Jak rozpocząć pracę ze scrapbookingiem?

jak-rozpoczac-prace-ze-scrapbookingiem

Wiecie jak bardzo lubię rękodzieło, wszystko, co stworzone zostało przez nasze ręce. Spędzamy mnóstwo godzin, dni na dopracowaniu szczegółów. Wkładamy mnóstwo miłości i cierpliwości. Każdy przedmiot jest wyjątkowy i unikalny.

W tym wpisie chciałabym się podzielić innym odłamem rękodzielniczym, który może was pochłonie tak jak i mnie, a mianowicie Scrapbooking. Na przeprowadzenie Cię przez początek przygody z papierem poprosiłam o pomoc Esterę Mańkowską prowadzącą blog moonbird.pl oraz konto na Instagramie o tej samej nazwie.

 

Jak rozpocząć pracę ze scrapbookingiem?

 

Cześć, jest mi przemiło, że mogę dzisiaj być gościem na blogu Darii. Scrapbookingiem zajmuję się przeszło cztery lata. Wszystko zaczęło się od Pinteresta, kiedy przeglądając różne rzeczy przez przypadek natknęłam się na przepiękne kwiatowe kartki z mnóstwem ozdóbek (na bogato, to zdecydowanie mój styl). Wtedy w ogóle dowiedziałam się, że istnieje coś takiego jak scrapbooking. Totalnie przepadłam! Koniecznie chciałam też to robić, no i robię to po dziś dzień 🙂
Każda przyszła scraperka staje jednak przed wyzwaniem: „od czego właściwie powinnam zacząć? Ten post właśnie ma na celu ułatwić Ci to zadanie. Przedstawię w nim rzeczy, których potrzebujesz, aby wystartować ze scrapbookingiem.

 

Zanim przejdę do tego jakich rzeczy potrzebujesz, to chcę Ci powiedzieć, że na początek powinnaś konkretnie się zastanowić w jakim stylu prace chcesz robić. Zupełnie innych przydasiów będzie potrzebowała osoba, która chce robić mixmedia, a zupełnie innych osoba która robi kartki, np. w stylu „clear”. Nie ma więc sensu abyś zasypywała się tonami ozdóbek kiedy większości z nich możesz nie wykorzystać, a zapewniam, że jest ich tyle, że robiąc zakupy w którymś ze scrapowych sklepów można dostać oczopląsu. Okej, a więc do dzieła!

 

jak rozpocząć pracę ze scrapbookingiem

Inspiracja

Jedna z rzeczy których będziesz potrzebować to inspiracja. Tak, nie przewidziałaś się. Choć to „towar” zupełnie niematerialny to bardzo przydatny. Na początku swojej drogi pewnie będziesz chciała spróbować różnych stylów żeby zweryfikować w czym czujesz się dobrze. Przejrzenie prac innych twórców absolutnie nie ma na celu kopiowania czegokolwiek, ale wybranie tego, co Tobie się podoba i od czego chciałabyś zacząć. To pomoże Ci w dokonaniu swoich pierwszych scrapowych zakupów. Gdzie znaleźć inspirację? Moim zdaniem świetnym narzędziem do tego jest Pinterest. To prawdziwa kopalnia pomysłów i mega zdolnych ludzi z całego świata. Jeżeli jeszcze nie masz tam konta to koniecznie je załóż! Wpisz hasło „scrapbooking” i zobacz ile inspiracji na Ciebie czeka 🙂

 

Asortyment:

Papiery, bloki papierów

Obojętnie czy planujesz zacząć robić kartki, albumy, czy jeszcze innego rodzaju scrapowe prace – papiery to totalna podstawa! Na rynku istnieje ogromny wybór przepięknych papierów zarówno polskich jak i zagranicznych firm. Fajne jest to, że papiery możesz kupować zarówno w blokach, w których arkusze są dopasowane kolorystycznie – co może ułatwić Ci na początku pracę – jak i w pojedynczych arkuszach, które możesz dobierać i łączyć według swojego uznania. Świetnym rozwiązaniem są arkusze papieru zawierające scrapki, czyli elementy, które możesz wyciąć i nimi wzbogacić swoją pracę szczególnie, że na początku zazwyczaj nie ma się dostępu do wykrojników i bigshota.

(Wtrącam, iż możesz obejrzeć DecoCzat na facebooku o maszynce Sizzix Big Shot – TUTAJ. Daria)

 

Kleje, klej na gorąco, kwadraciki dystansowe

Prozaiczna rzecz, ale jakże niezbędna! Bez tych przyborów nie stworzysz żadnej pracy. Jeżeli chodzi o klej, to ja cały czas używam niezastąpionego „magica” inne nie okazały się dla mnie tak dobre. Możesz przelać go do buteleczki z aplikatorem wtedy nie będzie się rozlewał. Klej na gorąco  ma tę przewagę, że wysycha momentalnie, a to jest czasami bardzo potrzebne. Nie kupuj najtańszego pistoletu do kleju. Kiedyś kupiłam taki za jakieś 15zł i do niczego się nie nadawał. Taki za 30-40zł już będzie w porządku. Kwadraciki dystansowe dodają naszym kartkom trójwymiarowości i moim zdaniem są niezbędne, ale ja na początku zamiast nich używałam 1,5mm tekturki i też dawała radę.

