Jak zrobić sopel z efektem chromowania? Krok po kroku
Jak zrobić sopel z efektem chromowania? Lubisz nowe przydasie? Ja bardzo lubię-uwielbiam testować je, próbować na różnych bazach. Gdy Pentart wprowadził farbę dipping, wiedziałam, że muszę zrobić projekt z jego użyciem.
Jak zrobić sopel z efektem chromowania? Krok po kroku
Pentart Dipping Paint to farba akrylowa na bazie wody, dzięki której można uzyskać bardzo gładką, całkowicie wolną od śladów pędzla powierzchnię. Przedmioty pokrywa się farbą poprzez zanurzenie, uzyskując powłokę przypominającą porcelanę. Gdy przedmiot jest większy można jego powierzchnię oblać. Ja wykorzystałam do tego styropianowe opakowanie po lodach. Dzięki temu pozostałości farby mogłam zachować na później. Farba jest dość wydajna, wystarczy pokryć cienką warstwą, sama się wyrównuje, nawet jeśli używa się pędzla do wyrównania.
Do projektu użyłam styropianowej bombki w kształcie soplu, który miałam z zeszłego roku a pomalowany już był na czarno. Nie był już idealnej gładkości. Chciałam sprawdzić jakie efekty można uzyskać na takiej powierzchni. Do tworzenia sopla oprócz farby zanurzeniowej użyłam wycisków z masy super lekkiej oraz pigmentów rub-on. To one nadały pięknego blasku bombce.
Lista potrzebnych preparatów do zrobienia sopla:
Wszystkie użyte preparaty znajdziesz u mnie w sklepie. Dodatkowo przygotowałam ich spis, a także odnośniki do konkretnych produktów, abyś nie musiała ich szukać. Po prostu kliknij w produkt poniżej, a przeniosę Cię bezpośrednio do sklepu.
Lista potrzebnych preparatów:
- Heavy body gel matowy
- Czarne gesso w paście
- Masa super lekka czarna
- Foremka z ornamentami
- Farba zanurzeniowa Dipping Pentart
- Pigment rub-on Pentart scarabeus
- Pigment rub-on Pentart gold
- Lakier Pouring Glaze
- Wstążka, chwost, cyrkonia
Jak zrobić sopel z efektem chromowania? Krok po kroku
Krok 1
Pracę rozpoczęłam od nałożenia czarnego gesso w paście. Bombka już była wcześniej przeszlifowana i pomalowana gesso, jednak zdecydowałam się na ten krok, aby wyrównać jej powierzchnię. Zostawiłam do wyschnięcia.
Wybrałam foremkę z ornamentami i robię wyciski z czarnej masy super lekkiej. Wyrobiłam z masy jeden duży ornament i dwa mniejsze. Gdy bombka była już sucha, przykleiłam wyciski za pomocą heavy body gel. Większy przykleiłam na środek sopla, a mniejsze u góry i u dołu, pamiętając, że u góry będzie użyta wkręcana zawieszka.
Po przyklejeniu wycisków nałożyłam heavy body gel na całość bombki, aby klej, który wystawał spoza wycisków, nie był widoczny po nałożeniu farby zanurzeniowej. Staram się nakładać go w jednym kierunku, jednolicie. Aby efekt był po użyciu tej farby dipping był zadowalający, powierzchnia powinna być w miarę równa.
Krok 2
Czas na farbę zanurzeniową. Małe rzeczy można zanurzyć bezpośrednio w opakowaniu farby, jednak bombka jest za duża. Aby pokryć powierzchnię bombki trzeba przygotować naczynie. Wykorzystałam do tego opakowanie styropianowe po lodach. Wielkość pudełka pozwoliła na swobodne ściekanie farby. Sopel nabiłam na patyczki do szaszłyków z każdej ze stron. Ułożyłam sopel na środku korytka i polałam go farbą. Nadmiar rozkładałam delikatnie pędzlem.
Następnie obracałam soplem kilkukrotnie, aby farba wypoziomowała się. Czekałam chwilę i ponowiłam obroty. Gdy farba była w miarę rozłożona ustawiłam sopel w pionie. Kontrolując ściekanie farby na dole, co jakiś czas zbierałam nadmiar pędzelkiem. Gdy farba przestała ściekać zostawiam do wyschnięcia na co najmniej 24 godziny.
Krok 3
Po upływie 24 godzin sprawdzam, czy farba jest całkowicie sucha. Po potwierdzeniu tego faktu nałożyłam pigmenty rub-on w kolorze scarabeus oraz gold. Aplikacja nie wymaga kleju. Pierwszy kolor nakładam na całość bombki, a złoty na ornamenty. Co ważne, używałam jednego palca do pigmentu zielonego, a drugiego do złotego. Wcieram pigmenty okrężnymi ruchami uzyskując efekt chromowania. Na górze wkręciłam metalową zawieszkę, dzięki której sopel będzie można powiesić. Całość zabezpieczyłam lakierem Pouring Glaze. Zostawiałam do wyschnięcia.
Krok 4
Na koniec dodałam chwost i kokardę. Miałam problem z doborem dodatków, nie chciałam przesadzić z ilością złotego, a posiadane w kolorze żółtym, były zbyt czyste do tej bombki. Pobrudziłam je więc rozwodnioną farbą w kolorze brązu i złota. Mokrą wstążkę związałam gumką, żeby wyglądała na pogniecioną i starą. Chwost i wstążkę przykleiłam za pomocą kleju na gorąco. Na środek ornamentu umieściłam cyrkonię.
I gotowe. Jak Ci się podoba efekt chromowania?
Jak zrobić sopel z efektem chromowania? Krok po kroku
Spróbujesz zrobić efekt chromowania?
Dziękuję bardzo za uwagę i zapraszam do odwiedzenia mnie na Facebook, Instagram, TikTok. Do zobaczenia przy kolejnej inspiracji.
Zobacz moją inną inspirację chustecznik ze złoceniami.
Monika