Jak zrobić okładkę kalendarza lub notesu techniką mix media? Krok po kroku

jak-zrobic-okladke-kalendarza-technika-mixmedia

Jak zrobić okładkę kalendarza lub notesu w stylu mix media? Ostatni kwartał roku to czas planowania kolejnego roku. Kalendarz, bądź też planner jest fajnym prezentem pod choinkę, a jeśli do tego jest zrobione przez darczyńcę, tym jest bardziej wartościowym upominkiem. Cóż może być lepszego niż personalizowany prezent na gwiazdkę.

dav

Jak zrobić okładkę kalendarza lub notesu w stylu mix media? Krok po kroku

Pomysł na okładkę zrodził się, gdy na mój planner wylałam troszkę farby. Impuls był, więc przeszłam do działania. Z technik wybrałam mix media. Dlaczego? Mix media pozwala łączyć techniki, materiały bez ograniczeń. Możemy użyć wszystkiego, co wpadnie w ręce. Może to być papier (ryżowy lub do scrapbookingu), ozdoby papierowe (kwiatki, ornamenty itp.), tekturki, kuleczki, perełki, wstążki, koronki. Do tego konturówki, tusze, stemple. Im więcej preparatów i materiałów użyjemy, tym lepiej, pod warunkiem, że pasują do siebie, a w rezultacie tworzą zaplanowany efekt.

Podstawowym preparatem, który zastosowałam jest heavy body gel. Spełnił on tu trzy funkcje-pierwszą jako podkład, ponieważ okładka była z ekoskóry, a druga jako klej, który świetnie przytwierdził wszystkie elementy. Sprawdził się również przy nakładaniu szablonu i robieniu struktury. Jak dla mnie to jeden z lepszych preparatów-bardzo dobrze klei, długo schnie co daje możliwość zmiany, w przypadku, gdy coś źle ułożymy. Do dekoracji okładki użyłam masy super lekkiej, gazy, kulek 3d oraz złomki. Kompozycję można ułożyć dowolnie-u mnie nie skończyło się na jednym kalendarzu, bo miałam kilka osób do obdarowania. Poniżej zdjęcie innej wersji. Niezbędne do wykończenia pracy są woski, w różnych kolorach. Uzyskałam również efekt postarzenia za pomocą patyny wodnej w kolorze turkusowym. Uwaga! zabawa woskami bardzo wciąga i trzeba uważać, żeby nie przesadzić.

Sprawdź czy udało mi się zachować umiar…

Lista potrzebnych preparatów do zrobienia kalendarza:

Wszystkie użyte preparaty znajdziesz u mnie w sklepie. Dodatkowo przygotowałam ich spis, a także odnośniki do konkretnych produktów, abyś nie musiała ich szukać. Po prostu kliknij w produkt poniżej, a przeniosę Cię bezpośrednio do sklepu.

Lista potrzebnych preparatów:

Jak zrobić okładkę kalendarza lub notesu w stylu mix media? Krok po kroku

Krok 1

Pracę rozpoczęłam od przetarcia okładki papierem  ściernym, aby zmatowić powierzchnię. Następnie nałożyłam heavy body gel, jako podkład za pomocą gąbki, tapując miejsce przy miejscu. Zostawiłam do wyschnięcia. W czasie, gdy okładka się suszyła przygotowałam wyciski z foremek. Potem przeszłam do nakładania szablonu za pomocą szpachelki i heavy body gel. Wybrałam elementy pisma, nakładając je po przeciwnych stronach na okładce z przodu oraz miejscowo z tyłu okładki. Z pozostałości preparatu na szpachelce zrobiłam strukturę z tyłu okładki. Zaczekałam, aż całość wyschnie.

Krok 2

Ułożyłam kompozycję, aby zobaczyć jakie wyciski ewentualnie muszę dorobić. Zazwyczaj robię zdjęcie, żeby wiedzieć, gdzie potem przykleić dany element. Gdy byłam zadowolona z ułożonej kompozycji, przykleiłam ją na ułożoną gazę opatrunkową za pomocą heavy body gel, a następnie każdy element tym samym preparatem. W zagłębieniach, małym pędzelkiem nałożyłam klej i posypałam 3d powder czyli drobnymi kuleczkami. Zostawiłam do wyschnięcia. Za pomocą gesso w sprayu firmy Odif całość okryłam czarną farbą. Można to również zrobić pędzlem, za pomocą gesso w paście. Wybrałam gesso w sprayu, ponieważ szybko pokryło całość, uzyskując matową powierzchnię. Zostawiłam do wyschnięcia.

Krok 3

Omijając kompozycję nałożyłam patynę wodną, postarzającą turkusową Stamperii. Wcierałam ją delikatnie, a gdy uznałam, że jest jej za dużo, delikatnie użyłam mokrej chusteczki. Teraz czas na zabawę woskami. Dominowały tu odcienie złota. Nakładam je palcem. Wosk w odcieniu miodowego i ognistego złota położyłam na bokach okładki i gazie. Zielony wosk na liście i ornament, a kolor lilia na kwiat. Złoty wosk ozdobił zegar oraz kłódkę. Woski można dowolnie mieszać, a gdy efekt nam się nie spodoba, wówczas można to zetrzeć woskiem transparentnym. Woski zabezpieczają powierzchnię i staje się ona wodoodporna po ok. 3 godzinach.

Krok 4

Sądziłam, że skończyłam pracę, jednak czegoś mi brakowało, dlatego też postanowiłam użyć pasty antycznej. Wybrałam kolor patina blue do pokreślenia wypukłości gazy oraz gumki, która znajduje się w tym notesie. W zagłębieniu kwiatka przykleiłam złote kamyczki ze Stamperii. Wówczas byłam już zadowolona z efektu i na tym poprzestałam.

           


Jak zrobić okładkę kalendarza lub notesu w stylu mix media?? Krok po kroku

A Ty w czym lubisz planować? w kalendarzu czy plannerze? Możesz stworzyć dowolną kompozycję okładki. Zobacz jakie pomysły miały moje kursantki na warsztatach.

Dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam do odwiedzenia mnie na Facebook, Instagram, TikTok. Do zobaczenia przy kolejnym projekcie.

Zobacz moją inną inspirację bombka z efektem chromu.

Monika


Share:

Daria Pieczonka