Jak zrobić gorset z kryzą?

jak-zrobic-gorset-z-kryza

Jak zrobić gorset z kryzą czyli moja Królowa Śniegu. Zapraszam Cię w świat śniegu i zimy.

Pokażę Ci jak wykonać w prosty sposób gorset na manekinie i charakterystyczny kołnierz dla mroźnej damy. Ponad to dowiesz się jak zrobić postarzenie na manekinie oraz rdzę.

Jak zrobić gorset z kryzą?

Odkąd ozdobiłam pierwszego manekina zakochałam się w nich na zawsze. Duże, małe, zniszczone i nowe. Każdy inspiruję mnie w podobny sposób, a do tego daje możliwości sprawdzania swoich kreatywnych możliwości.

Niektórzy powiedzą, że jest to tak zwany „kurzołap” jednak ja tak nie uważam. Piękny manekin będzie dumnie zdobił wnętrze każdej pasjonatki unikalnych dekoracji oraz z pewnością zrobi niemałe wrażenie na odwiedzających gościach.

Tak jak też wcześniej wspominałam daje nam nieskończone możliwości dekorowania go, zmuszając nasz mózg do twórczego i niebanalnego myślenia.

Przejdźmy do omówienia mojego projektu. Z pewnością „Królowa Śniegu” kojarzy się większości z Was z czystą bielą i zimnymi błękitami, jednak ja nie poszłam w tę stronę, dlaczego?

Moją inspiracją była nasza Polska zima, taka która panuje przez większość dni tej pory roku.

Nie jest puchowa i mocno biała jak bajkach a zimna i przybrudzona ponurą aurą. Rdza niech będzie symbolem odchodzącej jesieni oraz zastania zimy przez 3 poprzednie pory roku. Postarzenie to pochmurne i szare niebo, pasta krystaliczna imitująca lód to minusowe temperatury a śnieżynki z żywicy to pierwsze płatki śniegu spadające na nasz kraj. Kryza wzbudza respekt. Oznacza surowość i srogość oraz przypomina nam o pokorze którą powinniśmy mieć w stosunku do tej pory roku.

Tak ja to widzę natomiast z chęcią zobaczyłabym Twoją wersję tej pory roku.

Lista potrzebnych preparatów do zrobienia manekina

Wszystkie użyte preparaty znajdziesz u mnie w sklepie. Dodatkowo przygotowałam ich spis, a także odnośniki do konkretnych produktów, abyś nie musiała ich szukać. Po prostu kliknij w produkt poniżej, a przeniosę Cię bezpośrednio do sklepu.

Moja Królowa Śniegu czyli jak zrobić gorset z kryzą? krok po kroku

Mój manekin zrobiony jest z solidnego włoskiego styropianu, dzięki czemu praca na nim to czysta przyjemność. Muszę zaznaczyć jego jedną bardzo ważną zaletę. Po skończonej pracy nie widać nawet śladu faktury styropianu.

Krok 1

Na samym początku zagruntowałam go bonding primer 2 razy w odstępach co 12 h. Po zagruntowaniu zrobiłam szkic gorsetu.

Krok 2

Do zrobienia gorsetu wykorzystałam piękny papier ryżowy ze „Stamperii” z ozdobnym wzorem. Przykleiłam nieregularne kształty papieru na powierzchnię manekina klejem do decoupage. W miejscach, w których papier nie chciał się układać nacinałam go.

Starałam się też, aby papier nie nachodził na siebie zbyt mocno, ponieważ po wyschnięciu będzie to widoczne

Jak zrobić gorset z kryzą?

Krok 3

Po obklejeniu całego gorsetu szkicuję na papierze stone kołnierz a następnie go wycinam.

Na stronę zewnętrzną naklejam papier ryżowy w kolorze gorsetu, natomiast na wewnętrzną wybrałam inny zimowy motyw ze „Sztuki Zdobienia”.

 

Krok 4

Przyklejam kryzę do manekina klejem na gorąco.

Jednak z perspektywy czasu poradziłabym jednak, aby przyklejanie kołnierza zostawić na etap w którym góra manekina jest już pomalowana dlatego, że z kołnierzem ciężko mi było dojść we wszystkie zakamarki .

