3 rzeczy, które powinnaś robić w biznesie rękodzielniczym

3-rzeczy-ktore-powinnas-robic-w-biznesie-rekodzielniczym

Na początku przygody rękodzielniczej nawet nie przeszło mi przez myśl, że coś będę sprzedawać. Robiłam to hobbistycznie i nie przywiązywałam wagi do wielu czynników wpływających na jakość, a przede wszystkim jasność w tym, co się dzieje w Twoim biznesie. Nawet jeśli zaczęłaś czysto hobbistycznie to w końcu ktoś zaproponuje handel lub sama o tym zdecydujesz. Warto więc stosować poniższe wskazówki od zaraz.

3 rzeczy, które powinnaś robić w biznesie rękodzielniczym

Zbieranie paragonów, dowodów wpłaty, faktur

Na początku kiedy masz niewielkie sprzedaże to najlepszy moment, aby wyrobić nawyk zbierania dowodów kupna wszystkich potrzebnych materiałów, koszty wysyłek, cła, itd.

Możliwe, że dalej traktujesz swoją przygodę rękodzielniczą jako hobby i najprawdopodobniej nie masz pojęcia ile wydajesz , a ile zarabiasz. Moim zdaniem zbieranie dowodów wpłaty jest dobre! Po pierwsze pozwoli Ci na zwrot jeśli coś przyszło zepsute lub na zwrot na gwarancji. Po drugie pokaże czarno na białym ile pieniędzy wydajesz.

Pod koniec każdego miesiąca zliczam wszystkie paragony i wpisuję ile pieniędzy wyszło z portfela myDecoria. To samo robię pod koniec roku, nie muszę wracać do każdego pojedynczego paragonu po prostu zliczam kwotę z każdego miesiąca.

3 rzeczy, które powinnaś robić w biznesie rękodzielniczym

Spisywanie przydasi

Chodzi mi o zapisywanie bazowych przedmiotów, bez których nie jesteś w stanie stworzyć projektu. Jako, że sprzedaję pudełka decoupage i kartki okolicznościowe. Na stanie zawsze muszę mieć drewniane pudełka, białą farbę (która swoją drogą idzie hektolitrami), sprawne pędzle czy bazy do kartek z kopertami. Gdy kończę 1 słoiczek z białą farbą na stanie mam drugi, po to aby brak potrzebnych materiałów mnie nie zaskoczył i nie wydłużył pracy nad projektem.

W tym samym zeszycie gdzie zapisuję ile pieniędzy wydałam na przydasie zapisuję również ile konkretnych materiałów mam na stanie. Gdy, któregoś zużyłam odejmuję od stanu początkowego, jeśli dokupię dodaję do poprzedniego stanu, itd.

Na przykład : biała farba 4 butelki /3/7/6 czyli na początku mam 4 butelki zużyłam 1 więc mam 3, dokupiłam 4 więc na stanie mam 7 i znowu zużyłam 1 czyli 6 zostało, itd.

3 rzeczy, które powinnaś robić w biznesie rękodzielniczym

Oddzielne konta bankowe

Posiadanie oddzielnego biznesowego lub hobbistycznego konta bankowego pomaga w nadzorowaniu kosztów wypływających i wpływających. Nie czarujmy się, ale z zakupami przydasiowymi można pięknie popłynąć 😉

Proponuję dokonywać płatności tylko tą kartą. Późniejsza analiza z paragonami i wyciągiem z konta bankowego ułatwi odnalezienie się w tym chaosie. Czasem paragon się zawieruszy, a historia w banku nigdy.

Zarobione pieniądze również tam przelewaj i pamiętaj wydawaj tylko tyle ile zarobisz 😉 Oczywiście na początku jest więcej dokładania niż zarabiania, ale warto o tym napisać 😉

Share:

Daria Pieczonka