Jak zrobić dzwonki z ostrokrzewem z Papieru Stone?

jak-zrobic-dzwonki-z-ostrokrzewem-z-papieru-stone

Jak zrobić dzwonki z ostrokrzewem z Papieru Stone? Świąteczne Dzwonki Z Kokardą i Ostrokrzewem. Kombinowałam i myślałam niestandardowo. Dzwonki to projekt niewątpliwie przekraczający granice mojej wyobraźni.

Miałam fajny pomysł, ale też kilka przeszkód do pokonania. Pomyślałam… jak zrobić liście ostrokrzewu tak, aby były lekkie i powyginane jak naturalne? Z czego i jak zrobić kulki charakterystyczne dla wszystkich dzwonków? I wreszcie czym to wszystko połączyć?

Jednak zanim dopadł mnie bezmiar pytań dotyczących technicznych spraw miałam kompletną pustkę dotyczącą pomysłu. Patrzyłam się na ten kawałek styropianu i nic. No bo kto się nie styka z problemem braku weny? Czy warto na nią czekać czy działać? W swoim osobistym odczuciu i doświadczeniu myślę , że lepiej jest działać.

Gdybym nie usiadła i nie zaczęła pracować nad prostymi czynnościami takimi jak malowanie styropianu gesso i farbą oraz wybieranie papieru ryżowego to może w tej formie dzwonki nigdy by nie powstały? Nie chodzi mi tutaj o zmuszanie się do pracy jeżeli nie chcemy, ale do pobudzania naszej wyobraźni poprzez wykonywanie poszczególnych etapów pracy nie wymagających od nas kluczowych dla kompozycji decyzji.

Drobnymi krokami, robiąc proste czynności nabierałam rozpędu, aż w końcu wszystko już wiedziałam. Całość złożyła się w spójną kompozycję i chciałam jak najszybciej przenieść moją wizję w rzeczywistość.

A Ty co o tym myślisz? Wolisz czekać na wenę? Czy działać?

Jak zrobić dzwonki z ostrokrzewem z Papieru Stone?

Lista potrzebnych materiałów:

Jak zrobić dzwonki z ostrokrzewem z Papieru Stone?

Jak zrobić dzwonki z ostrokrzewem z Papieru Stone?

Krok 1

Oczywiście pierwsze co musiałam zrobić przed przystąpieniem do kreatywnych czynności to pomalowanie dzwonków podkładem bonding primer. Pomalowałam je 2 razy w odstępie 12 godzin. Następnie pomalowałam je dwukrotnie farbą „Allegro” w odcieniu „Kości Słoniowej”.Dzwonki schną a ja wyrywam motywy z papieru ryżowego pasujące wielkością do dzwonków. Następnie układam całą kompozycję i przyklejam ją klejem do decoupage.

Krok 2

Po przyklejeniu wzoru zaczęłam wtapiać motyw w tło blendując ze sobą farby w odcieniach: kość słoniowa, antyczna kość słoniowa oraz biały. Kolory nakładam naprzemiennie blędując je ze sobą pędzelkiem. Po nałożeniu koloru zaczynam cieniowanie „ czekoladowym” kolorem. Najpierw nakładam cienką linię brązu a potem nawilżoną gąbką roztapowuję go tak, aby nie oddzielał się od tła ostrą linią a płynnie przechodził od tła do motywu. W ten sposób uzyskuje różne stopnie nasycenia brązu na pracy.

Jak zrobić dzwonki z ostrokrzewem z Papieru Stone?

Krok 3

Nie mogłam się powstrzymać przed kilkoma chlapnięciami farby na gotowe tło. Użyłam bieli i brązu w odcieniu czekolady, tego samego co przy cieniowaniu. Farby rozwodniłam lekko wodą. Zachciało mi się też akcentu czerwieni więc górną część dzwonków pomalowałam właśnie w tym kolorze. Po wysuszeniu było trochę za czerwono więc dodałam delikatnie bieli.

Krok 4

Czas na wyciski jednej z najpopularniejszych foremek jakie znam. Czyli ornamenty z pentartu. Pasują do wielu projektów dzięki wielkości a także można na różne sposoby je układać na przedmiotach, dlatego są tak lubiane. Więc układam wzór tak długo, aż będzie mi odpowiadał i nie trwało to tak krótko jak na filmie. Trwało to zdecydowanie dłużej. Każdy element dokładnie przyklejam używając do tego ekspress glue. Całość nie będzie zbyt obciążona, ponieważ do wycisków używam masy superlekkiej. Gdy wzór jest już w całości ułożony zamalowuje wystające czerwone miejsca na górze dzwonków, których nie pokryły wyciski. Zostawiam do wyschnięcia a następnie ornamenty pokrywam lakierem matowym dla lepszego nakładania pasty postarzającej w późniejszym etapie.

