Bardzo stara księga

bardzo-stara-ksiega

Bardzo stara księga. Tekturowe pudełko w kształcie księgi ze spękaniami, antycznymi farbami oraz papierami ryżowymi. Harmonijne połączenie różnych tekstur, farb i motywów.

Jak stworzyć efekt księgi która przeleżała w piwnicy ze sto lat?

Bardzo stara księga. Czy jest to proste zadanie? Dla mnie jest to coś fascynującego i tajemniczego w takich rzeczach. Dlatego też, tworząc imitację starości staram się wczuć w potencjalny wiek mojego przedmiotu. Przenieś się ze mną w poprzednią epokę i zobacz moją interpretację stuletniej księgi. Zobacz tutorial i przekonaj się, że starość tworzysz swoją wyobraźnią.

Od dzieciństwa uwielbiam książki. Fascynowały mnie i pochłaniałam jedna za drugą. Moja karta w bibliotece zawsze wypełniona była po brzegi, a Panie bibliotekarki znały mnie doskonale i często, przyjaźnie sobie gawędziłyśmy. Zawsze brałam po kilka książek. Często były, grube i nieporęczne. Nie było ważne, że musiałam na pieszo przenieść je 1,5 km do domu. Ważne było to, abym mogła do nich usiąść i przeczytać je jak najszybciej.

Dlatego też obecnie mam wielki sentyment do książek. Uwielbiam ich zapach a w szczególności tych starych. Zawsze je szanowałam i wchodziłam w ich świat bez reszty. Dlatego też bardzo lubię tworzyć księgi i oddawać im hołd poprzez swoje interpretacje.

Lista użytych materiałów

Bardzo Stara Księga jak ją zrobić ?

Krok 1.

Przed przystąpieniem do pracy pomalowałam pudełko podkładem do farb kredowych i zostawiłam do wyschnięcia na 24 h. Następnie pomalowałam front i tył białą farbą kredową.

Krok 2.

Wycięłam motyw sukienki baletnicy oraz owal który ją otacza. Przykleiłam ją na rozwałkowaną masę superlekką. Owal przykleiłam na front pudełka tak, aby było miejsce na uwypukloną sukienkę. Następnie przykleiła, m motyw naklejony na masie. Namoczyłam palec w kleju i docisnęłam masę do podłoża. Nadmiar masy usunęłam nożykiem. Zostawiłam do wyschnięcia.

Krok 3.

Teraz kolej na drugi papier z ornamentamiktóry będzie tłem okładki. Wyrwałam nierówne kawałki papieru i dopasowałam je do miejsc na książce a następnie przykleiłam do podłoża. Miejsca które, będę pokrywała pastą pękająca, posmarowałam uniwersalnym podkładem do spękań i zostawiłam do wyschnięcia. Posmarowane miejsca zaznaczyłam długopisem, aby wiedzieć gdzie położyć pastę. Jednak Tobie radzę zaznaczenie tych miejsc ołówkiem, gdyż ku mojemu zaskoczeniu długopis przebił przez pastę po wyschnięciu.

Krok 4.

Po wyschnięciu podkładu nałożyłam pastę pękająca i zostawiłam ją do wyschnięcia na całą noc. Dodatkowo przygotowałam sobie również foremkę z napisami i wypełniłam ją masą modelującą. Masę wypełniaj dużą ilością masy, tak aby nie było żadnych prześwitów i również zostaw na noc do wyschnięcia.

bardzo stara księga

Krok 5.

Następnego dnia mam już przepiękne popękane pudełko i suchą masę w foremce. Delikatnie wyjmuję wzór z foremki i wydzieram nieregularne kawałki. Przyklejam je do księgi, ale pamiętam o tym, aby nie przesadzić z ich ilością, żeby współgrały z moimi ornamentami i spękaniami. Nie przejmuje się na tym etapie, że wszystko jest białe i mdłe. Oczami wyobraźni widzę już kolory na księdze.

Krok 6.

