Jak zrobić kartkę dla mężczyzny?

jak-zrobic-kartke-dla-mezczyzny

Jak zrobić kartkę dla mężczyzny? Kartka dla mężczyzny to temat, z którym cardmakerki  często mają kłopot, zwłaszcza jeśli nie znają zainteresowań czy hobby obdarowanego. Z reguły w pracach kierowanych do panów pomijamy motywy kwiatowe, a bez nich jakoś tak trudniej w rękodzielniczym świecie.

Jak zrobić kartkę dla mężczyzny?

Czym możemy zastąpić kwiaty? Ja postawiłam na różnorodność faktur i materiałów, niebanalną kolekcję papierów i dużo, dużo warstw na kartce.

Czego będziesz potrzebować?

Lista potrzebnych preparatów do zrobienia kartki dla mężczyzny:

Wszystkie użyte preparaty znajdziesz u mnie w sklepie. Dodatkowo przygotowałam ich spis, a także odnośniki do konkretnych produktów, abyś nie musiała ich szukać. Po prostu kliknij w produkt poniżej, a przeniosę Cię bezpośrednio do sklepu.

Jak zrobić kartkę dla mężczyzny? Krok po kroku

Krok 1

Pracę zaczęłam od przygotowania wycisków z masy superlekkiej. Do silikonowej foremki z trybikami i zegarami włożyłam masę i delikatnie wyciągam wyciski. Każdy wzór wypełniłam dwukrotnie – na tym etapie pracy nie miałam pewności, których wycisków użyję, więc wolałam mieć przygotowany zapas.

Następnie do masy superlekkiej dodałam farbę kredową i tak zabarwioną masą wypełniłam foremkę. Przez zmieszanie masy z farbą jej konsystencja stała się nieco mniej zwarta, przez co kleiła się do palców, jednak efekt ciemnych wycisków był tego wart. Wszystkie kształty pozostawiłam do wyschnięcia.

Krok 2

Następnie zajęłam się papierem bazowym. Arkusz A4 papieru kraftowego  o gramaturze 250 przycięłam do wymiarów 14×28 cm. W tym celu użyłam trymera, jednak możesz to zrobić przy użyciu linijki i nożyka introligatorskiego (potocznie zwanego nożykiem do tapet). Następnie na dłuższych krawędziach kartki zaznaczam ołówkiem 14 cm i na tej wysokości, za pomocą tablicy do bigowania i kości introligatorskiej zaznaczyłam miejsce zgięcia papieru. Jeśli nie masz tablicy do bigowania, możesz zaznaczyć miejsce zgięcia przy pomocy linijki i dłutka z małą kulką lub nawet wypisanego długopisu. W tym celu należy przyłożyć linijkę do zaznaczonych punktów i dociskając narzędzie (dłutko lub długopis) przeciągnąć kilka razy po kartce, zaznaczając w ten sposób miejsce zgięcia.

Zagięłam papier i przejechałam po zagięciu kością introligatorską. W ten sposób przygotowałam sobie bazę kartki. Drugi kraftowy arkusz papieru A4 docięłam do wymiaru 12×12 cm.

Krok 3

Kolejno zabrałam się za wybór arkuszy papieru scrapowego z kolekcji. Papiery mają rozmiar 20,3×20,3 cm. Moim zdaniem kolekcja Alchemy od Stamperii jest idealna do męskich prac, także bez kłopotu znalazłam to czego szukałam. Spośród dostępnych arkuszy  wybrałam cztery, które będą stanowiły kolejne warstwy kartki. Postawiłam na odcienie brązu, beżu, zgaszonego złota i niebieskiego. Arkusze docięłam kolejno do wymiarów: 13,7x13x7 cm, 13×13 cm, 11,7×11,7 cm i 11×11 cm. Każda kartka będzie stanowiła osobną warstwę na pracy.