Krok 5

Teraz czas na spękania dwuskładnikowe. Najpierw step I. Pokrywam nim równomiernie dzwonki do momentu łączenia z ornamentami. Zostawiam do wyschnięcia. Biały kolor musi całkowicie zniknąć tworząc przezroczystą powierzchnię. Step I jest w suszeniu a ja zabieram się za przygotowanie listków ostrokrzewu. Najpierw rysuje sobie szkic. 3 wielkości liścia na zwykłym papierze. Myślę, że każda z Was jest w stanie narysować sobie takie liście. Wzoruj się na zdjęciach z internetu. Kształt liścia wycinam i przykładam do papieru stone wycinając ogólną wielkość, a następnie 3 nałożone na siebie papierki wycinam w kształt, który narysowałam (Zobacz jak to robię na dołączonym filmiku). W ten sposób oszczędzam czas nie musząc wycinać każdego z liścia z osobna.

Po wycięciu wszystkich liści maluje je na zielono jednym odcieniem tworząc bazę zakrywającą białe tło. Kiedy bazowa farba wyschła zaczynam dokładniejsze malowanie. Używam ciemnych i jasnych odcieni zieleni, a także czerń dla przyciemniania koloru oraz biel dla rozjaśniania. Jednak te dwa ostatnie kolory używamy w naprawdę malutkich ilościach, dlatego nie rozpędzaj się z jej wyciskaniem na paletę. Po pomalowaniu moich roślinek, rysuję charakterystyczne niteczki, które widzimy na każdym liściu.Zostawiam do wyschnięcia, a następnie maluję w ten sam sposób drugą stronę. Doszliśmy do końca malarskiej przygody. Prawda, że to proste? Na pewno bez problemu je stworzysz.Teraz wystarczy je już tylko powyginać na różne strony żeby nie były idealnie równe i proste. Na sam koniec zabezpieczamy listki werniksem akrylowym.

Krok 6

Wracam do dzwonków. Mogę już je pokryć stepem 2, co oczywiście robię. Tutaj jest taka mała pułapka, bo step 2 jest całkowicie przezroczysty i należy dokładnie przyglądać się pod światło pracy, aby nie przeoczyć jakiegoś miejsca przez co później zrobią się dziury. Pilnuj też żeby nie porobiły się zacieki. Zostawiłam do wyschnięcia do czasu, aż pojawią się spękania.

Krok 7

Przechodzę do zrobienia kokardy z materiału bawełnianego. Tnę dosyć długi pasek materiału (około 100cm długości na 6-7 cm szerokości) i moczę go w utwardzaczu do tkanin. Następnie dobrze odciskam nasiąkniętą bawełnę i zgniatam ją w kulkę. Zostawiam na noc do dobrego zgniecenia. Na drugi dzień rozwijam materiał i maluję go w kolorach które użyłam już na dzwonkach. Po malowaniu zostawiam zgniecioną bawełnę do podeschnięcia na 12h.

I w końcu mogę zacząć formować kokardę. Jeżeli w którymś miejscu zgniotła się za bardzo to rozprostowuje ją. Kiedy kształt mi odpowiada, zawiązuje ją sznurkiem, który zrobiłam z oderwanej i również namoczonej części materiału. Zawiązuję mocno, aby dobrze się trzymała. Końcówki mojego sznurka odcinam nożyczkami. W kokardę wpycham kawałki ręcznika papierowego, żeby jej forma była pełniejsza. Jeżeli zwisające końce są za długie to obcinam je. Znowu zostawiam do wyschnięcia na 12h. Po tym czasie wyciągamy ręczniki papierowe z otworów kokardy i zabezpieczamy ją lakierem akrylowym.

Krok 8

Spękania, które powstały na dzwonkach wypełniam pastą postarzającą „umbra” z pentartu używając do tego bawełnianej szmatki. Ornamenty smaruję tą samą pastą z tym, że używam do tego sztywnego pędzla. Dzięki temu łatwiej mi jest wypełnić wszystkie zagłębienia. Nadmiar wycieram bawełnianą szmatką. Kolejne pasty czyli biel i brąz nakładam już delikatniej smarując szmatką po wierzchu niektóre miejsca. Po postarzaniu zabezpieczam całe dzwonki lakierem rozpuszczalnikowym. Spękania dwuskładnikowe zawsze zabezpieczamy takim właśnie werniksem. Akrylowy zniszczy nam całą pracę. Pędzel po takim lakierze myjemy w rozpuszczalniku! Ja też często używam takich pędzli do wyrzucenia dzięki czemu unikam mycia.