I doszliśmy do malowania księgi. Uwypuklona sukienka jest na białej masie więc maluję ją różowym kolorem dopasowanym do koloru motywu. Następnie nakładam kolory farb kredowych: bieli, brązu i cappuccino oraz akrylowej umbry. (Farby kredowe i akrylowe można ze sobą swobodnie łączyć.) Nabieram na dosyć twardy pędzel (najlepiej jakiś stary i podniszczony) odrobinę farby i nanoszę ją na okładkę ruchem tapującym. Dokładam kolejny kolor i blenduję je ze sobą. W ten sposób robię całą okładkę.

Krok 7.

Zaczynam cieniowanie uwypuklonych elementów na księdze oraz wszystkich brzegów. Dzięki temu uzyskuje efekt głębi. Wybrałam najciemniejszy kolor z tych którymi już malowałam czyli umbrę. Pędzlem naniosłam farbę na miejsce, które chciałam wycieniować i rozblendowałam je wilgotną gąbką, tapując. Papier ryżowy wtopiony w tło okładki również brudzę farbami i zmywam je mokrą gobką zostawiając lekką poświatę koloru, którego używałam.

Krok 8.

Do pomalowania stron oraz środka księgi użyłam dokładnie tych samych kolorów. Środek malowałam w ten sam sposób co okładkę , natomiast strony malowałam pociągłymi ruchami pędzla. Jedynie najciemniejszy kolor delikatnie tapowałam dla uzyskania głębi i starości stron.

bardzo stara księga

Krok 9.

Teraz przygotowuję wyciski z masy do dekoracji grzbietu księgi. Aby ułatwić sobie wyjęcie masy smaruję wnętrze foremki olejem lnianym, ale zwykły spożywczy również może być. Po wyjęciu wycisków przyklejam je na mokro na grzbiet książki i zostawiam do wyschnięcia.

Krok 10.

Teraz czas na imitacje okuć. Naklejam taśmę papierową na rogi pudełka i smaruję je pastą modelującą. Odklejam taśmę i zostawiam do wyschnięcia.

Krok 11.

Kiedy pasta na rogach książki i wyciski na grzbiecie wyschły, mogę przystąpić do malowania ich farbami antycznymi. Wybrałam szary i zielony kolor. Maluję wyznaczone elementy a następnie wycieram je zmywaczem do farb antycznych. Wycieram tak długo, aż efekt mi się spodoba. Jeżeli chcemy, aby było więcej farby to krócej ją wycieramy. Jeżeli chcemy, aby było mniej to wycieramy dłużej.

Krok 12.

Sukienkę baletnicy maluję błyszczącym lakierem a całą resztę zostawiam jeszcze na chwilę bez lakieru, gdyż chcę wypełnić moje spękania pastą postarzającą. Aby pasta lepiej wchodziła we wszystkie pęknięcia dolewam do niej odrobinę oleju lnianego. Nakładam pędzlem pastę i wcieram ją we wgłębienia. Nadmiar wycieram ręcznikiem papierowym. Nie skupiam się tylko na samych spękaniach a postarzam całą księgę. Napisy, brzegi, rogi i wgłębienia. Wszystkie te miejsca które z czasem w naturalny sposób uległy by zabrudzeniu. Księgę zostawiłam do wchłonięcia się pasty na kilka godzin.

Krok 13.

Na koniec pomalowałam całe pudełko lakierem matowym do farb kredowych. Trzeba powtórzyć te czynność około 3 razy w odstępie co 6-8 godzin. Cieszę się, że mogłam Cię przenieść w świat starych ksiąg. Teraz obejrzyj film z całym procesem jej powstawania, aby jeszcze lepiej zrozumieć jak wykonać każdy etap tworzenia tego pudełka.

bardzo stara księga

Film instruktażowy bardzo stara księga

Zapraszam Cię również do obejrzenia mojej innej inspiracji dla MyDecoria w zupełnie innym delikatnym i kwiecistym wydaniu z kwiatami sospeso. Szkatułka sospeso.

Bardzo Ci dziękuję za to, że byłaś tutaj ze mną. Jeżeli chcesz zajrzyj na mój profil: Facebook, Instagram, YouTube.

Do zobaczenia przy następnej inspiracji Marta.

Share:

Daria Pieczonka