Jak zrobić obraz 3D z Białą Orchideą?
Jak zrobić obraz 3D z Białą Orchideą? Obraz z ręcznie malowaną szachownicą oraz trójwymiarową orchideą. W tym projekcie postanowiłam namalować wyraziste mocne tło, które mogło by zdominować całą pracę. Czy tak się stało? Przekonaj się sama.
Obraz 3D Z Białą Orchideą
Przed przystąpieniem do pracy miałam lekkie obawy co do stworzenia efektu 3D na blejtramie, ponieważ masa jest ciężka, a podobrazie elastyczne. Ponad to zastanawiałam się również czy szachownica, którą zaplanowałam będzie współgrała z delikatną orchideą. Tak czy inaczej musiałam zrobić cały projekt, aby się o tym przekonać.
Pracując z masą na podobraziu okazało się, że nie ma problemu z jej przytwierdzeniem do naciągniętej bawełny, co bardzo mnie ucieszyło. Jestem też bardzo zadowolona z połączenia mocnego wzoru i kwiatów. Wyszło oryginalnie i inaczej niż zawsze robiłam. Ręczne malowanie jest dosyć czasochłonne i wymaga od nas dużej precyzji i staranności, jednak polecam ten rodzaj ozdabiania prac, ponieważ daje wiele satysfakcji oraz możliwość wykonania tła które sobie wyobrażamy.
Lista użytych preparatów i materiałów
- Podobrazie malarskie
- Papier ryżowy Stamperia „Biała Orchideą”
- Farby Stamperia „Allegro”: Antyczny róż, Biel Tytanowa, Czarny, Ciemny Zielony, Kość Słoniowa, Niebieski-navy, Zielony Liść
- Farba Kredowa Cappuccino
- Masa Modelująca Samoutwardzalna Das biała
- Klej z werniksem do decoupage
- Pasta Modeling Pentart
- Mikrokulki Złote
- Pasta Postarzająca „Umbra” Pentart
- Lakier matowy wodny „Pentart”
- Olej lniany
- Linijka i ekierka
Jak zrobić obraz 3D z Białą Orchideą?
Krok 1
Pierwsze co musimy zrobić to wycięcie całego wzoru kwiatów. Następnie przechodzimy do narysowania ołówkiem szachownicy. Pierwszą linię wyznaczyłam na oko i później do tej linii co 4 cm wyznaczałam punkty i prowadziłam kolejne linie. Po narysowaniu szachownicy zaznaczam sobie literką „z” miejsca które pomaluję na zielono. Lepiej to zrobić, gdyż może się zdarzyć, że się zagapisz i pomalujesz nie ten romb co trzeba dodając sobie niepotrzebna robotę.
Krok 2
Teraz biorę się za malowanie szachownicy. Wybrałam ciemny odcień zieleni z farb akrylowych Stamperii „Allegro”. Farbę nakładam małym pędzelkiem, tak aby nie wychodzić poza krawędzie rombów. Po nałożeniu jednej warstwy nakładam drugą, dzięki czemu pozbywam się wszelkich prześwitów, a kolor jest bardziej nasycony i głębszy.
Krok 3
Kiedy już uporałam się z nakładaniem zieleni, przechodzę do zabawy kolorami nakładanymi szpachelką. Chce uzyskać efekt kafli, więc nakładam odcień błękitu (utworzony w wyniku zmieszania bieli z niebieskim) na białe romby. Dodaje też odrobinę zieleni zmieszanej z bielą tworząc delikatne smugi. Na zielonych rombach daje biel, zieleń i czerń nakładając je szpachelką i mieszając ze sobą. Robię to tak długo, aż efekt mi się spodoba. Po skończeniu nakładania kolorów na romby obrysowuje je czarną farbą używając do tego bardzo cienkiego pędzelka. Nałożyłam sporo farby więc blejtram zostawiłam do wyschnięcia na całą noc.
