

Będę monotematyczna, ale wybrałam kolejny papier ryżowy z serii shabby chic, tym razem z ptaszkami. 3 Ptaszki przyklejam w szufladkach, jeden po prawej stronie, drugi na środku i trzeci po lewej stronie, tak, aby przy otwieraniu każdej z szuflad ptaszki były w innych miejscach.

Po wyschnięciu ptaszorków dorabiam do nich tło, czyli wybrałam kolory farb do tych, które są na tle. Następnie okrągłym pędzlem nakłam białą farbę i po troszeczku dodaję kolory, które najintensywniej wybijają się na tle, następnie rozblendowuję gdy palmy są za ciemne i wyrównuje krawędzie, aby był śliczny gradient. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wtapianiu papieru ryżowego w tło odsyłam Cię do odpowiedniego filmu TUTAJ.

Krok 5 – Imitacja desek nr 2

Udało się zdjąć lusterko, a to pomogło w przyklejaniu papieru ryżowego na wewnętrznych bokach toaletki. Natomiast na górę przykleiłam paski desek, ale przykleiłam je w równych odstępach, tak aby były kontynuacją odstępów miedzy szufladkami. Przyklejam najpierw pierwszy pasek na początku starając się, żeby ślicznie przylegał do każdej krawędzi. Lepiej jest wyciąć większy kawałek, a później odciąć nadmiar, niż wyciąć za krótki a później domalowywać.

Później przyklejam ostatni pasek, żeby tylko krawędź była zakończona wzorem, a te białe imitacje odstępów między deseczkami były na grubość frontu szufladki.

Krok 6 – Detale

Gdy wszystko suche zabezpieczam każdą część toaletki lakierem matowym. Do szufladek dokręcam kremowe gałki z motylkami. Najpierw robię dziurkęw papierze ryżowym wkręcając gałkę, następnie odkręcam nakładam trochę heavy body gel, aby dobrze siedziała i wkręcam już na stałe.

Żeby deseczki wyglądały jeszcze bardziej jak deseczki, nakładam skośnym pędzlem brązowy wosk na łączenia wzoru z białym odstępem. Zamiennie do tego zabiegu możesz użyć patyny lub rozcieńczonej farby. Po nałożeniu wosku rozcieram palcem lub ścieram nadmiar bawełnianą szmatką, gdy staarłam za dużo dokładam więcej. Ten zabieg stosuję na wszystkie krawędzie w mini toaletce, ale mega mega subtelnie, dosłownie leciutko muskam pędzlem, aby uzyskać lekko cieplejsze zadrapania.

Film krok po kroku prezent na dzień mamy:

Share:

Daria Pieczonka