Jak zrobić złocenia na drewnianym chusteczniku? Krok po kroku

jak-zrobic-zlocenia

Jak zrobić złocenia na drewnianym chusteczniku? Nic nie podkreśla charakteru wnętrz tak doskonale jak oryginalne zestawienie kolorów, a elegancka czerń w parze z połyskującym złotem to ponadczasowe zestawienie! Połączenie, które do niedawna kojarzyło się głównie z kiczem lub przepychem, jest coraz bardziej popularne i wpisuje się w najnowsze trendy, dając stylowy, a zarazem świeży efekt. Rozmaite odcienie złota sprawiają, że kolor ten znakomicie wpisuje się praktycznie w każdym wystroju, bez względu na styl wnętrza. Doskonale wygląda zarówno w wydaniu klasycznym, jak i retro, rustykalnym oraz glamour.

Jak zrobić złocenia na drewnianym chusteczniku? Krok po kroku
mde

Jak zrobić złocenia na drewnianym chusteczniku? Krok po kroku

Remontując dom czytałam na temat stylów wnętrz. Nie mogłam się zdecydować, w jakim chcę urządzić wnętrza swojego domu. Na ten moment wciąż zajmuję się aranżacją pomieszczeń. Nie do końca jestem przekonana jaki styl wybrać. Być może wybiorę styl eklektyczny, w którym różne kolory, sprzeczności, wykluczające się style aranżacji wnętrz, pozornie niepasujące do siebie materiały. Jak się jednak okazuje, w tym szaleństwie jest metoda – odpowiednio dobrane elementy mogą stworzyć spójną i ciekawą całość. Wbrew pozorom, urządzając mieszkanie w stylu eklektycznym, należy wykazać się ogromnym wyczuciem smaku, ponieważ balansuje on na granicy kiczu i stylowego chaosu. Wydaje się że to idealny styl dla osoby kochającej decoupage. A Ty jaki styl lubisz najbardziej?

Jak zrobić złocenia na drewnianym chusteczniku? Krok po kroku

Lista potrzebnych preparatów do zrobienia chustecznika:

Wszystkie użyte preparaty znajdziesz u mnie w sklepie. Dodatkowo przygotowałam ich spis, a także odnośniki do konkretnych produktów, abyś nie musiała ich szukać. Po prostu kliknij w produkt poniżej, a przeniosę Cię bezpośrednio do sklepu.

Lista potrzebnych preparatów:

Jak zrobić złocenia na drewnianym chusteczniku? Krok po kroku

Złoto to kolor, z którym bardzo łatwo o przesadę. Zbyt wiele złotych elementów może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego – wnętrza, zamiast prezentować się elegancko i stylowo, staną się ciężkie i jarmarczne. Tak też było tworząc ten chustecznik. Starałam się uniknąć takiego efektu, dlatego na etapach pracy testowałam ilość złotego, neutralizując jeśli uznałam, że jest to konieczne. Jako element ozdobny wybrałam kwiaty magnolii, dlatego że to rodzaj krzewu, które mam w ogrodzie i które bardzo lubię. Czy mój chustecznik wyszedł jarmarcznie? Sprawdźcie sami…

Jak zrobić złocenia na drewnianym chusteczniku? Krok po kroku

Krok 1

Pudełko już kiedyś chciałam pomalować na czarno. Wypróbowałam na nim gesso ODIF w sprayu, ale nie miałam pomysłu co dalej i wylądowało na strychu. Teraz przyszedł na nie czas.

Pracę zaczęłam od delikatnego przeszlifowania pudełka papierem ściernym, aby pozbyć się nierówności. Następnie całe pudełko pokryłam podkładem gesso w kolorze czarnym. Maluję je również w środku. Zostawiam do wyschnięcia na 24h. Po wyschnięciu szlifuję chustecznik papierem, a następnie maluję czarną farbą Allegro. Zostawiam do wyschnięcia.

Krok 2

Na bokach pudełka za pomocą taśmy papierowej wydzieliłam pasek, gdzie zamierzałam nałożyć pastę do złoceń. Taśmę przyklejam dokładnie, aby pasta nie wyszła poza obszar. Nakładałam ją pędzelkiem, ruchami tapującymi, ponieważ chciałam zrobić lekką strukturę w tym miejscu. Gdy klej jest mokry ma odcień mleczny, po wyschnięciu pozostawia bezbarwną, lepką powierzchnię. Zostawiam do wyschnięcia na około 90 minut. Gdy klej do złoceń staje się lepki i przeźroczysty nakładam folię.

