Jak zrobić plan roczny w biznesie online?

jak-zrobic-plan-roczny-w-biznesie-online

Nowy rok, a wraz z nim mnóstwo planów, celów i marzeń. Ale jak się za to zabrać? Jak się zorganizować i zaplanować. Jak zrobić plan roczny w biznesie online?

Na te i inne pytania odpowiada Pani Swojego Czasu – Ola Budzyńska, która zajmuję się organizacją siebie w czasie. To jest osoba, która czuje się w tym temacie jak ryba w wodzie. Przeczytaj co ma nam do powiedzenia o planach rocznych. Zapraszam do lektury.

 

  • Czy jest sens planować z rocznym wyprzedzeniem? Czemu ma to służyć?

No cóż, po pierwsze jeśli w tym momencie zabierasz się za zrobienie planu na 2018 roku, to wcale nie robisz go z wyprzedzeniem rocznym, a zaledwie miesięcznym, a nawet niecałym miesięcznym, bo mamy już prawie połowę grudnia 🙂

Nikt nigdy nie powiedział, że masz planować w rocznym wyprzedzeniem. Masz planować z takim wyprzedzeniem z jakim Ci jest wygodnie i w takich terminach, w jakich chcesz coś osiągnąć.

Jeśli już teraz wiesz, że chcesz coś osiągnąć w marcu 2019 roku, a
jednocześnie przygotowania do tego będą trwały długo i potrzebujesz tyle czasu, żeby ten plan był zrealizowany właśnie wtedy, to tak robisz.

Jeśli jednak nie masz takiej potrzeby, to tak nie planuj.
Tylko potem się nie dziw, że znowu nic nie zrealizowałaś w ciągu roku 🙂

 

  • Od czego zacząć planowanie? Jakie są pomocne narzędzia?

Planowanie nie zaczyna się od narzędzi. Myślenie, że do planowania są nam pomocne jakieś narzędzia i to one są najważniejsze powoduje, że zaczynamy się skupiać nie na tym, co trzeba.

Zamiast myśleć o tym, czego naprawdę nam trzeba i co naprawdę chcemy zrealizować zaczynamy za szybko przechodzić do punktu JAK to zrealizować, po czym po jakimś czasie okazuje się, że wspinamy się na drabinę (korzystamy z narzędzia) przystawionego nie do tej ściany co trzeba (realizujemy nie ten cel, na którym nam najbardziej zależy).

 

  • O czym muszę pamiętać na etapie wypisywania celów?

O tym, żeby były Twoje, czyli oparte na Twoich wartościach i mocnych stronach. Tak długo jak cele nie są nasze, tak długo żyjemy cudzym życiem, a nie swoim. O tym, żeby nauczyć się przekładać ogólne cele na bardzo konkretne działania. O tym, żeby z tych działań zrobić konkretny plan działania, a później ten plan umieć zastosować do naszego codziennego życia, bo inaczej nigdy tych celów nie zrealizujemy.

 

Świat nam nie schodzi z drogi tylko dlatego, że my postanowiłyśmy zrealizować jakieś cele 🙂

 

  • Jak wybrać priorytety ?

Po pierwsze zaakceptować, że musisz to zrobić i przestać jęczeć, że nie umiesz. Jak nie umiesz, to się trzeba nauczyć i tyle.
Kobiety twierdzą, że wszystko jest dla nich ważne, bo bardzo często są przekonane, że ilość zadań i priorytetów je w jakiś sposób nobilituje i nadaje ich życiu sens i znaczenie. A tak naprawdę zbyt duża ich ilość powoduje po prostu chaos w głowie.

Najprostszym sposobem na to jest przesunięcie się w czasie, w przyszłość i zweryfikowanie naszych obecnych priorytetów pod kątem tego, czy poddane próbie czasu dalej się obronią.
Czy to co w chwili obecnej jest dla Ciebie priorytetem z perspektywy 5 albo 10 letniej dalej będzie priorytetowe?

 

  • Najcenniejsza rada od Oli Budzyńskiej na 2018 rok

O kurcze nie znoszę dawać najcenniejszych rad. Nasze życie jest w zasadzie za bardzo przepełnione cudzymi radami, do tego stopnia, że czasem same już nie wiemy co jest nasze, a co cudze i zaczynamy się gubić.

Tymczasem jeśli miałabym zdefiniować moją misję jako Pani Swojego Czasu, to byłoby chyba to, żebyśmy żyły w zgodzie ze sobą i swoim życiem, a nie cudzym. A wybierając cele koncentrowały się na tych naszych, a nie cudzych.

 

Dziękuję Ci Olu, za poświęcenie jakże cennego czasu.

Share:

Daria Pieczonka