Po przyklejeniu kołnierza formuję jego ułożenie.

Dolną i górną część manekina pokrywam ornamentami z szablonu. Na takich powierzchniach nie jest to proste zadanie ze względu na obły kształt przedmiotu.

Pomiędzy kolejnymi wzorami z pasty suszę te poprzednie, aby ich nie zepsuć podczas pracy.

Po skończeniu nakładania ornamentów pracę zostawiam do dobrego wyschnięcia na co najmniej 12h

Jak zrobić gorset z kryzą?

Krok 5

Miejsca udekorowane ornamentami oraz tekturowe dekory służące do wykończenia gorsetu maluję czarnym gesso.

Po wyschnięciu, tekturki przyklejam na ekspress glue.

Przystępuję do postarzania. Najpierw białą farbą antyczną po kawałku maluję czarne części manekina a następnie zmywam ją zmywaczem do farb antycznych do momentu w którym uznaję, że efekt mi się podoba.

Całą pobieloną powierzchnię postarzam woskiem w kolorze umbry, łącznie z gorsetem, aby całość była spójna tworząc efekt starocia. Zostawiam manekina na co najmniej 12 godzin do wyschnięcia wosku a następnie zabezpieczam go lakierem akrylowym matowym.

Krok 6

Na wewnętrzną stronę kryzy nakładam pastę z kryształkami lodu a miejsca pokryte ornamentami smaruję delikatnie woskami w odcieniach brązu i srebra.

Jak zrobić gorset z kryzą?

Krok 7

Przystępuję do stworzenia papki z proszkiem do efektu rdzy i czarnego gesso. Małą ilość gesso mieszam z proszkiem do uzyskania gęstej masy a następnie nakładam ją w wybrane miejsca na manekinie.

Kiedy nałożyłam masę tam gdzie chciałam, polewam ją odczynnikami do uzyskania efektu rdzy.

Nadmiar płynu wycieram ręcznikiem papierowym. Zostawiam do wyschnięcia.

Krok 8

Cały gorset smaruję klejem a następnie posypuję białym brokatem, aby pięknie się mienił.

Brzegi gorsetu dekoruję biało-srebrnymi płatkami galaxy. Po wyschnięciu kleju gorset pokrywam jeszcze Ice Cristal.

Rdzę przyciemniam rozwodnioną czarną farbą antyczną a nadmiar farby wycieram ręcznikiem papierowym.

Jak zrobić gorset z kryzą?

Krok 9

Do wykończenia mojej królowej śniegu użyję śnieżynek z żywicy krystalicznej.

Żywicę mieszam ze sobą po wylaniu całych, małych buteleczek z płynem. Mieszam 3 do 4 minut. Pod koniec dodaje płatki galaxy dla pięknego blasku. Wylewam delikatnie na foremkę teksturową, jednak uważam, aby jej nie przelać. Resztę żywicy wylewam do innej foremki żeby nic się nie zmarnowało. Zostawiam do wyschnięcia na 24 godziny do momentu uzyskania twardej, ale giętkiej faktury.

U mnie jest to doba, jednak u Ciebie może wystarczy 12 godzin. Najlepiej obserwować żywicę. Wyjęte śnieżynki wycinam a następnie przyklejam na heavy body gel w wybrane miejsca. Na środek każdej z nich wysypuję kilka białych, świecących kamyczków. Królowa Śniegu w moim wydaniu gotowa.

Jak zrobić gorset z kryzą?


Mam nadzieję, że zdołałam Cię zainspirować do stworzenia podobnego projektu. Chciałabym zobaczyć jak Ty widzisz swoją Zimę a może inną porę roku.

Jak zrobić gorset z kryzą?

Jak zrobić gorset z kryzą? W formie wideo.


Zapraszam Cię również do mojej innej inspiracji z zimowym domkiem:

Jeżeli macie ochotę to zajrzyjcie na moje profile:

Do zobaczenia przy następnej inspiracji Marta

Share:

Daria Pieczonka