Krok 9

Z kulkami do dzwonków nieźle się nagłowiłam, aby wymyślić co przyczepić, aby dopełnić całości projektu. Ostatecznie wymyśliłam , że wykorzystam do tego druciki aluminiowe w kolorze złota i niezawodną masę superlekką. Druty o długości 11cm połączyłam z kulkami o średnicy 1,5 cm za pomocą heavy body gel. Kulki pomalowałam złotą farbą dwukrotnie tak, aby nie było prześwitów. Na drugi koniec druta przymocowałam również masę superlekką i posmarowałam heavy body gel. Druciki włożyłam do środka i zostawiłam na dobę do wyschnięcia.

Krok 10

Z masy superlekkiej robię 6 owoców ostrokrzewu. Po ich wyschnięciu maczam je w czerwonej farbie i zostawiam do wyschnięcia. Po wyschnięciu lakieru na kokardzie zaczynam postarzanie woskami. Najpierw używam bieli, następnie umbry i na końcu brązu. Wosk nakładam bawełnianą szmatką rozcierając go na materiale. Uważam z ilością, aby nie przesadzić, bo dołożyć można zawsze a zdjąć jest ciężko. Nadszedł czas połączenia wszystkiego w całość! Dzwonki sklejam ze sobą za pomocą heavy body gel, a następnie na górę przyklejam kokardę. Zostawiam do wyschnięcia. Koniecznie na 12h (choć ja tego nie zrobiłam, bo chciałam dalej pracować)

Po tym czasie układam kompozycję z liści. Każdy z liści oczywiście smaruje żelem. I tutaj napiszę Wam ku przestrodze. Jeżeli zrobiłyście już kompozycję i wszystko jest świeże to odstawcie to i nie grzebcie już przy tym, bo skończycie tak jak ja. Cała kompozycja runęła mi na biurko takim „plasknięciem”. A może tylko ja je słyszałam w głowie, bo co tam miało plaskać, nie wiem. Tak czy inaczej przez kilka sekund patrzyłam się na to i nie wierzyłam. (Na filmie jest uchwycony ten moment). Przez to, że heavy body gel długo schnie należy wszystko robić etapami i dać czas na schnięcie inaczej jest ryzyko zniszczenia całej misternej roboty. Tak więc po skończonej kompozycji zostawiam wszystko do wyschnięcia na całą noc, a najlepiej na dobę.

Krok 11

Wyschnięte owoce ostrokrzewu przyklejam na ekspress glue. Dopiero teraz też maluje tymi samymi kolorami co resztę spody dzwonków. BROKAT! Uwielbiam brokacić. Liście ostrokrzewu brokace na zielono, a jego owoce na czerwono. Smaruję też wybrane miejsca pastą śniegową i pokrywam je płatkami galaxy które cudownie się mienią. W kokardę wkładam sznurek i przymocowuje go za pomocą…. (już chyba każdy wie!) heavy body gel. Całość zostawiam do wyschnięcia na dwie doby do dobrego wysuszenia. Żeby znowu mi nic nie odpadło. Teraz już minął tydzień i wszystko pięknie się trzyma!

Z tego projektu mam dla Was pewne przesłanie. Myślcie niestandardowo i po swojemu. Ryzykujcie i rozwiązujcie kreatywne problemy. Efekty zaskoczą Was tak jak mnie, a radość z udanego projektu będzie nie do opisana. Poczujecie to w środku. Dumę z samej siebie. I nie potrzebne tu są zbędne słowa. Ty wiesz, że zrobiłaś coś najlepszego co mogłaś zrobić na tę chwilę to jest świetne. Dlatego właśnie takich projektów życzę Wam dziewczyny.

Jak zrobić dzwonki z ostrokrzewem z Papieru Stone? W formie wideo.

Zajrzyjcie też na mój ostatni projekt z białą orchideą. Obrazem 3D na szachownicy.

Bardzo Ci dziękuję za to, że byłaś tutaj ze mną. Jeżeli chcesz zajrzyj na mój profil:

Facebook, Instagram, YouTube

Do zobaczenia przy następnej inspiracji Marta

Share:

Daria Pieczonka