Wybrałam płatki folii do złoceń w kolorze złotym. Wyciągam płatek, lekko go rozkładam i delikatnie przykładam do miejsc, w których nałożyłam wcześniej klej. Nadmiar omiatam miękkim pędzelkiem. Moja warstwa kleju nie była cienka dlatego folia przykleja się w całości. Zdejmuję taśmę, żeby sprawdzić czy podoba mi się efekt. Stwierdzam, że jest ok, więc złocenia zabezpieczam lakierem rozpuszczalnikowym, resztę pudełka pozostawiam matową. To bardzo ważne, aby użyć lakieru na bazie rozpuszczalnika na złocenia, ponieważ jeśli użyjemy wodnego, nasze złocenia po czasie zzielenieją. Po użyciu lakieru rozpuszczalnikowego należy dokładnie umyć pędzel w solvencie czyli rozpuszczalniku z terpentyną.

Krok 3

Na wieku przez szablon za pomocą szpachelki nakładam klej do złoceń. Tutaj nie muszę czekać tak długo jak w przypadku pasty do złoceń. Jest to ok.30 minut kiedy mogę przejść do nakładania folii. Nadmiar omiatam miękkim pędzelkiem. Gdy złocenia są gotowe zabezpieczam je lakierem rozpuszczalnikowym. Po wyschnięciu lakieru stwierdzam, że wieko za bardzo się błyszczy, dlatego przemalowałam je czarną farbą, a po wyschnięciu szlifuję papierem ściernym, żeby wydobyć złocenia. Teraz jestem zadowolona z efektu.

 

Krok 4

Jak wcześniej pisałam wybrałam magnolię na ozdobę chustecznika, jednak pozostaję w tonacji czarno złotej. Z czarnej masy lekkiej przygotowuję wyciski i układam kompozycję na wieku. Często robię zdjęcia ułożenia, które pozwala spojrzeć na kompozycję z innej perspektywy i pomoże mi gdy coś przesunę w inne.

Gdy masa nie jest już lepka dobieram odcień złota do kwiatów. Jeden kwiat smaruję klejem do złoceń i na to folię termoton, drugi maluję farbą w kolorze złotym, a trzeci pastą deluxe. Decyduję się na folię, gdyż najbardziej pasuje mi do całości. Tych które nie wybrałam przemalowałam na czarno, a następnie klejem do złoceń. Preparatu nie dałam na cały kwiat a jedynie na część, nie chciałam żeby efekt był przesadzony. Gdy klej staje się przeźroczysty odciskam folię termoton na kwiatach i listkach. Zabezpieczam je lakierem rozpuszczalnikowym.

.

Krok 5

Gdy jestem pewna kompozycji przyklejam kwiaty za pomocą heavy body gel, który nakładam szpachelką. W trakcie szukam dodatku w postaci złotych kulek, jednak kolorystycznie pasowały mi kamyczki złote ze Stamperii. Posmarowałam w wybranych miejscach na wieku heavy body gel i posypałam kamyczkami. Zwracam uwagę czy nie zostawiłam nadmiaru heavy body gel. Niestety tak się stało, dlatego szybko wycieram to mokrą chusteczką, gdyż po wyschnięciu będzie to wyglądać bardzo nieestetycznie. Na koniec całe pudełko pomijając złocenia zabezpieczam lakierem matowym.


Jak zrobić złocenia na drewnianym chusteczniku? Krok po kroku

Podoba mi się połączenie matowej czerni z błyszczącym złotem. Szukając dodatków do domu widzę, że jest to bardzo modne połączeni, więc chyba wpisuję się w najnowsze trendy wnętrzarskie.

Jak zrobić złocenia na drewnianym chusteczniku? Krok po kroku

Dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam do odwiedzenia mnie na Facebook, Instagram, TikTok. Do zobaczenia przy kolejnej inspiracji.

Zobacz moją inną inspirację zawieszkę z koniem.

Monika


Share:

Daria Pieczonka