Jak zrobić świąteczną zawieszkę z konikiem? Krok po kroku

jak-zrobic-swiateczna-zawieszke-z-konikiem-krok-po-kroku

Jak zrobić świąteczną zawieszkę z konikiem? Choć za oknem piękna jesień, to w rękodzielniczym świecie przygotowania do Świąt ruszyły pełną parą. Kiedyś drażniło mnie to, że w sklepach sezon świąteczny ruszał już w listopadzie. Teraz nie zwracam na to uwagi i sama świąteczne projekty robię już od września 🙂

Jak zrobić świąteczną zawieszkę z konikiem?

Jak zrobić świąteczną zawieszkę z konikiem?

Moja dzisiejsza propozycja to  drewniana zawieszka z konikiem. Nie ma w niej co prawda mojego ukochanego decoupage, ale są ulubione świąteczne kolory: ciemna czerwień, ciemna zieleń i złoto. Zatem po kolei…

Jak zrobić świąteczną zawieszkę z konikiem?

Lista potrzebnych preparatów do zrobienia zawieszki:

Wszystkie użyte preparaty znajdziesz u mnie w sklepie. Dodatkowo przygotowałam ich spis, a także odnośniki do konkretnych produktów, abyś nie musiała ich szukać. Po prostu kliknij w produkt poniżej, a przeniosę Cię bezpośrednio do sklepu.

Jak zrobić świąteczną zawieszkę z konikiem?

Jak zrobić świąteczną zawieszkę z konikiem?

Krok 1

Pracę zaczęłam jak zwykle od zagruntowania powierzchni zawieszki podkładem akrylowym, a następnie przeszlifowania jej papierem ściernym, by pozbyć się szorstkości i ewentualnych nierówności powstałych podczas nakładania podkładu.  Aby urozmaicić tło zawieszki postanowiłam zrobić ornament, przy użyciu szablonu. Aby wzór odbić tylko wewnątrz ramki, odrysowałam na papierze jej zewnętrzną część – obręcz, wycięłam i położyłam na dolnej części zawieszki ograniczając tym samym pole, na którym odbić miałam wzór. Ornament miał być strukturalny, więc użyłam pasty modelującej. Wzór odbiłam też na górnej części ramki. Gdy pasta wyschła, wygładziłam powierzchnię papierem ściernym, a następnie pomalowałam farbami akrylowymi w kolorze ciemnej zieleni – zielony żywopłot i ciemnej czerwieni – jabłko. Na tym etapie skleiłam też ze sobą dwie części zawieszki. Z tyłu zawieszki odbiłam wzór z szablonu, ale tym razem przy użyciu złotej farby, w sposób nieregularny. Zawieszkę dwukrotnie zabezpieczyłam lakierem matowym.

Krok 2

Foremkę Stamperii – a konkretnie kształt konika na biegunach – wypełniłam masą super lekką, następnie wyjęłam i zostawiłam do wyschnięcia. Kiedy wycisk był suchy pomalowałam go farbami akrylowymi. Na początek całość na kolor kości słoniowej, a następnie detale – ciemna zieleń, brąz i złoto. Następnie konika polakierowałam. Gdy całość wyschła rozcieńczyłam brązową farbę i pomalowałam nią białe części konika, następnie starłam wilgotną chusteczką. Farba została tylko w zagłębieniach, podkreślając trójwymiarowość wycisku. 

Krok 3

Przygotowałam sobie kawałek gąbki o mocno porowatej strukturze i złotą farbę. Nakładałam farbę na zawieszkę w nieregularny sposób, tworząc błyszczące plamy. Na tym etapie mogłam już przygotować gałązki ostrokrzewu (foremka Pentart i masa superlekka) i  ułożyć z nich kompozycję. Po wyschnięciu masy pomalowałam listki i kuleczki używając farb akrylowych allegro. Wszystko zabezpieczyłam lakierem akrylowym matowym.

 

Krok 4

W ostatnim etapie przykleiłam wyciski, wszystko jeszcze raz zabezpieczyłam lakierem matowym, a po wyschnięciu lakieru podkreśliłam detale i wypukłości wykorzystując technikę suchego pędzla. Pędzlem szczecinowym nabierałam odrobinę pasty woskowej białej, ocierałam nadmiar o kartkę papieru i takim niemal czystym pędzlem omiatałam zawieszkę. Na górze zawieszki postanowiłam dodać  kokardkę vintage. Wstążkę zwinęłam w kulkę, związałam i wrzuciłam do wrzątku, a po wyjęciu z wody i rozwiązaniu usztywniłam lakierem nadając jej odpowiedni kształt. Na sam koniec dodałam w kilku miejscach złote akcenty – użyłam do tego pasty woskowej, nie zapominając też o kokardce.

Dekoracja gotowa. Mam nadzieję, że Ci się podoba.

 

Jak zrobić świąteczną zawieszkę z konikiem?

Zobacz moją inną inspirację Romantyczna skrzyneczka.

Zapraszam też do odwiedzenia mnie na Facebooku oraz Instagramie

Share:

Daria Pieczonka