Jak zrobić efekt ombre i cieniowania na szkatułce- instrukcja krok po kroku

jak-zrobic-efekt-ombre-i-cieniowania

Jak zrobić efekt ombre i cieniowanie na szkatułce? Za oknem pogoda w kratkę, w rękodzielniczym świecie zamknięty temat Świąt i bombek, a ja przychodzę z propozycją pudełka, które mogłabym nazwać „Wspomnień czar”. Pomysł prezentu na Walentynki.

Jak zrobić efekt ombre i cieniowania na szkatułce?

Pracę nad nim zaczęłam jeszcze w czerwcu, ale na pewnym etapie utknęłam, potem przyszedł sezon bombkowy, aż w końcu przyszedł czas na jego dokończenie. Wykorzystałam tu piękną kolekcję Stamperii ” Garden of promises”. Jak zatem powstała ta szkatułka?

Moja dzisiejsza propozycja to  drewniana szkatułka z kwiatami. Przepiękny papier ryżowy, cieniowanie oraz efekt ombre. Oczywiście ważne były dodatki, które były doskonałym wykończeniem. Zatem po kolei…

Lista potrzebnych preparatów do zrobienia efektu ombre i cieniowania:

Wszystkie użyte preparaty znajdziesz u mnie w sklepie. Dodatkowo przygotowałam ich spis, a także odnośniki do konkretnych produktów, abyś nie musiała ich szukać. Po prostu kliknij w produkt poniżej, a przeniosę Cię bezpośrednio do sklepu.

Jak zrobić efekt ombre i cieniowania na szkatułce? Krok po kroku

Krok 1

Pracę zaczęłam jak zwykle od przeszlifowania pudełka papierem ściernym i nałożenia cienkiej warstwy podkładu akrylowego. Kiedy podkład wysechł znów przetarłam wszystko papierem ściernym , oczyściłam z powstałego pyłu i zabrałam się za właściwe ozdabianie. Postanowiłam, że na ściankach odbiję wzór z szablonu z pięknym kwiatowym borderem z kolekcji Garden of Promises. Użyłam do tego pasty modelującej Pentart. Wzór odbiłam także na wieczku, w linii skośnej, schodząc też na krawędzie wieczka. Gdy pasta wyschła, delikatnie ją wygładziłam papierem ściernym. Całe pudełko- na zewnątrz i wewnątrz- pomalowałam farbą kredową w kolorze biały kremowy i zostawiłam do wyschnięcia.

Krok 2

Z dwóch arkuszy papieru ryżowego wyrwałam 4 narożne motywy. Dwa większe, bardziej kolorowe przykleiłam na wieczku, dwa mniejsze również na wieczku, ale od wewnątrz. Po przyklejeniu okazało się, że tło na papierze wokół motywu nie jest jednolite, tylko ma jakby płócienny wzór. Musiałam je zatem zamalować. Użyłam do tego celu podkładu w paście, który jednocześnie pozwolił mi zminimalizować dystans pomiędzy papierem, a powierzchnią pudełka. Nakładałam pastę tapując cieniutką warstwą przy pomocy szczeciniastych pędzli, a po wyschnięciu delikatnie przeszlifowałam. Ponieważ chciałam delikatnie pocieniować motyw, nałożyłam dodatkową warstwę kleju z werniksem. Gdyby efekt cieniowania mi się nie spodobał, łatwiej byłoby zmyć farbę. 

Krok 3

Przyszedł czas na efekt ombre. Ponieważ żadna gotowa farba nie pasowała mi idealnie do motywu, wymieszałam ze sobą dwa kolory- lotniczy niebieski i kość słoniową. Farbę lekko rozcieńczyłam. Płaskim szerokim pędzlem nałożyłam niebieską farbę na dolną część ścianki. Drugim pędzlem nakładałam farbę jasną (kość słoniowa) od góry, przeciągając od lewej do prawej aż w miejscu zetknięcia kolory się wymieszały tworząc płynne przejście. Tak postępowałam z każdą ścianką. Ważne jest by pracować szybko, zanim farba podeschnie. Gotowe ombre polakierowałam  trzykrotnie lakierem matowym. 

 

Krok 4

Kolejny etap pracy to delikatne pocieniowanie motywu. Przygotowałam sobie po kropelce farb Allegro w kolorach pasujących do wzoru na papierze  oraz cieniutki pędzelek i wilgotną gąbeczkę. Pędzelkiem umoczonym w farbie obrysowywałam małe fragmenty motywu, a następnie gąbeczką je rozcierałam. Taka „mgiełka” wokół wzoru pozwala odnieść wrażenie, że kwiaty są namalowane, a nie przyklejone. Gdy farby wyschły nałożyłam kilka warstw matowego lakieru, przecierając co 3 warstwy papierem ściernym. 

Krok 5

W międzyczasie przygotowałam mały dekor na wieczko- kwiatowy owal z napisem „dream” z foremki teksturowej. Do wypełnienia formy użyłam mojej ulubionej masy superlekkiej. Gdy wycisk był suchy pomalowałam go farbą w tym samym odcieniu co dół pudełka (wymieszane kolory- niebieski lotniczy i kość słoniowa).

Brzegi lekko przyciemniłam farbą niebieską bez dodatku jasnej. Aby uwidocznić wzór na owalu nałożyłam na gąbeczkę niewielką ilość farby (ivory) i delikatnie tapowałam. Gotowy wycisk polakierowałam i przykleiłam na wieczku przy pomocy matowej pasty heavy body. Celowo nie umieściłam go na środku tylko odrobinę wyżej i lekko z boku. Tam, moim zdaniem, najlepiej uzupełniał kompozycję.

Na koniec pomalowałam i przymocowałam uchwyt oraz przywiązałam do niego koronki. Zawsze przed pomalowaniem metalowych uchwytów  czy nóżek, gruntuję je bonding primerem. To podkład do zadań specjalnych- daje gwarancję, że farba będzie się dobrze trzymać.

Szkatułka „Wspomnień czar” jest gotowa.

Jak Wam się podoba? Może spróbujecie wykonać podobną?

 

Zobacz moją inną inspirację Romantyczna skrzyneczka.

Zapraszam też do odwiedzenia mnie na Facebooku oraz Instagramie

Share:

Daria Pieczonka