Jak zrobić świąteczne złocenia ?
Jak zrobić świąteczne złocenia? Duża zawieszka świąteczna, bogato zdobiona, błyszcząca, ze złoceniami i kokardą. Uwielbiam święta Bożego Narodzenia. Klimat, atmosferę, ozdoby. Wystrajam wtedy w domu każdy kąt.
Bardzo lubię robić bombki, zawieszki, stroiki i wianki. Leży i wisi tego u mnie naprawdę dùuuuużoooo? Nawet kota wytresowałam tak, że nic nie rusza!!! Dwumetrowa choinka i 1000 bombek na niej, kompletnie go nie interesuje? Inspiracją do stworzenia tej ozdoby była dla mnie zawieszka o pięknym kształcie. Od razu wiedziałam, że projekt będzie „bogaty”, w prawdziwie świątecznych w kolorach, będzie się pięknie skrzył, złocił i błyszczał. Poniżej przechodzę do wyjaśnienia jak zrobić świąteczne złocenia.
Lista preparatów:
- Zawieszka
- Farby kredowe: biała, czerwona, sosnowy zielony,
- Farby allegro: pomarańczowy, zielony liść,
- Farba delicate złota
- Lakiery: matowy, błyszczący rozpuszczalnikowy i matowy
- Lakier 3D
- Spękania 2-składnikowe
- Klej do papieru
- Klej do wycisków
- Foremka teksturowa
- Masa do wycisków
- Papier ryżowy
- Folia w platkach
- Foremka silikonowa sznureczek kulkowy. Wstążka satynowa, kryształek.
- Gesso
- Patyna
- Szablon w gwiazdki.
Jak zrobić świąteczne złocenia? krok po kroku
Krok 1
Pracę rozpoczęłam od pomalowania ramki zawieszki czarnym gesso oraz podmalowania na biało miejsca pod papier ryżowy. Następnie z papieru ryżowego wycięłam obrazek w kształcie koła i przykleiłam je w pomalowane miejsce. Ponieważ papier był odrobinę za wąski, białe miejsca podmalowałam. Wszystko jeden raz polakierowałam lakierem matowym. Gdy lakier wysechł, nałożyłam STEP 1 z preparatu do spękań dwuskładnikowych. Należy pamiętać, by nakładać go suchym pędzlem, starannie, raczej nie poprawiając już pokrytych miejsc. Gdy STEP 1 zrobił się przezroczysty, nałożyłam STEP 2. Zostawiłam to do wyschnięcia na całą noc.
Krok 2
Na pomalowaną ramkę gdzieniegdzie nałożyłam proszek 3D, zmieszany z czarnym gesso. Chciałam uzyskać efekt struktury pod złoceniami. Osobiście uważam, że produkt jest świetny. Można uzyskać ciekawe struktury dodając go do farb mniej, lub więcej, do past itp. Taką gotową mieszankę można nakładać pędzlem lub szpachelką. Zawsze uzyska się fajny efekt. Po wyschnięciu, na ramkę nałożyłam klej do złoceń. Gdy klej wysycha, z białego robi się przezroczysty, ale wciąż klejący pod palcem. To jest znak, że można nakładać już płatki folii do złoceń. Wiec teraz delikatnie, prawie nie oddychając, a już na pewno nie kichając, nałożyłam płatki na całej powierzchni. Delikatnie omiotłam płatki pędzlem, usuwając to, co się nie przykleiło. Folie trzeba zabezpieczyć lakierem rozpuszczalnikowym. Ja użyłam tutaj lakieru błyszczącego.
Krok 3
Wróciłam do obrazka. Spękania wypełniłam patyną, a następnie całość pokryłam lakierem rozpuszczalnikowy matowym. Przyszedł czas na połączenie 2 części zawieszki. Użyłam do tego kleju ekspres. Dla pewności spięłam całość na pół godzinki klamerkami. Ramka się sklejała, a ja wypełniłam masą lekką foremkę teksturową. Następnie wycięłam pojedyncze kwiaty gwiazdy betlejemskiej i listki ostrokrzewu. Owoce ostrokrzewu, czyli malutkie kuleczki ulepiłam rolując odrobinę masy i następnie zrobiłam w tej kuleczce dziurkę. Ze wszystkich elementów ułożyłam kompozycje zdobiąca obrazek wokół na ramce. Gdy masa wyschła, rozpoczęłam malowanie. Gwiazdy betlejemskie w klasycznej czerwieni, liście ostrokrzewu na zielono. Środek kwiatu przetarłam odrobiną białej i pomarańczowe farby. Dodałam na kwiaty i liście delikatny cień z bardzo rozwodnionej farby brązowej. Delikatnie pomalowałam końcówki dekoracji złotą farbą metaliczną. Na wierzch użyłam lakieru 3D, tak aby kompozycja z masy pięknie się błyszczała. Wokół obrazka i dookoła zawieszki dorobiłam sznureczek z masy lekkiej z wycisków z foremki silikonowej, gdyż nie podobało mi się łączenie tych dwóch części ze sobą. Pomalowałam sznureczek czarną, a następnie złotą farbą. Tył zawieszki ozdobiłam złotą farbą metaliczną i szablonem w gwiazdki.
Uff… projekt pracochłonny, z użyciem wielu produktów. Jak to mawiają „na bogato”. Ale kiedy, jak właśnie nie podczas świat będziemy zdobić tak bardzo??? Teraz jest właśnie czas złoceń, srebra, brokatów i wszelkich błysków. Nawet jeżeli nie powtórzysz projektu w całości, to może wykorzystasz pojedyncze, poszczególne techniki i preparaty, które ja wykorzystałam. Koniecznie pochwalcie się waszymi świątecznymi projektami na grupie MyDecoria!!!
Zobacz inną moją inspirację panel w stylu farm house
Dziękuję, że dotrwałaś z moim projektem do końca? Zapraszam na mój profil na FB i Instagramie sm_decuart. Pozdrawiam serdecznie.