 

jak rozpocząć pracę ze scrapbookingiem

Mata do cięcia i ostry nożyk do tapet

Absolutna konieczność, moim zdaniem. Nasze prace, aby były estetyczne muszą być dobrze wycięte, a to zapewni Ci ostry nożyk. Nie tnij prostych krawędzi nożyczkami ponieważ one wtedy nigdy nie będą idealnie proste. Połóż linijkę i od linijki tnij nożykiem prostą krawędź. A ponieważ nie chcesz tego robić na swoim ulubionym biurku czy stole – zaopatrz się w matę do cięcia 😉 Z czasem dobrze jest zainwestować w trymer i bigownicę.

 

Bazy do kartek, albumów, pudełek

Na czymś naszą pracę trzeba umieścić i w zależności od tego, co będziesz robić masz do wyboru bazy do kartek, albumów, podobrazia malarskie, drewniane przedmioty. Bazę do kartki czy albumu możesz zrobić sama, ale to zależy czy chcesz się w to bawić. Ja czasem wolę postawić na gotowe rozwiązania by oszczędzić czasu, ponieważ moje prace są i tak wystarczająco czasochłonne. Wszystko trzeba sobie skalkulować i przetestować.

 

Napisy

Do większości prac z pewnością będziesz potrzebować napisu, aby zadedykować ją na jakąś okazję. Do wyboru masz tutaj kilka opcji, np. wydruk ze swojej drukarki jeżeli masz taką możliwość. Daje to duże możliwości ponieważ możesz dobrać czcionkę, jej wielkość, układ wyrazów oraz w ogóle jaki to ma być napis – totalnie pod siebie. No i możesz go wydrukować w każdej chwili. Jeżeli nie masz takiej możliwość to z pomocą przychodzą gotowe tekturki, stemple lub scrapki do wycięcia. W zasadzie bez problemu na każdą okazję coś znajdziesz. Był też taki czas, że napisy tworzyłam a raczej pisałam sama. Jak widzisz ogranicza Cię tylko Twoja kreatywność 🙂

jak rozpocząć pracę ze scrapbookingiem

Tusze, akwarele, gesso, farby akrylowe

To nie są rzeczy absolutnie niezbędne na początku, ale mogą dużo ułatwić. Zdarza się tak, że kiedy jeszcze nie masz dużo rzeczy do wyboru w swoim scrapowym asortymencie, to brakuje Ci danego koloru, czy odcienia papieru lub gotowa praca jakoś nie do końca zgrywa Ci się kolorystycznie wtedy z pomocą przychodzą wyżej wymienione rzeczy. Nie musisz mieć wszystkiego, ale, np. kilka kolorów tuszów sprawi, że po przyciapraniu elementów konkretnym kolorem, który je połączy sprawi, że nagle elementy zaczną do siebie pasować, a praca zyskuje spójność.

Ozdoby tj, kwiaty, metalowe elementy, naklejki, tekturki itp.

Tutaj nie będę mówić, co powinnaś mieć, bo to są rzeczy, które są totalnie uzależnione od tego, co będziesz tworzyć. Po prostu wybierz to, co Ci będzie potrzebne.

Umiejętności

One oczywiście przyjdą z czasem, ale warto uczyć się od osób z większym doświadczeniem, dzięki temu można przyśpieszyć naukę i wzbogacić wiedzę techniczną. Bo scrapbooking to nie tylko wyczucie estetyki, ale też wiedza o preparatach, kompozycji czy łączeniu kolorów. Gdzie możesz taką wiedzę zdobyć? Wspomniany pinterest zawiera dużo tutoriali, youtube lub blogi osób zajmujących się scrapbookingiem, np. ja bardzo lubię pod tym względem blog.przyda-sie.pl

 

Na początku tak jak w każdej dziedzinie może się wydawać tego wszystkiego dużo i możesz być zmieszana tą ilością przydasiów. Bardzo łatwo jest wpaść w pętlę ciągłych zakupów i szczególnie na początku wszystko się chce mieć i wszystko się podoba. Jednak, aby zacząć naprawdę potrzeba niewiele. Mam nadzieję, że artykuły takie jak ten pomogą Ci łatwiej przejść przez trudny początek i że scrapbooking stanie się Twoją pasją!

Share:

Daria Pieczonka