Jak zrobić chustecznik w koronki krok po kroku?

jak-zrobic-chustecznik-w-koronki-krok-po-kroku

Jak zrobić chustecznik w koronki krok po kroku? Witam serdecznie po troszkę dłuższej przerwie. Dziś moja propozycja to chustecznik. Potrzebowałam takiego w kolorach mięty, romantycznego, oczywiście postarzonego w moim ulubionym stylu. Kiedy wpadł mi w oko cudny papier ryżowy, właśnie w takim klimacie, wiedziałam, że mogę działać 😉 Aby było jeszcze bardziej romantycznie, dodałam – położyłam na niego „srare koronki” wykorzystując formę Stamperii. Spójrzcie na efekt końcowy…

Jak zrobić chustecznik w koronki krok po kroku?

Lista potrzebnych preparatów do zrobienia chustecznika w koronki:

Wszystkie użyte preparaty znajdziesz u mnie w sklepie. Dodatkowo przygotowałam ich spis, a także odnośniki do konkretnych produktów, abyś nie musiała ich szukać. Po prostu kliknij w produkt poniżej, a przeniosę Cię bezpośrednio do sklepu.

Jak zrobić chustecznik w koronki krok po kroku?


Krok 1

Pracę rozpoczęłam od wypełnienia delikatnej foremki koronkowej białym gesso. Ponieważ gesso schnie dość długo (moja foremka ok. 5 godzin), była to najbardziej pracochłonna czynność w całym projekcie. Foremkę musiałam bowiem wypełnić 6 razy… Gesso nakładałam szpatułką, nadmiar ściągałam „do zera”, tak aby wzór był wypełniony jak najbardziej dokładnie, bez błonek po wyschnięciu.

Krok 2

Następnie przeszlifowałam drewniany chustecznik papierem ściernym 400 i pomalowałam w dwóch kolorach. Górę białą farbą akrylową (pod papier ryżowy), a dół bejcą – lazurem w kolorze orzechowym. Pozostawiłam farby do wyschnięcia. Następnie ponownie przeszlifowałam pudełko. Białą farbą pomalowałam je jeszcze raz, po czym ponownie przeszlifowałam.

Krok 3

Z pięknego papieru ryżowego z kolekcji SLEEPING BEAUTY PATCHWORK Stamperii powstała góra mojego chustecznika. Przykleiłam papier w całości klejem do decu, usuwając nadmiar na brzegach papierem ściernym. Najpierw smaruję klejem powierzchnię pudełka, kładę papier i ponownie smaruję papier klejem. W wycięciu chustecznika papier ponacinałam, tak, aby ładnie ułożył mi się wokół owalu. Podobnie, nacinając i usuwając nadmiar papieru wykończyłam rogi pudełka. Uważam, że nawet jeżeli jest to troszkę pracochłonne, warto się pobawić, aby potem mieć ładne, estetyczne zakończenie w tych trudnych częściach. Po wyschnięciu kleju, pudełko polakierowałam dwukrotnie lakierem akrylowym matowym.

 

Krok 4

Papier ryżowy na krótszych brzegach pudełka był odrobinę „za mały”. Używając więc farb w odpowiednich kolorach i malutkiego pędzelka, domalowałam brakujące tło. Gdy farby wyschły, ponownie polakierowałam chustecznik. Co drugą warstwę przeszlifowałam go także drobnym papierem ściernym (400)

Następnie używając farby antiquing w kolorze niebieska patyna, rozjaśniłam nieco dół pudełka. Farbę nałożyłam na mokrą chusteczkę i delikatnie przetarłam nią po bejcowanych częściach. Uzyskałam dzięki temu fajny efekt postarzenia. Dodatkowo jeszcze tę część chustecznika pochlapałam białą farbą. Do chlapania używam pędzla wachlarzowego na który nabieram farbę i potem stukam pędzelkiem nad wybraną częścią pracy. Im więcej farby nałożymy na pędzel, tym większe mamy chlapania…

Krok 5

Czas na koronki. 6 sztuk płaskich, delikatnych koronek uszykowanych wcześniej, dopasowałam do siebie i przykleiłam dookoła pudełka. Użyłam do ich przyklejenie niezawodnego kleju ekspres. Kilka sekund i klej trzyma perfekcyjnie!!!

Krok 6

Następnie stworzyłam inny rodzaj koronek. Zrobiłam je z masy lekkiej i foremki do odlewów Passion koronki okrągłe. W foremkę nałożyłam masę, ale tylko na sam spód. Nie wypełniałam masą całego wzory z formy, bo wówczas koronki byłyby zbyt grube. Nadmiar masy, lub tam gdzie powstały nierówne brzegi, lub gdy chciałam zmniejszyć odciśnięty wzór – obcięłam małymi nożyczkami. Odcisnęłam tyle wzorów, aby moje koronki stworzyły ładną kompozycję na chusteczniku.

Krok 7

A teraz coś co lubię bardzo – postarzenia pracy! Użyłam do tego patyny olejnej i delikatnie, małym pędzelkiem nałożyłam ją na wszystkich koronkowych wyciskach. Nadmiar szybko wycierałam ręcznikiem papierowym. Patyną nałożoną na niezawodne narzędzie, czyli własny palec, przejechałam też ranty pudełka i bardzo, bardzo delikatnie koronkę przyklejoną dookoła chustecznika.


Krok 8

Na koniec dokleiłam nóżki. Tym razem zrobiłam je z drewnianych, kwadratowych koralików, które znalazłam w szufladzie. Użyłam do tego kleju na gorąco. 
Projekt postarzonego chustecznika w kolorach mięty, z babcinymi koronkami – gotowy!!! Mam nadzieję, że wam się spodoba 🙂 Dajcie znać!!!

Zapraszam także do mojego wcześniejszego projektu na blogu: Retro zawieszki

Miło mi będzie także gościć Was na moim FB i Instagramie 

Jak zrobić pudełko z poinsecją? Decoupage krok po kroku
Share:

Daria Pieczonka