Jak zrobić rustykalną skrzynkę z damą i koniem?
Jak zrobić rustykalną skrzynkę z damą i koniem? Kiedy na rynku pojawiła się kolekcja Romantic horses od razu nabyłam kilka papierów i szablonów.
Podziwiam konie za ich piękno i majestat, za to że łączą w sobie siłę i delikatność. Kojarzą mi się z wolnością, przestrzenią i sielskim, wiejskim krajobrazem. I właśnie do takich klimatów nawiązuje moja skrzyneczka.
Lista potrzebnych produktów
- drewniana skrzynka 20×20,
- farba akrylowa heban,
- farby Allegro antracyt, antyczny różowy, bordowy, kość słoniowa, morelowy, różowy lalkowy, zielony żywopłot,
- farby kredowe: kasztanowy brąz, kremowy biały, piaskowy, vintage beż,
- klej z werniksem
- papier ryżowy STAMPERIA, podkowy,
- szpatułka do imitacji drewna,
- lakier matowy Pentart,
- lakier dekor matowy,
- masa superlekka,
- formki Prima: lily flowers, botanist flower,
- klej do przyklejenia wycisków,
Jak zrobić rustykalną skrzynkę z damą i koniem? Instrukcja krok po kroku.
Krok 1
Pracę zaczęłam od przeszlifowania skrzynki papierem ściernym oraz zagruntowania jej farbą podkładową. Po wyschnięciu podkładu i ponownym przeszlifowaniu pomalowałam wieczko (na zewnątrz i wewnątrz) farbą kredową w kolorze kremowy biały, a dolną część pudełka farbą akrylową w kolorze heban. Z papieru ryżowego częściowo wyrwałam a częściowo wycięłam potrzebny mi motyw, a następnie nakleiłam na wieczku przy pomocy kleju z werniksem. Klej z werniksem nałożyłam na całą powierzchnię wieczka dwukrotnie i poczekałam aż wyschnie.
Krok 2
Przyszedł czas na wykonanie imitacji słojów drewna. Przygotowałam sobie specjalną szpatułkę oraz farby kredowe w kolorze kasztanowy oraz piaskowy. Na szeroki pędzel nabierałam jednocześnie oba kolory farb, tak, by kolor nie był jednolity. Nakładałam dość grubą warstwę farby jednym pociągnięciem, od góry do dołu. Zanim farba wyschła przeciągałam po niej szpatułką – od góry do dołu – ruchem kołyski. Pracowałam stopniowo, pasek po pasku. Kiedy farba wyschła podzieliłam ścianki pudełka na „deski” i zaznaczyłam je ciemnobrązową farbą. Następnie techniką suchego pędzla, przy pomocy pędzelka szczeciniastego i farby biały krem rozjaśniłam lekko moje deski. Po wyschnięciu farb nałożyłam dwie warstwy matowego lakieru do farb kredowych.
Krok 3
W następnym etapie zajęłam się wieczkiem. Przy pomocy cienkiego pędzelka i farby biały krem zamalowałam te fragmenty papieru (romby, wycinki gazet), które nie pasowały do mojej koncepcji oraz nałożyłam jedną warstwę lakieru matowego. Farbami w kolorach występujących na motywie domalowałam „mgiełkę”wokół kwiatów i uzupełniłam brakujące tło wewnątrz ramki. Używając szczeciniastego pędzla i lekko rozwodnionych farb: zielonej i ciemnobrązowej, opryskałam wieczko tworząc kropeczki. Na koniec wieczko wielokrotnie polakierowałam lakierem matowym.
Krok 4
Z masy superlekkiej i foremek Primy wykonałam wyciski i jeszcze mokre nakleiłam na dół pudełka. Po wyschnięciu masy pomalowałam wyciski, używając kolorów zbliżonych do tych, występujących na wieczku, a następnie zabezpieczyłam je lakierem matowym. Na wewnętrznej części wieczka przykleiłam podkowę wyciętą z papieru ryżowego z tej samej kolekcji. Wokół podkowy domalowałam cień przy pomocy skośnego pędzla i farby w kolorze heban. Dodałam kropeczki, takie jak na zewnątrz wieczka. Wszystko wielokrotnie polakierowałam. Skrzyneczka będzie schowkiem na piórka i inne niezwykle ważne dla mojej córki drobiazgi 🙂
Lubisz takie romantyczne, vintage’owe klimaty? Może spodobają Ci się także moje inne propozycje różany zegar.
Zapraszam też do odwiedzenia mnie na Facebooku oraz Instagramie