Krok 4
Następnego dnia mogę już formować kwiaty na podobraziu. Wykorzystuję do tego masę „Das”, ponieważ bardzo fajnie się nią modeluje tego typu efekty. Rozwałkowuje duży placek masy tak, aby zmieścił się cały wzór orchidei. Przyklejam kwiaty do masy. Zostawiam chwilę do wyschnięcia kleju i zaczynam wycinać cały wzór nożykiem. Robię to dokładnie i starannie, aby jak najmniej zostało masy poza papierem. Po wycięciu ostrożnie odrywam motyw od podłoża i kładę go sobie na dłoń (papierem na dole ). Smaruje klejem podobrazie oraz mój motyw. Robię to szybko nim wyschnie klej. Pamiętam również o masie na mojej dłoni. Czas działa na jej niekorzyść. Dlatego szybkim i zdecydowanym ruchem „przerzucam” ją na blejtram i dopasowuje odpowiednie miejsce. Masę z wyczuciem przyciskam do podłoża. Pamiętam o elastyczności podobrazia więc drugą dłonią asekuruje sobie spód materiału dla większej stabilności i lepszej przyczepności kleju. Jeżeli w którymś miejscu jest za dużo masy to ją wycinam nożykiem. Całość znowu zostawiam do wyschnięcia.
Krok 5
Kolejny etap polega na wycinaniu poszczególnych elementów kwiatów, a następnie uwypuklanie ich za pomocą uformowanej masy. Uwypuklam tylko wybrane płatki czy liście tworząc efekt trójwymiaru. Całość zostawiam do wyschnięcia. Wszystkie białe krawędziowe wyschniętej masy maluję farbami akrylowymi używając kolorów znajdujących się na papierze. Boki owalu nie zostały pomalowane, więc nakładam na nie pastę modelującą. Próbuję utworzyć strukturę w którą potem będzie mi łatwo wcierać pastę postarzającą. Chcąc ładnie połączyć boki z szachownicą, dodaję na brzegach owalu trochę pasty. I póki jest mokra wysypuję na nią złote mikro-kulki. I znowu całość zostawiam do wyschnięcia.
Krok 6
Po wyschnięciu pasty modelującej maluje ją farbą kredową w odcieniu „cappuccino”. Częściowo zamalowuję również mikro-kulki. I następny krok. Postarzanie! Jest to jedna z moich ulubionych czynności i mogła bym to robić cały czas, dlatego moja praca jest obficie posmarowana pastą postarzającą. Jednak można dać jej również symbolicznie jeżeli nie lubisz tak bardzo postarzanych prac. Jeżeli pasta jest zbyt gęsta to oczywiście można ją rozcieńczyć olejem lnianym. Nadmiar wycieram ręcznikiem papierowym lub ściereczką bawełnianą. Na koniec całość zabezpieczam pracę lakierem akrylowym, matowym. Dwa razy w odstępie co 6 godzin.
I w ten sposób doszliśmy do końca tej przygody. Jestem zadowolona, że zdecydowałam się zaryzykować i zrobiłam coś innego. Dlatego przekazuję również Tobie odwagę, chęć ryzyka i eksperymentu. Póki nie spróbujemy, nie wiemy co wyjdzie dlatego warto to robić, poszerzając swoje doświadczenie i wyobraźnię.
Ciekawa jestem czy to połączenie kolorów i kwiatów przypadło Ci do gustu? Daj znać w komentarzu.
Na dole zobaczysz również film krok po kroku z powstawania tego obrazu a jeżeli chcesz zobaczyć inny mój projekt to zapraszam Cię do wpisu z „Bardzo Starą Księgą”, gdzie dekoruję pudełko w kształcie księgi.
Jak zrobić obraz 3D z Białą Orchideą? W formie video.
Bardzo Ci dziękuję za to, że byłaś tutaj ze mną. Jeżeli chcesz zajrzyj na mój profil:
Do zobaczenia przy następnej inspiracji Marta.