Jak zrobić komplet świątecznych medalionów?
Jak zrobić komplet świątecznych medalionów? Do świątecznych medalionów mam pewien sentyment… Od nich bowiem zaczęła się moja przygoda z decoupage. Kiedyś po prostu postanowiłam zrobić sobie ciekawe, oryginalne, niepowtarzalne ozdoby na choinkę.
Marzyłam o takich babcinych, stareńkich, z duszą i klimatem. Te moje pierwsze miały grafikę w retro widoczkiem, miały ozdobę z jednej foremki i sznurek dookoła… Pamiętam je jak dziś… Niewiele się w tym temacie zmieniło. Dalej lubię postarzone bombki i medaliony. Pozwalają mi na chwilę wrócić do czasów dzieciństwa i do ukochanego dziadka, z którym ubierałam choinkę. Pamiętam jak z wielkiego kartonu wyciągaliśmy bombki z Mikołajem, baletnicą i takie z błyszczącymi koralikami.
Na mojej choince już od paru lat nie ma bombek z Biedronki, czy z Pepco. Są tylko te, które zrobiłam sama. Bardzo bym chciała, żeby kiedyś moja wnuczka, lub wnuk po latach z sentymentem wspominali bombki babci Sylwii…
Inspiracją do stworzenia moich bombek i medalionów jest przeważnie papier ryżowy. Po prostu jakiś wpada mi w oko i już wiem, że zrobię z nim ozdoby. Potem dobieram tylko kolory i zdobienia. Te medaliony są w klasycznych kolorach bożonarodzeniowych, ale jest to ich stonowana, przygaszona wersja, jeszcze dodatkowo postarzona. Złote wykończenie wycisków dodały im elegancji.
Lista preparatów:
- MEDALION styropian 12cm Bovelacci
- MEDALION styropian 10cm Bovelacci
- Farba kredowa SKORUPKA JAJKA Pentart 100ml
- Farba kredowa ZGNIŁA ZIELEŃ Pentart 100ml
- Farba kredowa BURGUND Pentart 100ml
- Farba akrylowa matowa CZARNY Pentart 50ml
- Farba kredowa BIAŁY Pentart 100ml
- farba metaliczna Pentart złoto antyczne
- Lakier: matowy, błyszczący
- Spękania
- Lakier POURING Pentart szklący błysk wodny 100ml
- Proszek 3D
- Klej do papieru
- Klej do wycisków
- Masa do wycisków
- ROMANTIC CHRISTMAS 6 DEKORÓW A4 PAPIER RYŻOWY
- Foremki silikonowe sznury, ornament, inny ornament, royality, z listkiem ostrokrzewu
- Podkład bonding primer Pentart 230ml
- Patyna
Jak zrobić komplet świątecznych medalionów? Krok po kroku
Krok 1
Medaliony styropianowe nadziałam sobie na patyczki. Pomalowałam je primerem. Gdy wyschły, lekko przeszlifowałam papierem ściernym 400. Medaliony te są bardzo dobrej jakości. Po primerze i wyszlifowaniu stwierdziłam, że nie ma potrzeby podmalowywania farbą miejsca pod papier ryżowy. Z papieru ryżowego wycięłam wiec kształty, naderwałam je lekko dookoła i przykleiłam do medalionów klejem do decu. Gdy klej wysechł polakierowałam grafikę lakierem wodnym matowym, aby zabezpieczyć rysunek przed dalszymi czynnościami.
Krok 2
Następnie przygotowałam wyciski z masy lekkiej z różnych foremek. Nie zawsze kształt foremki pasuje nam idealnie do ozdoby, ale nie stanowi to żadnego problemu. Ja czasami wyciski przerywam, obcinam, doklejam elementy z całkiem innych foremek. Grunt, aby na końcu stanowiło to ładną kompozycję, która ozdabia mi całość. W gotowe wyciski z masy wkleiłam sznureczek, który pozwoli zawiesić medalion na choince. Medaliony styropianowe nie mają bowiem oryginalnych zawieszek i trzeba było coś tu pokombinować. Kiedy skleiłam dwa jednakowe wyciski ze sobą, mocowanie sznureczka zniknęło w środku. Kiedy już kombinacja wycisków była gotowa przykleiłam ją do medalionów klejem ekspres.
Krok 3
Po wyschnięciu pomalowałam medaliony w 3 wybranych, świątecznych kolorach. Postawiłam jednak na ich wersję stonowaną, w moim ulubionym klimacie vintage. Drugą warstwę farby wzbogaciłam o proszek 3d. Struktura, którą daję ten proszek, to chyba będzie moja druga miłość – zaraz po patynie olejnej 😉 Farbę z proszkiem nakładam pędzlem szczecinowym tapując raz przy razie. Medaliony pochlapałam jeszcze farbami w kolorze czarnym i białym. Używam do tego pędzla wachlarzowego. Nabieram odrobinę farby na pędzel i otrzepuję go nad medalionem. Kolejną czynnością było pomalowanie wszystkich wycisków czarną farbą. Robię to ostrożnie malutkim pędzelkiem. Wszystko zabezpieczyłam lakierem matowym wodnym. Tył dwóch medalionów pokryłam preparatem do spękań dwuskładnikowych. Najpierw nałożyłam step 1. Po około 2 godzinach, kiedy mleczny preparat stał się już przeźroczysty, nałożyłam step 2. Nie za grubo! Trzeba uważać, aby preparat nie spłynął brzydko na boki medalionu i nie zrobił nam zacieków. Na obłej powierzchni tak się może jednak zdarzyć, więc ja siedzę i obcieram nadmiar preparatu, aż zgęstnieje i będę już pewna, że nie zrobi mi psikusa :-). Pozostawiam preparat do wyschnięcia na noc.
Krok 4
Na drugi dzień w spękania wtarłam patynę i zabezpieczyłam spękania lakierem rozpuszczalnikowym błyszczącym. Wyciski pomalowałam złotą farbą metaliczną. Ich brzegi oraz obrazki postarzyłam także patyną. No cóż… po prostu uwielbiam ten efekt! Zdecydowałam, że grafikę pokryję także lakierem błyszczącym. Rzadko go stosuję. W pracach „codziennych” stosuję przeważnie mat, ale w świątecznych pracach lubię połączenie lakieru matowego i błyszczącego. Postawiłam na lakier szklący pouring. Nałożyłam 4 cieniutkie warstwy.
I świąteczne medaliony vintage gotowe!!! Jeżeli takie klimaty są Ci bliskie zapraszam serdecznie do wykonania takich, bądź podobnych medalionów. I koniecznie pochwal się nimi na grupie MyDecoria.
Zapraszam także na mój profil na FB oraz Instagramie Sylwia Materek (@sm_decuart)
Zapraszam także do mojego wcześniejszego świątecznego projektu dla MyDecoria – Jak zrobić świąteczne złocenia ? zawieszka – myDecoria
Będzie mi bardzo miło jeżeli zainspirują Cię moje prace.
Pozdrawiam! Do następnego razu!!!