Jak zrobić ozdobną szkatułkę dla małej damy.

jak-zrobic-ozdobna-szkatulke-dla-malej-damy

Dziś moja propozycja na ozdobną szkatułkę dla małej damy. Na gumki do włosów, spineczki, może jakieś bransoletki lub naszyjnik 🙂 I chyba kompletnie nie widać, że wykorzystałam do jej ozdobienia papier ryżowy z zimowej kolekcji??? Wszystko ułożyło mi się w romantyczną, delikatną całość.

Jak zrobić ozdobną szkatułkę dla małej damy krok po kroku.

Zapraszam do prezentacji.

Lista potrzebnych preparatów do zrobienia szkatułki dla małej damy:

Wszystkie użyte preparaty znajdziesz u mnie w sklepie. Dodatkowo przygotowałam ich spis, a także odnośniki do konkretnych produktów, abyś nie musiała ich szukać. Po prostu kliknij w produkt poniżej, a przeniosę Cię bezpośrednio do sklepu.

Jak zrobić ozdobną szkatułkę dla małej damy krok po kroku.


Krok 1

Pracę rozpoczęłam od pomalowania pudełka białą farbą akrylową oraz bejcą w kolorze orzechowym. Pozostawiłam farby do wyschnięcia. Następnie przeszlifowałam papierem ściernym 400.

Moją szkatułkę będą zdobić 3 papiery ryżowe. Tak jak wspomniałam, dwa z nich pochodzą z zimowej kolekcji SWEET WINTER. Ale ja absolutnie nie chciałam nawiązywać tu do zimy. Myślę, że papiery są tak uniwersalne, że można było odrobinę oszukać ich pierwotne przeznaczenie. Papier w deseczki wystarczył mi na ozdobienie góry szkatułki oraz jednego boku, okrągły dekor miał być tylko dodatkową ozdobą. Pozostał mi więc do ozdobienia drugi bok i tył pudełeczka.

Pierwotnie myślałam, że pomaluję je w jakimś pastelowym kolorze, ale w ręce wpadła mi resztka ślicznego papieru, którego kiedyś użyłam do ozdobienia serduszek i postanowiłam użyć go do ozdobienia tej szkatułki. Jego romantyczny wzór i pastelowy kolor pasował mi idealnie. Jak to dobrze, że człowiek niczego nie wyrzuca!!! Przykleiłam papier klejem do decu. Najpierw posmarowałam klejem powierzchnię pudełka, przyłożyłam papier i ponownie posmarowałam papier klejem. Po wyschnięciu kleju, pudełko polakierowałam dwukrotnie lakierem akrylowym matowym.

Krok 2

Następnie zajęłam się małym dekorem. Z papieru wycięłam jeden piękny motyw z koniem. Kółko przykleiłam na białą kartkę z bloku technicznego, aby wyostrzyć pięknie kolory. Użyłam to tego kleju do decoupage. Gdybym przykleiła dekor bezpośrednio na papier ryżowy, który już był na wieczku, straciłabym piękne, wyraźne kolory. Gdy klej wysechł, wycięłam dekor i przykleiłam go na wieczku, w centralnym miejscu. Następnie na dekor nakleiłam klejem ekspres malutkie półperełki w pastelowych kolorach.

Krok 3

Teraz czas na wnętrze szkatułki. Postanowiłam, że będzie ono w dwóch kolorach. Pomieszałam farby, tak aby uzyskać kolor zgaszonej mięty i różu vintage. Górną, wewnętrzną część wieczka pomalowałam tymi dwoma kolorami dokładnie, natomiast wnętrze przecierałam także tymi samymi kolorami, ale metodą suchego pędzla. Czyli nabierałam odrobinę farby, wycierałam ją dodatkowo na ręczniku papierowym i następnie delikatnie muskałam po powierzchni. Zabieg powtarzałam tak długo, aż powierzchnię rozjaśniłam odpowiednio. Następnie zabezpieczyłam szkatułkę lakierem wodnym matowym.

 

Krok 4

Pudełeczko w środku i na przednim boku ozdobiłam dodatkowo szablonem. Wzór szablonu odbiłam używając do tego modeling pasty zmieszanej z farbą w kolorze miętowym. Pastę nakładałam szpatułką, dość grubo. Kiedy pasta wyschła, wzór wyszlifowałam papierem ściernym i polakierowałam lakierem wodnym matowym. 

Następnie przygotowałam nóżki i gałeczkę. Pomalowałam dwie nóżki wcześniej przygotowanym kolorem miętowym i różowym. Część srebrnej gałeczki także na miętowo. Nóżki przykleiłam do szkatułki na heavy body gel, a następnie dla bezpieczeństwa przykręciłam je jeszcze śrubką. Gałeczkę także przykręciłam.

Krok 5

Następnie wróciłam do mojego głównego dekoru. Na motyw nasypałam grubego brokatu, płatki galaxy i błyszczące kamyczki. Całość zamknęłam połową medalionu akrylowego. Medalion przykleiłam niezawodnym klejem ekspres. Moim zdaniem efekt powinien się podobać małej dziewczynce…

Dookoła szkatułki, a także we wnętrzu wieczka, klejem ekspres dokleiłam delikatną koronkę. Klej nałożyłam pędzelkiem, bardzo delikatnie i przyłożyłam na to koronkę. Dzięki takiej cieniutkiej warstwie kleju, kompletnie nie widać go po wyschnięciu i praca wygląda estetycznie. 

Krok 6

Przyszedł czas na wyciski z masy. Zrobiłam je z masy lekkiej i foremek. Wyciski kwiatków, listków zrobiłam z maleńkich części foremek i stworzyłam z nich ładną kompozycję wokół dekoru. Wyciski przykleiłam klejem szybkoschnącym. Gdy masa wyschła wyciski polakierowałam lakierem matowym wodnym. Następnie pomalowałam je rozwodnionymi farbami. Kolory także dobrałam mieszając różne farby ze sobą. Trzymałam się jednak kolorystyki miętowo – różowej.

Krok 7

A teraz coś co nada moim wyciskom trójwymiarowości. Farby – brązową i bordową bardzo rozwodniłam. I takimi farbami pomalowałam wyciski, przecierając nadmiar farby mokrą chusteczką. Efekt miał być bardzo delikatny.  Gdzieniegdzie dodałam także białą farb antiquing. Całość, na zakończenie polakierowałam lakierem wodnym matowym.

Powiem Wam, że było to trochę pracy… ale bardzo miło tworzyło mi się tą szkatułkę. Do pięknego konika i błyszczących kryształków buzia sama mi się śmiała. Myślę, że jakaś mała dama, z romantyczną duszą będzie z niej zadowolona.

Zapraszam także do mojego wcześniejszego projektu na blogu: Prowansalskie słoiczki

Miło mi będzie także gościć Was na moim FB i Instagramie 

Jak zrobić pudełko z poinsecją? Decoupage krok po kroku
Share:

Daria Pieczonka