Styl prowansalski w Decoupage

styl-prowansalski-w-decoupage

Lubię znać nazwy stylów wnętrzarskich oraz ich opisy. Następnie wdrażać akcenty w życie. Przecież dobrze jest tworzyć coś ze smakiem i wiedzieć z czym to się je. Kulinarna metafora wkradła się bezpretensjonalnie. Wprawdzie nic o jedzeniu nie będzie to jednak zdanie warto zapamiętać i mieć na uwadze.

Pochodzenie

Styl prowansalski pochodzi jak sama nazwa wskazuje z Prowansji. Prowincji położonej na południu Francji, gdzie pola lawendowe rozciągają się wzdłuż i wszerz imitując fioletowy, miękki dywan. To właśnie dlatego lawenda jest głównie kojarzona z tym stylem.

 

styl-prowansalski

Kolory:

  • Fiolet,
  • Wrzos,
  • Róż,
  • Zieleń,
  • Biel.

 

Styl prowansalski w decoupage

Jeżeli chcesz stworzyć projekt w stylu prowansalskim wybierz wzory pól lawendowych, drzew oliwkowych, bielonych domów, drewnianych drzwi, przypraw i różowych kwiatów.

Mało istotne czy opisujemy styl w decoupage czy w zwykłej aranżacji, ponieważ często to dodatki tworzą całość. Oczywiście jeśli powiesisz sobie suszona lawendę na ścianie to nie znaczy, że Twój dom jest urządzony w stylu prowansalskim, ale od czegoś trzeba zacząć. Jasne pomieszczenie z lawendą na ścianie, fioletową ramką na zdjęcie, puszki z oliwkami, olejek zapachowy, wrzosowa świeczka, poduszki z falbankami, francuskie meble to przepis na prowansalskie wnętrze.

 

styl-prowansalski-decoupage

 

Na rynku jest zatrzęsienie przedmiotów z lawendą, ale Ciebie zachęcam do stworzenia lawendowego świata własnymi rękami.

Styl często mylony z Shabby Chic. Powiedziałabym, że razem tworzą spójność. warto je łączyć, ale i odróżniać. Oba subtelne i delikatne, ale uważam, że Shabby Chic jest bardziej kobiecy mimo szorstkich zadrapań, natomiast styl prowansalski chłodniejszy trochę sztywny. To tylko moje spostrzeżenie, ponieważ ile kreatywnych duszyczek tyle interpretacji.

 

Jestem zwolenniczką tworzenia własnego stylu poprzez podbieranie oczywistych akcentów z różnych tendencji i wkładanie we wspólną, niecodzienną stylizację. Nie musimy sztywno trzymać się zasad. Bawmy się, eksperymentujmy i twórzmy. Najważniejsze to czuć się dobrze w swoich czterech kątach.

 

 Dziękuję za przeczytanie. Mam nadzieję, że miło spędziłaś czas.

Zapraszam do zaczytania się w innych wpisach.

Pozdrawiam

 

 

Share:

Daria Pieczonka