Jak zrobić pudełko z poinsecją? Decoupage krok po kroku

jak-zrobic-pudelko-z-poinsecja-decoupage-krok-po-kroku

Jak zrobić pudełko z poinsecją? Decoupage krok po kroku

Jak zrobić pudełko z poinsecją?

Jak zrobić pudełko z poinsecją? Przedstawiam opis, jak rodziła i zmieniała się moja koncepcja tego pudełeczka. Czy wam też tak się zdarza, że pomysł w głowie teoretycznie jest, ale w trakcie pracy okazuje się, że coś trzeba jednak zmienić??? Powiem szczerze, że mi się zdarza to bardzo rzadko. Raczej od razu mam wizję i trzymam się jej do końca. Ale tym razem nie zagrały mi ze sobą pewne rzeczy…

Pudełeczko zaprojektowałam z motywem gwiazdy betlejemskiej. Kiedy jednak wzięłam do ręki papier ryżowy, który zamówiłam, coś mi w nim nie pasowało. Potrzebowałam jakiegoś wyraźnego wzoru, w mocnych kolorach, a papier był za delikatny i wzory troszkę za małe. Na pewno mi się kiedyś do czegoś przyda, ale w tym projekcie zastąpiłam go serwetką, wygrzebaną ze swoich zapasów.

Jak zrobić pudełko z poinsecją? Decoupage krok po kroku

Lista potrzebnych preparatów do zrobienia pudełka z gwiazdą betlejemską:

Wszystkie użyte preparaty znajdziesz u mnie w sklepie. Dodatkowo przygotowałam ich spis, a także odnośniki do konkretnych produktów, abyś nie musiała ich szukać. Po prostu kliknij w produkt poniżej, a przeniosę Cię bezpośrednio do sklepu.

Jak zrobić pudełko z poinsecją? Decoupage krok po kroku


Jak zrobić pudełko z poinsecją? Decoupage krok po kroku

Krok 1

Zaczęłam od pomalowania wieczka pudełka, tam gdzie będzie przyklejona serwetka, białą farbą kredową.

Jak zrobić pudełko z poinsecją? Decoupage krok po kroku

Krok 2

Posypałam płatkami, a potem jeszcze raz pokryłam je lakierem, mocniej wtapiając płatki Środek pudełka i przegrody pomalowałam bejcą w kolorze dąb ciemny. Pomalowane powierzchnie przeszlifowałam drobnym papierem ściernym. Następnie boki pudełka pomalowałam farbą czerwoną. Zmieszałam ją z odrobiną brązowej farby, nieznacznie ją przyciemniając, gdyż oryginalny kolor był zbyt „malinowy”. I myślę, że mieszanie kolorów jest bardzo fajne, gdy nie mamy konkretnego odcienia. Nie ma się co zrażać – tylko trzeba taki kolor uzyskać 🙂

Krok 3

Następnie przykleiłam serwetkę. Oczywiście tylko jej górna warstwę. Posmarowałam wieczko klejem do decu. Ostrożnie nałożyłam serwetkę. Przykryłam ją folią do dokumentów i wygładziłam od góry kartą kredytową. Gdy górna część na wieczku wyschła, w ten sam sposób przykleiłam serwetkę na jego boczki. Na rogach serwetkę docinam, tak, aby wykończenie było estetyczna, bez żadnych zakładek.

 

Krok 4

Gdy to wszystko sobie schło, pomalowałam białą farbą drewnianą bombkę i na nią również przykleiłam serwetkę. Nie miałam już całego wzoru serwetki, więc gwiazdę betlejemską skleiłam z dwóch jej części.

Jak zrobić pudełko z poinsecją? Decoupage krok po kroku

Krok 5

Następnie wróciłam do pudełka. Polakierowałam wieczko, środek i boki pudełka. Użyłam lakieru matowego. Boki pudełka miały zdobić paski. Za pomocą linijki odmierzyłam paseczki równo. Części, które miały zostać czerwone zakleiłam taśmą malarską. Następnie to co zostało pomalowałam czarną farbą. Ewidentnie widać, że czarne paski są dwa razy grubsze od czerwonych, ale to zabieg celowy. Wiedziałam, że trzeci kolor pasków to będzie złoty, więc specjalnie pod złotą farbę podmalowałam czarnym kolorem. Złoty kolor jest wówczas wyraźniejszy, intensywniejszy, bardziej złoty niż np. na białym kolorze… Wszystko polakierowałam. Następnie naniosłam ostatni złoty kolor, uzyskując trzy kolory pasków na bokach pudełka. Ponownie polakierowałam.

Krok 6

Do foremki teksturowej nałożyłam masę lekką. Zależało mi tylko na wyciskach gwiazd betlejemskich. Po wyciągnięciu masy, wzór docięłam nożyczkami. Odcisnęłam w foremkach także listki ostrokrzewu, kuleczki i sznureczki. Ułożyłam z nich kompozycję na bokach pudełka. Ramka okrągła, która pozostała mi z bombki, miała być posypana pudrem velvet w kolorze czerwonym i ozdobić miała wieczko. Ale znowu kompletnie mi tu nie pasowała. Szybka zmiana decyzji.

Jak zrobić pudełko z poinsecją? Decoupage krok po kroku

Krok 7

Przymierzyłam połowę medalionu z plexi. Uf… podoba mi się. Dodałam mu tylko troszkę złoceń. Tzn. brzegi medalionu posmarowałam klejem do złoceń i gdy wysechł (z mlecznego robi się przeźroczysty) naniosłam delikatnie folię złotą w arkuszach. Nadmiar omiotłam pędzlem. Powstało takie ozdobne okienko.


Krok 8

Pod okienko zrobiłam z wycisków z masy podobną kompozycję jak na bokach. Ozdobiłam także wyciskami drewnianą bombkę z gwiazdą. Pozostawiłam wszystko do wyschnięcia. Wiem, że czasami maluje się wyciski najpierw o dopiero potem się je przykleja, ale ja jakoś lubię odwrotnie. Najpierw, jeszcze mokre wyciski przyklejam i dopiero potem je maluję malutkim pędzelkiem. Może dlatego, że takie dłubanki mnie po prostu relaksują? Pomalowałam standardowo – listki na zielono, gwiazdy na czerwono, a sznureczki tak jak paski są czerwono, czarno, złote.

Chyba nie ma to większego znaczenia w ostatecznym rezultacie. Dekoracje z wycisków polakierowałam lakierem błyszczącym. Postarzyłam je patyną. Na środek gwiazd betlejemskich naniosłam jeszcze raz odrobinę lakieru i posypałam brokatem.

Krok 7

Już prawie koniec. Pochlapałam pudełeczko z każdej strony białą farbą, używając pędzelka wachlarzowego. Wkleiłam bombkę do środka pudełka i połówkę medalionu na wieczko klejem expres. Dokręciłam metalowe nóżki i mini uchwycik. GOTOWE!!!

Bardzo Ci dziękuję, że dotrwałaś ze mną do końca tego opisu! Wiem, wiem… był mega długi. 

Pozdrawiam serdecznie!!!

Do następnej inspiracji 🙂

Zapraszam także do mojego wcześniejszego projektu na blogu: Medaliony z galaxy flakes, a także do odwiedzenia mojej strony na fb lub instagramie – sm_decuart.

Jak zrobić pudełko z poinsecją? Decoupage krok po kroku
Share:

Daria Pieczonka