Jak zrobić tacę w stylu farmhouse z transferem? Krok po kroku

jak-zrobic-tace-w-stylu-farmhouse-z-transferem-krok-po-kroku

Jak zrobić tacę w stylu farmhouse z transferem?
Nie wiem jak Ty, ale ja uwielbiam drewno-jego zapach, ciepło, rysunek słojów. Kiedy wpadnie mi w ręce pudełko, z pięknymi, wyraźnymi, nieregularnymi słojami, to nie ma szans bym zamalowała je farbą. Sięgam wtedy po bejcę, która pozwala podkreślić to, co w drewnie najpiękniejsze.

Jak zrobić tacę w stylu farmhouse z transferem

Jak zrobić tacę w stylu farmhouse z transferem? krok po kroku

Taca, którą przygotowałam to prosty projekt z wykorzystaniem bejcy i transferu. O ile z bejcą jestem od dawna zaprzyjaźniona 😉, to transfer wykonywałam po raz pierwszy. Trochę się stresowałam, czy pierwsze podejście do tego produktu nie zakończy się porażką, czy go nie zepsuję. Okazało się jednak, że jest on łatwy w użyciu i dziś wiem, że to nie jest mój ostatni projekt z wykorzystaniem tego materiału zdobniczego. Ale po kolei…

Jak zrobić tacę w stylu farmhouse z transferem

Lista potrzebnych preparatów do zrobienia tacy:

Wszystkie użyte preparaty znajdziesz u mnie w sklepie. Dodatkowo przygotowałam ich spis, a także odnośniki do konkretnych produktów, abyś nie musiała ich szukać. Po prostu kliknij w produkt poniżej, a przeniosę Cię bezpośrednio do sklepu.

Jak zrobić tacę w stylu farmhouse z transferem? Krok po kroku

Jak zrobić tacę w stylu farmhouse z transferem

Krok 1

Pracę zaczęłam od dokładnego przeszlifowania tacy papierem ściernym. Szlifowałam wzdłuż słojów, tak by nie stworzyć rys, które później bejca by uwydatniła. Po oczyszczeniu tacy z pyłu pomalowałam ją bejcą w kolorze orzech. Zawsze używam do tego pędzla szczecinowego-po prostu wydaje mi bardziej odpowiedni niż syntetyczny. Tacę zostawiłam do dokładnego wyschnięcia na około 24 godziny. Kiedy powierzchnia była sucha nałożyłam jedną cienką warstwę matowego lakieru. Taki zabieg, dał mi pewność, że podczas dalszych etapów pracy będę mogła usunąć wilgotną szmatką ewentualne błędy. Po wyschnięciu lakieru znów delikatnie przetarłam powierzchnię papierem ściernym o ziarnistości 320.

Krok 2

Kolejny etap pracy to bielenie suchym pędzlem. Na pędzel szczecinowy nabrałam niewielką ilość farby w kolorze kości słoniowej, a następnie otarłam pędzel o kartkę, pozostawiając na nim dosłownie śladowe ilości farby. Takim niemal suchym pędzlem pociągałam po tacy zgodnie z kierunkiem słojów. Następnie zrobiłam małe kropki w dwóch kolorach- brązowym i kość słoniowa. Na pędzel do szablonów nabierałam odrobinę rozwodnionej farby. Włosie pędzla pocierałam palcem, jakby pstrykając, w ten sposób tworzyłam na powierzchni tacy małe kropeczki. Całość znów wygładziłam papierem ściernym i polakierowałam.

Krok 3

Przyszedł czas na najbardziej dla mnie emocjonujący etap pracy- przeniesienie transferu. Wybrałam uroczy motyw z królikami i kwiatami, zdjęłam białą część zabezpieczającą i ułożyłam obrazek z transparentną folią na środku tacy. Używając drewnianego patyczka (jest dołączony do opakowania) pocierałam dość mocno folię, dokładnie, miejsce przy miejscu. Obrazek przykleił się do tacy, pod palcami był aksamitnie gładki, a granica pomiędzy drewnem, a transferem niemal niewyczuwalna. Postanowiłam jeszcze dodać delikatny wzór z szablonu na przedniej i tylnej ściance tacy.

 

Krok 4

Całość polakierowałam dwa razy lakierem matowym i zostawiłam do dokładnego wyschnięcia. Dla lepszego zabezpieczenia powierzchni nałożyłam jeszcze bawełnianą ściereczką warstwę bezbarwnego wosku. Zostawiałam na godzinkę i wypolerowałam ściereczką. Taca stała się aksamitna w dotyku i odporna na wnikanie w nią np. rozlanych napojów😊.Na koniec przetarłam kąty i krawędzie patyną olejną. Taca gotowa 😊

Mam nadzieję,że zachęciłam Cię do wypróbowania w swoich projektach bejcy i transferów. Poza tym, że użycie transferu nie wymaga nakładania wielu warstw lakieru, to jeszcze pozwala nakładać go na dowolne, nawet ciemne tło.

Jak zrobić tacę w stylu farmhouse z transferem


Zobacz moją inną inspirację. Jak zrobić pudełko w stylu shabby chic?

Zapraszam też do odwiedzenia mnie na Facebooku oraz Instagramie

Share:

Daria Pieczonka