Jak zrobić jajka decoupage ze spękaniami krok po kroku?

jak-zrobic-jajka-decoupage-ze-spekaniami-krok-po-kroku

Jak zrobić jajka decoupage ze spękaniami? Święta dla dla mnie czas w którym bardzo, bardzo ozdabiam swój domek. Kilka, a może nawet kilkanaście kartonów przynoszę z piwnicy i stroję… W okresie wielkanocnym jajka stoją, wiszą i leżą wszędzie!!! Obdarowuję także ozdobami moich bliskich. A to zrobię jajeczko do postawienia, a to do zawieszenie w okno, a to małe, a to duże jajo 🙂 Tym razem postawiłam na naturalne wydmuszki gęsie, które po ozdobieniu miały wyglądać jak jajka z porcelany…

Jak zrobić jajka decoupage ze spękaniami krok po kroku?

Jak zrobić jajka decoupage ze spękaniami retro krok po kroku?

Jak zrobić jajka decoupage ze spękaniami krok po kroku?

Lista potrzebnych preparatów do zrobienia jajek decoupage:

Wszystkie użyte preparaty znajdziesz u mnie w sklepie. Dodatkowo przygotowałam ich spis, a także odnośniki do konkretnych produktów, abyś nie musiała ich szukać. Po prostu kliknij w produkt poniżej, a przeniosę Cię bezpośrednio do sklepu.

Jak zrobić jajka decoupage ze spękaniami? Krok po kroku


Jak zrobić jajka decoupage ze spękaniami krok po kroku?

Krok 1

Bazą do mojego projektu były 3 wydmuszki gęsie. Pracę rozpoczęłam od zamocowania wydmuszek na patyczkach do szaszłyków i zabezpieczenia ich na dole i na górze małymi gumeczkami, tak aby nie spadły mi z patyczka podczas pracy. Jajeczka pomalowałam primerem, a po jego wyschnięciu, białą farbą akrylową. Pozostawiłam je do wyschnięcia. Lekko przeszlifowałam papierem ściernym 400.

Jak zrobić jajka decoupage ze spękaniami krok po kroku?

Krok 2

Z papieru ryżowego wyrwałam ostrożnie motywy amorków i kwiatków, które chciałam umieścić na jajeczkach. Ułożyłam z nich kompozycje, przeplatając amorki i gałązki kwiatowe, tak aby pasowały do siebie. Przykleiłam papier klejem do decoupage, a jak wysechł, polakierowałam jajeczka lakierem akrylowym błyszczącym.

Krok 3

Okazało się, że tło wokół moich amorków wcale nie jest białe, jak mi się wydawało na pierwszy rzut oka. Były tam bardzo delikatne pastelowe cienie. Postanowiłam więc domalować takie delikatne tło na całych wydmuszkach.

Dobrałam więc kolory farb: niebieski, fioletowy, kremowy, różowy i szary, do każdego dodając białą farbę, aby uzyskać naprawdę delikatny pastelowy kolor. Malutkim pędzelkiem domalowywałam kolor zgodnie z kolorem jaki otaczał mojego aniołka. Doprowadziłam to tego, aby kolory bardzo delikatnie przechodziły przez siebie. Gdy byłam zadowolona z efektu, po wyschnięciu farb, jajeczka polakierowałam.

 

Jak zrobić jajka decoupage ze spękaniami krok po kroku?

Krok 4

Chcąc uzyskać efekt wspomnianej wcześniej popękanej porcelany, pokryłam wydmuszki preparatem do spękań dwuskładnikowych. Najpierw nałożyłam step 1. Po około 2 godzinach, kiedy mleczny preparat stał się już przeźroczysty, nałożyłam step 2. Nie za grubo! Trzeba uważać, aby preparat nie spłynął brzydko i nie zrobił nam zacieków. Na obłej powierzchni tak się może jednak zdarzyć, więc ja siedzę i obcieram nadmiar preparatu, aż zgęstnieje i będę już pewna, że nie zrobi mi psikusa :-). Uwaga! A to mój sposób na spękania!!! Kładę pracę na kaloryfer na całą noc!!! I wtedy zawsze spękania wychodzą!!!

Na drugi dzień w spękania wtarłam patynę, a jej nadmiar usunęłam ręcznikiem papierowym. Następnie zabezpieczyłam spękania lakierem rozpuszczalnikowym błyszczącym. Koniecznie musi to być lakier rozpuszczalnikowy. Wodny lakier zniszczy nam po prostu cały efekt!

Krok 5

Dla efektu postarzenia, wydmuszki dookoła pochlapałam czarną farbą używając pędzla wachlarzowego. Napieram farbę na pędzel i stukam w niego palcem. Kropeczki robią się same! Następnie całość polakierowałam jeszcze raz lakierem rozpuszczalnikowym błyszczącym.

Jak zrobić jajka decoupage ze spękaniami krok po kroku?

Krok 6

Z foremki wybrałam wzór ornamentu do ozdobienia moich jajeczek. Bardzo delikatne gałązki. Wypełniłam wzory masą lekką do wycisków. Wszystkie wyciski przykleiłam jeszcze mokre na klej ekspress. Gdy wyciski wyschły polakierowałam je, a zarazem całe jajeczka lakierem akrylowym błyszczącym.

Następnie na wyciski obficie nałożyłam patynę. Nadmiar jej wytarłam mokrą chusteczką dla dzieci. Zależało mi, aby patyna pozostała tylko w zagłębieniach wycisków i dookoła nich. Na wierzch wycisków palcem, delikatnie nałożyłam złotą pastę woskową.

Krok 7

Teraz czas na ozdoby. Moje jajeczka mają być wiszące, więc postanowiłam dorobić im chwosty. Robię je ręcznie z frędzli. Jest to używana przeze mnie bardzo stara metoda robienia kolczyków dla tancerek (szyję sukienki taneczne!!!). Często właśnie sukienki do tańców latynoamerykańskich ozdabia się frędzlami, które w tańcu pięknie się poruszają, więc zasobów frędzli mam dużo w swoich przydasiach. Na sukienkę taneczną potrzeba około 7-8 metrów frędzli, ale na chwost tylko 10 cm 🙂 Taki odcięty kawałeczek mocno roluję i zszywam. Jedną „nitkę” frędzla mocniej wyciągam, aby zrobić mini oczko do zawieszenia.

Następnie dobrałam metalowe zakończenia na dół i górę moich wydmuszek. Do dolnej części wprowadziłam szpileczkę i zaczepiłam na niej chwost. Do górnej – dodałam koralik. Zakończenia wklejam klejem „kropelka”.


Krok 8

Na dole jajka dodałam również koronkową kokardę. Komplet moich wydmuszek gotowy!!!

Zapraszam także do mojego wcześniejszego projektu na blogu: Serduszka sospeso

Miło mi będzie także gościć Was na moim FB i Instagramie 

Jak zrobić pudełko z poinsecją? Decoupage krok po kroku
Share:

Daria Pieczonka