Jak zrobić retro zawieszki krok po kroku?

jak-zrobic-retro-zawieszki-krok-po-kroku

Jak zrobić retro zawieszki? Inspiracją do zrobienia moich ozdób były zdjęcia na które natknęłam się przeglądając Pinterest. Trafiłam na ozdoby z koronek. Choinki, lampki, zawieszki, obrazki… Bardzo mi się one spodobały. A że lubię styl vintage, postanowiłam stworzyć sobie takie zawieszki. Może w okno, może zawisną nad toaletką…

Jak zrobić retro zawieszki

Jak zrobić retro zawieszki krok po kroku?

Jak zrobić retro zawieszki

Lista potrzebnych preparatów do zrobienia retro zawieszek:

Wszystkie użyte preparaty znajdziesz u mnie w sklepie. Dodatkowo przygotowałam ich spis, a także odnośniki do konkretnych produktów, abyś nie musiała ich szukać. Po prostu kliknij w produkt poniżej, a przeniosę Cię bezpośrednio do sklepu.

Jak zrobić zawieszki w stylu retro? Krok po kroku


Jak zrobić retro zawieszki

Krok 1

Bazą do mojego projektu były drewniane zawieszki za ramką. Jedna 13 cm, dwie 10 cm, które pozostały mi z zakupów bożonarodzeniowych. Pracę rozpoczęłam od przeszlifowania zawieszek i ramek papierem ściernym – 320 i pomalowania ich białą farbą akrylową. Pozostawiłam je do wyschnięcia. Ponownie przeszlifowałam.

Krok 2

Z papieru ryżowego wyrwałam ostrożnie portrety dam, które chciałam umieścić na zawieszkach. Jedna dama była większa, dwie mniejsze, tak aby pasowały rozmiarem do moich zawieszek. Przykleiłam papier klejem do decoupagu, a jak wysechł, polakierowałam całość.

Jak zrobić retro zawieszki

Krok 3

Rameczki zawieszek pomalowałam czarną farbą akrylową. Gdy farba wyschła brzegi ramek objechałam świeczką. Zabieg ten ułatwi mi za chwilę odrapanie kolejnej warstwy farby i pozwoli uzyskać fajny efekt postarzania.. Kolejnym etapem po woskowaniu było więc pomalowanie ramek farbą kredową w kolorze beż vintage. Gdy farba wyschła, brzegi ramek odrapałam papierem ściernym, ukazując gdzieniegdzie czarny kolor.

 

Krok 4

Następnie wróciłam do obrazków z damami i postanowiłam domalować im tło. Białe tło za bardzo mnie raziło. Pomieszałam więc kolory beż, zielonkawe, odrobinę żółtego i bordowego i małym pędzelkiem domalowałam tło wokół dam mieszając i cieniując kolory ze sobą, tak aby gładko przez siebie przechodziły. Następnie zakryłam kartką twarze dam, a tło wokół pochlapałam czarną farbą używając pędzla wachlarzowego. Napieram farbę na pędzel i stukam w niego palcem. Kropeczki robią się same! Następnie całość polakierowałam lakierem wodnym matowym.

Krok 5

Farbą vintagę beż pomalowałam tył zawieszek. Polakierowałam lakierem matowym. Ozdobiłam je szablonem z efektem pisma, nakładając przez niego szpachelką pastę kredową w przepięknym różowym, stonowanym kolorze i cudownym zapachu. Pierwszy raz użyłam tej pasty. Jest świetna. Pod szablon nic nie podciekło. Powtórzyłam tą czynność na wszystkich trzech zawieszkach. Kiedy pasta wyschła polakierowałam wszystko matowym lakierem.

Jak zrobić retro zawieszki

Krok 6

Następnie wybrałam do ozdoby moich zawieszek różne koronki, które miałam w szufladzie. Bawełniane, haftowane, białe, beżowe, różowe, mniejsze i większe…Po przymierzałam, dopasowałam. Wybrane koronki przykleiłam na brzeg zawieszek klejem na gorąco. Ponieważ koronki są proste, a zawieszki okrągłe, lekko je marszczyłam nadając kształt. Najpierw przykleiłam szerszą koronkę, a potem na wierzch jeszcze jedną, węższą tasiemkę. Na wierzch przykleiłam rameczki. Posmarowałam je heavy body gelem i spięłam klipsami, aby na pewno wszystko dobrze złapało.

Krok 7

Z foremki wybrałam wzór ornamentu do ozdobienia moich zawieszek. Wypełniłam go masą lekką do wycisków. Wzór musiałam zrobić 6 razy, aby nakleić go z jednej i drugiej strony zawieszki, dołem łącząc ornament ze sobą. Wprowadziłam tam także drucik, aby już na końcu przyczepić do niego kryształek. . Zrobiłam także wycisk sznureczków z foremki i wszystkie wyciski przykleiłam jeszcze mokre na klej ekspress. Łatwiej mi wówczas je uformować i ładnie docisnąć równiutko do brzegów.

Następnie gdy wyciski były suche, farbą którą malowałam zawieszki, pomalowałam także wyciski. Polakierowałam je dwukrotnie lakierem mat. Nałożyłam na wyciski czarną farbę antiquing. Nadmiar jej wytarłam mokrą chusteczką dla dzieci. Zależało mi, aby czarna farba pozostała tylko w zagłębieniach wycisków. Na wierzch wycisków natomiast, palcem, delikatnie nałożyłam złotą pastę woskową.


Krok 8

Obrazek dam, tył zawieszki oraz ramkę wokół nich posmarowałam na brzegach ulubioną patyną. W metalowe kółeczko wprowadziłam kryształek i zaczepiłam to do drucika wcześniej wklejonego w ornament z wycisku. Bardzo lubię takie dodatki…

Czas na kokardy. Chciałam lniane… Nie było. Ale miałam lniane kawałki materiału. Pocięłam więc materiał na paseczki i postrzępiłam brzegi. Uformowałam z nich kokardy. Czasami trzeba trochę pokombinować!!! 😉 Na koniec klejem na gorąco przykleiłam kokardy do zawieszek z jednej i drugiej strony. Zawieszka po obu stronach ładnie się prezentuje, więc gdy zawiśnie w oknie nie będzie problemu, że któraś strona jest „lewa” i wygląda nie ładnie!


Bardzo lubię ozdoby w takim stylu. To zdecydowanie te moje ulubione. Jeżeli Wam także w duszy gra vintage, może zainspirują Was moje zawieszki. Będzie mi bardzo miło.

Zapraszam także do mojego wcześniejszego projektu na blogu: Serduszka sospesso.

Miło mi będzie także gościć Was na moim FB i Instagramie 

Jak zrobić pudełko z poinsecją? Decoupage krok po kroku
Share:

Daria Pieczonka