Następnie brzegi przygotowanych arkuszy papieru z kolekcji oraz papieru craftowego postrzępiłam za pomocą nożyczek. W tym celu przejeżdżałam ostrzem nożyczek po brzegach arkuszy. Starałam się, aby strzępienia na największym arkuszu były najdelikatniejsze, a na najmniejszym arkuszu najmocniejsze. Niektóre brzegi odwijałam palcami, żeby nadać arkuszom niepowtarzalny efekt. Poprzez zastosowanie pasujących do siebie arkuszy papieru i takich samych technik zdobienia warstwy będą tworzyły spójną całość, mimo że nie będą identyczne. Warstwy przykleiłam na sobie kolejno od największej do najmniejszej, starając się układać je na sobie asymetrycznie. Pierwszy, brązowy arkusz przyklejam do bazy za pomocą kleju. Kolejny arkusz przykleiłam za pomocą taśmy dystansowej o grubości 1 mm. Następną warstwę, tym razem z papieru kraftowego przykleiłam na taśmę dystansową o grubości 3 mm, a na nią kolejny arkusz na klej.

Ostatnią warstwę przykleiłam na taśmę 1mm. Starałam się przyklejać taśmę do arkuszy dość dokładnie, aby warstwa była przyklejona równomiernie, jednak zostawiałam odstęp od brzegów arkuszy (około 6 mm). Dzięki temu podczas układania kompozycji na kartce miałam możliwość wsunięcia części dodatków pomiędzy warstwy. Następnie wycięłam ozdobne karty, tagi i kółeczka z arkusza, który znajduje się w kolekcji oraz grafiki z arkusza do wycinania.

 

Krok 4

Na tym etapie moje wyciski z masy były już suche, więc miałam już przygotowane wszystkie elementy i mogłam się zabrać za układanie kompozycji. Zaczęłam od postrzępienia ozdobnej karty i 3 tagów, które umieściłam jako pierwsze elementy. Tag, który jest umieszczony w poziomie, przykleiłam klejem, pozostałe dwa taśmą dystansową 3mm, a na nich, znów za pomocą kleju umieściłam kartę z kolekcji. Ja wybrałam taką z brązową ramką grafikami. Następnie przykleiłam białe wyciski z masy oraz grafikę globusa, identyczną, jaka znajduje się na ozdobnej karcie. Grafikę przykleiłam na taśmę dystansową 3 mm. Globus i duży wycisk z masy będą stanowić punkt centralny mojej kartki. Wokół nich, za pomocą pasty Heavy Body Gel przymocowałam łańcuszek typu vintage.  Ta pasta schnie dość długo, dlatego nadaje się idealnie do tworzenia kompozycji na pracy, kiedy nie jesteśmy pewni umiejscowienia poszczególnych elementów. Przy zastosowaniu Heavy Body Gel mamy mnóstwo czasu na poprawki.

Kordonki w dwóch kolorach zawiązałam na supełki i rozplotłam na poszczególne małe  sznureczki – cały kordonek była za gruby do mojej pracy, ale pojedyncze sznureczki nadawały się idealnie. Zamocowałam je w okolicach rogów kartki (również za pomocą pasty Heavy Body), a następnie dalej budowałam kompozycję dodając elementy wycięte z kolekcji, oraz wyciski z masy – te zabarwione jak i te białe. Część elementów wsuwałam między warstwy papieru lub pod wcześniej zamocowane grafiki. Kiedy miałam już część kompozycji, za pomocą nylonowego pędzelka nałożyłam gdzieniegdzie Heavy Body Gel i posypałam błyszczącymi kamyczkami. Nadmiar zsypałam na powrót do pudełka. Następnie miejsca, które były w moich oczach „puste”, w ten sam sposób wypełniłam czarnymi mikrokulkami.

Gdzieniegdzie brzegi arkuszy, wyciski z masy i grafiki przybrudziłam czarną i białą farbą kredową za pomocą pędzelka gąbkowego. Dzięki temu podkreśliłam ich nietuzinkową fakturę i nadałam kartce wyrazu. Wybrałam napis, który pasował mi przesłaniem do stylu kartki, wydrukowałam go i wycięłam, dzieląc na dwie części. Obie części postrzępiłam nożyczkami. Napis również przybrudziłam, żeby pasował do całości. Za pomocą kleju przymocowałam mniejszy napis, a większy przykleiłam na taśmie dystansowej 3mm. Ostatnią poprawką było dodanie jeszcze kilku sznurków z kordonka, mikrokulek i błyszczących kamyczków.

Cała kartka jest gruba na około 2 cm.

Jak się Wam podoba gotowa praca, moja pierwsza inspiracja? Koniecznie dajcie znać, jeśli zrobicie własną wersję.  

Zapraszam też do odwiedzenia mnie na Facebooku oraz Instagramie

Share:

Daria Pieczonka