Decoupage na szkle krok po kroku – jak zrobić?

decoupage-na-szkle-krok-po-kroku-jak-zrobic

Decoupage na szkle krok po kroku. Recykling butelek – odsłona świąteczna. Każdy ma w domu jakieś butelki, po czymś. Nie każdy, co prawda zostawia, bo na pewno „się przyda”. Wtedy można kupić jakieś pyszne winko do niedzielnego obiadu i poświęcając się – zdobyć taką butelkę.

Myślę, że można z nich zrobić fajny prezent. Podarować jako świeczniki lub napełnić je domową naleweczką i sprezentować znajomym. 

Inspiracją do stworzenia moich butelek była chęć użycia śniegu i brokatu. Rzadko robię takie prace brokatowe, a tu pasowało mi to szaleństwo. Jak zobaczyłam ten papier ryżowy, od razu wyobraziłam sobie taką skrzącą zimę na liściach i gałązkach.

Lista preparatów potrzebna do zrobienia butelek:

Wszystkie użyte preparaty znajdziesz u mnie w sklepie. Dodatkowo przygotowałam ich spis, a także odnośniki do konkretnych produktów, abyś nie musiała ich szukać. Po prostu kliknij w produkt poniżej, a przeniosę Cię bezpośrednio do sklepu.

Decoupage na szkle krok po kroku

Do projektu użyłam dwóch butelek szklanych. Jedna była chyba po occie, kiedyś schowana do szafy, bo na pewno „się przyda”, a druga to butelka po winie. Trzeba się wiec poświęcić i takie pyszne winko wypić. Wówczas będzie butelka do ozdoby :-). Można także winka nie opróżniać i tylko ozdobić butelkę, dając taki super prezent 2w1.

Ja właśnie pomyślałam, że takie ozdobione świątecznie butelki uzupełnię domowymi nalewkami, lub likierami i będę miała fajny prezent świąteczny dla znajomych. Jeżeli ten pomysł Wam nie odpowiada, to możemy zdjąć koreczki i butelki wykorzystać jako świąteczne świeczniki.


Ale od początku!

Decoupage na szkle krok po kroku – jak zrobić?

Krok 1

Najpierw butelki umyłam płynem do naczyń, aby je odtłuścić. Następnie pomalowałam je Bonding Primerem i zostawiłam na noc do wyschnięcia. Następnie butelki dwukrotnie pomalowałam białą farbą akrylową.

Decoupage na szkle krok po kroku

Krok 2

Kiedy farba wyschła przykleiłam na butelki papier ryżowy. Kompozycję wydarłam i ułożyłam na butelkach. Następnie klejem do decoupagu przykleiłam papier do butelek. Robię to szerokim, płaskim pędzlem, a kleju daję dość obficie. Tak, aby pędzel swobodnie poruszał się po papierze, aby nie było mu za sucho. Smaruję najpierw butelkę, a potem jeszcze papier od góry.

Decoupage na szkle krok po kroku

Krok 3

Całe butelki polakierowałam lakierem akrylowym matowym.
Kolejny krok to domalowywanie tła. Tło w papierze było lekko szare, musiałam więc tej szarości dodać na całej powierzchni butelki. Namalowałam także parę tych brązowych plamek, tak jak było na oryginalnym tle.

Decoupage na szkle krok po kroku

Krok 4

Ozdobiłam butelki i ich zatyczki wyciskami z foremek. Użyłam masy lekkiej, aby nie obciążać zbytnio butelki. Tylko to korków użyłam masy DAS, bo ona zasycha na sztywno. Masa lekka mam wrażenie, że nigdy nie zastyga „na kamień”, a chciałam żeby korek był mocny. Jeden korek to była plastikowa nakrętka, a drugi to zatyczka z korka. W tę korkową, zanim masa wyschła, wprowadziłam druciki, lekko wciskając je w korek. Na dalszym etapie wrócę do ich ozdobienia.

Decoupage na szkle krok po kroku

Krok 5

Ozdoby zrobiłam w wielu foremek. Lubię takie nieoczywiste rozwiązania. Np. zimowa gałęź, to wycisk z foremki z ptaszkami, ale urwałam jej kwiatuszki, by była zimowa 😉 Kulki ostrokrzewu ulepiłam sama, rolując po prostu kulkę w palcach z odrobiny masy. Listki ostrokrzewu i jemioły są oryginalne, z foremki. Użyłam także wycisków sznureczków w różnych rozmiarach, różnie je układając.

Decoupage na szkle krok po kroku

Krok 6

Gdy wyciski z masy wyschły, pomalowałam je farbami akrylowymi. Czerwone kuleczki ostrokrzewu, zielone listki, brązowa gałęź… Aby uzyskać ciekawe, niejednolite kolory zieleni, farbę zieloną raz zmieszałam z odrobiną białej, a raz czarnej farby. Uzyskałam więc tym sposobem 3 kolory zieleni. Wszystko pobieliłam na końcu białą farbą, metodą „suchego pędzla”. Czyli odrobiną farby nabranej na pędzel szczecinowy, obtartej na ręczniku papierowym, delikatnym ruchem przeleciałam wyciski.

Decoupage na szkle krok po kroku

Krok 7


I teraz zaczęłam szaleć. Nałożyłam na dół jednej butelki, gałąź i przy korkach śnieg. Tzn. nie miałam sztucznego śniegu w żadnej paście, więc użyłam do tego pasty modelującej. Dosłownie pociapałam te miejsca, na które napadał moim zdaniem śnieg! Wszystko na mokro obsypałam kulkami, kamyczkami i brokatem. Pokryłam też lakierem wszystkie listki i też na mokro nasypałam brokatu.

Decoupage na szkle krok po kroku

Krok 8


Kiedy wszystko sobie schło, poszukałam w szufladzie dodatków w postaci gwiazdek. Oczywiście były!!! Troszkę te czerwone pobieliłam i też obsypałam brokatem. Ostatecznie stworzyłam z nich kompozycję na drucikach. Przykleiłam je klejem na gorąco. Fantazyjnie na patyczku od szaszłyków skręciłam też drucik i nawlekłam koraliki. 

Decoupage na szkle krok po kroku

Krok 9


Zastanawiałam się jak pomalować korki i ramkę z wycisku na jednej z butelek… Brałam pod uwagę srebro, nawet czarny, potem przetarty woskami. Ale ostatecznie stwierdziłam, że to musi być bardzo delikatny kolor, bo i tak wiele się tu dzieje… Wybrałam więc kolor białego złota. Najdelikatniejszy jaki miałam. Na końcu już całkiem pofrunęłam. Zrobiłam jeszcze zawijasy i kropeczki białą konturówką i posypałam to na mokro brokatem!!! To był naprawdę szalony projekt, a brokat oprócz butelek, zdobi całą moją pracownię 😉

Decoupage na szkle krok po kroku


Bardzo jestem ciekawa, czy takie szaleństwo Wam się podoba?

Zapraszam także na mój profil na FB  oraz Instagramie


Zapraszam także do mojego wcześniejszego świątecznego projektu dla MyDecoria, gdzie pokazałam komplet medalionów- Jak zrobić komplet świątecznych medalionów? – myDecoria 

Będzie mi bardzo miło jeżeli zainspirują Cię moje prace. Pozdrawiam! Do następnego razu!!!

Share:

Daria Pieczonka