Jak zrobić różany medalion z tarczą zegarową- instrukcja krok po kroku

jak-zrobic-rozany-medalion-z-tarcza-zegarowa-instrukcja-krok-po-kroku

Jak zrobić różany medalion z tarczą zegarową?

Nie jest tajemnicą ,że uwielbiam w swoich pracach wykorzystywać motywy kwiatowe, a różane wzory należą do moich ulubionych. Cóż, taką mam romantyczną, trochę starą duszę :).

Jak zrobić różany medalion z tarczą zegarową?

Moja dzisiejsza propozycja to medalion z tarczą zegarową i różami. Z jednej strony decoupage, z drugiej wyciski z masy. Ale po kolei…

Czego będziesz potrzebować?

Lista potrzebnych preparatów do zrobienia różanego medalionu:

Wszystkie użyte preparaty znajdziesz u mnie w sklepie. Dodatkowo przygotowałam ich spis, a także odnośniki do konkretnych produktów, abyś nie musiała ich szukać. Po prostu kliknij w produkt poniżej, a przeniosę Cię bezpośrednio do sklepu.

Jak zrobić różany medalion z tarczą zegarową? Krok po kroku

Krok 1

Pracę zaczęłam, jak zwykle, od przetarcia powierzchni medalionu papierem ściernym oraz zagruntowania go podkładem bonding primer. Już cieniutka warstwa preparatu da nam pewność, że dekoracja będzie się doskonale trzymać. Następnie pomalowałam medalion farbą akrylową w kolorze biały mleczny. Farba schła, a ja wycięłam motyw z arkusza papieru ryżowego Stamperii.

Wzór mogłam też wyrwać, ale uznałam że wycinanie zajmie mi mniej czasu niż niwelowanie różnicy pomiędzy kolorem medalionu, a kolorem tła na papierze. Motyw ponacinałam w kilku miejscach (wzdłuż podziałki tarczy zegarowej), by uniknąć powstawania zmarszczek podczas przyklejania. Tak przygotowany papier przykleiłam na jednej ze stron medalionu klejem z werniksem i zostawiłam do wyschnięcia. Ponieważ motyw zamierzałam lekko wycieniować, klej z werniksem nałożyłam jeszcze jeden raz. Taka warstwa daje mi możliwość bezproblemowego zmycia farby, gdyby efekt cieniowania mi się nie spodobał. 

Krok 2

Przygotowałam farby akrylowe allegro oraz kredową  w  kolorach zbliżonych do tych na motywie. Farby antracytowa i biała mleczna posłużyły mi do przyciemniania lub rozjaśniania odcieni różu i zieleni, użytych do cieniowania. Cieniutkim pędzelkiem malowałam linię przy motywie, a następnie wilgotną gąbeczką tę linię rozcierałam na zewnątrz, tworząc wokół wzoru delikatną mgiełkę. Czynność powtarzałam kilka razy stosując tę zasadę, że bliżej motywu cień jest ciemniejszy, a im dalej, cień jest delikatniejszy.

Moim zdaniem takie, nawet bardzo delikatnie wycieniowanie motywu sprawia, że wygląda on jak namalowany a nie naklejony. Gdy efekt mnie już zadowolił zostawiłam medalion do porządnego wyschnięcia. Gdybym zbyt wcześnie nałożyła lakier, farby mogłyby się rozmazać. Medalion wielokrotnie polakierowałam, szlifując papierem ściernym co kilka warstw.

Krok 3

Teraz przyszedł czas na ozdobienie drugiej strony medalionu. Przygotowałam dwie foremki Primy i wypełniłam masą superlekką wybrane kształty. Formę z tarczą zegarową włożyłam na 20 minut do zamrażalnika, aby podczas wyjmowania wycisku nie odkształcić go i nie porozciągać. Gotowe elementy przykleiłam na medalion przy pomocy kleju forte Stamperii.

Gdy masa wyschła pomalowałam wyciski farbami akrylowymi. Pokusiłam się też o domalowanie delikatnego cienia wokół. Aby wydobyć trójwymiarowość kształtów z masy, pobieliłam je delikatnie suchym pędzlem, a tarczę zegara potraktowałam tym samym sposobem ale farbą w kolorze antracytowym. Całość polakierowałam oraz pochlapałam farbą w kolorze antracytowym.

 

Krok 4

Ostatni etap pracy to przygotowanie postarzanej kokardy. Z satynowej wstążki utworzyłam dwie kokardy, zwinęłam, związałam nitką i wrzuciłam na chwilę do wrzątku. Po wyjęciu i odsączeniu usztywniłam  lakierem, pomalowałam farbą w pasującym kolorze, nadałam odpowiedni kształt a po wysuszeniu przymocowałam z dwóch stron medalionu przy pomocy kleju na gorąco.

Gotowe 🙂 

Medalion może być ciekawą dekoracją w domu.

Jak Wam się podoba? Może spróbujecie wykonać podobny?

 

Zobacz moją inną inspirację Pudełko torcik.

Zapraszam też do odwiedzenia mnie na Facebooku oraz Instagramie

Share:

Daria Pieczonka