Jak zrobić okładkę kalendarza lub notesu techniką mix media? Krok po kroku

jak-zrobic-okladke-kalendarza-technika-mixmedia

Jak zrobić okładkę kalendarza lub notesu w stylu mix media? Ostatni kwartał roku to czas planowania kolejnego roku. Z reguły rozglądamy się za kalendarzem na rok przyszły, aby uwzględnić ważniejsze wydarzenia, postanowienia i tym podobne… Kalendarz, bądź też planner jest fajnym prezentem pod choinkę, a jeśli do tego jest zrobione przez darczyńcę, tym jest bardziej wartościowym upominkiem. Cóż może być lepszego niż personalizowany prezent na gwiazdkę.
Pomysł na okładkę zrodził się, gdy na mój planner wylałam troszkę farby. Impuls był, więc przeszłam do działania. Z technik wybrałam mix media. Dlaczego? Mix media pozwala łączyć techniki, materiały bez ograniczeń. Możemy użyć wszystkiego, co wpadnie w ręce. Może to być papier (ryżowy lub do scrapbookingu), ozdoby papierowe (kwiatki, ornamenty itp.), tekturki, kuleczki, perełki, wstążki, koronki. Do tego konturówki, tusze, stemple. Im więcej preparatów i materiałów użyjemy, tym lepiej, pod warunkiem, że pasują do siebie, a w rezultacie tworzą zaplanowany efekt.

dav

Jak zrobić okładkę kalendarza lub notesu w stylu mix media? Krok po kroku

Podstawowym preparatem, który zastosowałam jest heavy body gel. Spełnił on tu trzy funkcje-pierwszą jako podkład, ponieważ okładka była z ekoskóry, a druga jako klej, który świetnie przytwierdził wszystkie elementy. Sprawdził się również przy nakładaniu szablonu i robieniu struktury. Jak dla mnie to jeden z lepszych preparatów-bardzo dobrze klei, długo schnie co daje możliwość zmiany, w przypadku, gdy coś źle ułożymy. Do dekoracji okładki użyłam masy super lekkiej, gazy, kulek 3d oraz złomki. Kompozycję można ułożyć dowolnie-u mnie nie skończyło się na jednym kalendarzu, bo miałam kilka osób do obdarowania. Poniżej zdjęcie innej wersji. Niezbędne do wykończenia pracy są woski, w różnych kolorach. Uzyskałam również efekt postarzenia za pomocą patyny wodnej w kolorze turkusowym. Uwaga! zabawa woskami bardzo wciąga i trzeba uważać, żeby nie przesadzić.

Sprawdź czy udało mi się zachować umiar…

Lista potrzebnych preparatów do zrobienia kalendarza:

Wszystkie użyte preparaty znajdziesz u mnie w sklepie. Dodatkowo przygotowałam ich spis, a także odnośniki do konkretnych produktów, abyś nie musiała ich szukać. Po prostu kliknij w produkt poniżej, a przeniosę Cię bezpośrednio do sklepu.

Lista potrzebnych preparatów:

Jak zrobić okładkę kalendarza lub notesu w stylu mix media? Krok po kroku

Krok 1

Pracę rozpoczęłam od przetarcia okładki papierem  ściernym, aby zmatowić powierzchnię. Następnie nałożyłam heavy body gel, jako podkład za pomocą gąbki, tapując miejsce przy miejscu. Zostawiłam do wyschnięcia. W czasie, gdy okładka się suszyła przygotowałam wyciski z foremek. Potem przeszłam do nakładania szablonu za pomocą szpachelki i heavy body gel. Wybrałam elementy pisma, nakładając je po przeciwnych stronach na okładce z przodu oraz miejscowo z tyłu okładki. Z pozostałości preparatu na szpachelce zrobiłam strukturę z tyłu okładki. Zaczekałam, aż całość wyschnie.

Krok 2

Ułożyłam kompozycję, aby zobaczyć jakie wyciski ewentualnie muszę dorobić. Zazwyczaj robię zdjęcie, żeby wiedzieć, gdzie potem przykleić dany element. Gdy byłam zadowolona z ułożonej kompozycji, przykleiłam ją na ułożoną gazę opatrunkową za pomocą heavy body gel, a następnie każdy element tym samym preparatem. W zagłębieniach, małym pędzelkiem nałożyłam klej i posypałam 3d powder czyli drobnymi kuleczkami. Zostawiłam do wyschnięcia. Za pomocą gesso w sprayu firmy Odif całość okryłam czarną farbą. Można to również zrobić pędzlem, za pomocą gesso w paście. Wybrałam gesso w sprayu, ponieważ szybko pokryło całość, uzyskując matową powierzchnię. Zostawiłam do wyschnięcia.

Krok 3

Omijając kompozycję nałożyłam patynę wodną, postarzającą turkusową Stamperii. Wcierałam ją delikatnie, a gdy uznałam, że jest jej za dużo, delikatnie użyłam mokrej chusteczki. Teraz czas na zabawę woskami. Dominowały tu odcienie złota. Nakładam je palcem. Wosk w odcieniu miodowego i ognistego złota położyłam na bokach okładki i gazie. Zielony wosk na liście i ornament, a kolor lilia na kwiat. Złoty wosk ozdobił zegar oraz kłódkę. Woski można dowolnie mieszać, a gdy efekt nam się nie spodoba, wówczas można to zetrzeć woskiem transparentnym. Woski zabezpieczają powierzchnię i staje się ona wodoodporna po ok. 3 godzinach.

Krok 4

Sądziłam, że skończyłam pracę, jednak czegoś mi brakowało, dlatego też postanowiłam użyć pasty antycznej. Wybrałam kolor patina blue do pokreślenia wypukłości gazy oraz gumki, która znajduje się w tym notesie. W zagłębieniu kwiatka przykleiłam złote kamyczki ze Stamperii. Wówczas byłam już zadowolona z efektu i na tym poprzestałam.

           


Jak zrobić okładkę kalendarza lub notesu w stylu mix media?? Krok po kroku

A Ty w czym lubisz planować? w kalendarzu czy plannerze? Możesz stworzyć dowolną kompozycję okładki. Zobacz jakie pomysły miały moje kursantki na warsztatach.

Dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam do odwiedzenia mnie na Facebook, Instagram, TikTok. Do zobaczenia przy kolejnym projekcie.

Zobacz moją inną inspirację bombka z efektem chromu.

Monika


Share:

Daria Pieczonka