Jak wtapiać papier ryżowy w tło?
Jeśli masz problemy z wtapianiem papieru ryżowego w tło podczas tworzenia projektów z użyciem metody decoupage, ten wpis powinien pomóc. Dowiesz się jak wtapiać w tło już za chwilę 🙂
Lista użytych rzeczy:
- chustecznik drewniany 13,5 x 25,5 cm
- farba biała matowa Pentart
- pędzel płaski 2,5cm
- klej do decoupage z werniksem matowy Pentart
- papier ryżowy ITD Collection
- pędzel gąbkowy
- farby matowe Pentart country różowy, beżowy, różowy, punch, chmura deszczowa
- farba Decor Paint soft Pentart kość słoniowa, róż wiktoriański
- lakier matowy Pentart
- papier ścierny 320
Jak wtapiać papier ryżowy w tło?
Krok 1 – Baza
Jestem mega podekscytowana, bo dzisiaj będę robić drewniany, podłużny
chustecznik o wymiarach 13,5 na 25,5 cm. Standardowym pierwszym krokiem jest wymalowanie całości na biało, pamiętaj o środku też. Używam białej matowej farby akrylowej, można również posilić się gesso lub innym podkładem. Ten zabieg pozwoli na uzyskanie piękniejszych kolorów farb i wzmocni przyczepność kleju. W zależności od krycia farby pokryj chustecznik jedną lub dwiema warstwami farby.
Krok 2 – Przyklejanie papieru ryżowego
Do dzisiejszego projektu wybrałam moje ulubione kwiaty czyli piwonie. Wzór jest na papierze ryżowym z ITD collection. Przykładam papier z każdej strony chustecznika, aby dopasować bukiety z ilustracji. Gdy wstępnie pomysł urodził się w głowie odrywam palcami największy kawałek, nie potrzebuję do tego pędzla i wody, bo część, którą odrywam jest ogrony, bez drobnych elementów. Duży bukiet przykleję na dłuższy bok pudełka, który będzie również zahaczał, a właściwie nachodził na górną część chustecznika. Wyrywam kolejny element odrywają niepotrzebny biały margines, Jeśli zatwierdziłam elemnty dopasowuje 3 kawałek.
Zaczynam od przyklejania największego kawałka papieru ryżowego, nakładam grubą warstwę kleju na boczną ściankę chustecznika tak mniej więcej do połowy, zawsze mogę dodać kleju gdy przyłożę papier. Nakładam wzór tak aby biały margines był po za pudełkiem. Naciągam i przesuwam, aż jestem pewna, że wzór leży idealnie na granicy pudełka. Dodaję więcej kleju do decoupage z werniksem na wierzch. Zawsze używam kleju o wykończeniu matowym, bo taki efekt podoba mi się najbardziej. Na rynku można również znaleźć klej z wykończeniem błyszczącym, a nawet z brokatem. Uważam, ze klej do decoupage z Pentartu to najlepszy klej do przyklejania serwetek czy papieru ryżowego, a do tego jest z werniksem czyli lakierem. Przykleja i zabezpiecza w tym samym czasie.
Naciągam pozostały kawałek papieru ryżowego na górną część pudełka i również przyklejam na klej do decoupage. Zwracam szczególną uwagę na krawędź staram się odychlić wzór i wpakować jeszcze więcej kleju.
Tak samo postępuję z resztą ilustracji. Gdy pudełko wyschnie gotowe jest na kolejną część ozdabiania. Papierem ściernym pozbywam się nie potrzebnych marginesów, pamiętając aby wykonywać ruch z góry na dól, a nie z boku na bok, bo można zrobić dziurę.
Krok 3 – Jak wtapiać w tło?
Okay jedziemy z wtapianiem tła. Przygotowałam sobie 6 różnych kolorów farb pasujących do tła na obrazku. Szpatułką nabieram kolor i nakładam na pudełko następnie rozprowadzam pędzlem gąbkowym. I tak kolejny i kolejny kolor. Za każdym razem wycieram szpatułkę w mokrą chusteczkę, aby nie pobrudzić farb. Jeśli widzę na ilustracji tło w kolorze beżowym i kremowym to takich kolorów używam i mieszam je ze sobą już na pudełku. Jeśli na wzorze jest różowy to dodaję różowego, itd.
Krok 4 – Lakierowanie
Po 47 latach wtapiania tła zabiezpieczam lakierem matowym. Kładę 2 warstwy i ścieram papierem ściernym i znowu 2 warstwy itd.
Jeśli chcesz zobaczyć inny projekt z wtapianiem papieru ryżowego zapraszam TUTAJ.