Jak zrobić tacę ze skarbami z wakacji ?

jak-zrobic-tace-ze-skarbami-z-wakacji

Jak zrobić tacę ze skarbami z wakacji? Skarby z wakacji, kto ich nie ma? Wakacje to czas wyjazdów. Czy to góry, czy morze, przywozimy jakieś pamiątki. Często są to kamienie, bo te można zebrać wszędzie i zdarzają się naprawdę piękne okazy. W tym roku wakacje spędziliśmy nad Bałtykiem i to właśnie było moją inspiracją do stworzenia tego projektu. Córki zebrały muszelki i małe kamyczki na plaży, a ja myślałam o tym jak to ciekawie przechować.

Jeśli wasze dziecko przywiezie piasek w wiaderku lub bucie (znam takie przypadki). To mam rozwiązanie! Na szczęście jest żywica, która zatopi nawet piasek. Tym razem piasku nie przywiozły, ale jest coś czym można go zastąpić. Można do tego użyć Mineral Powder Pentart, który świetnie go imituje.

Jeśli chodzi o żywicę to pierwszy raz poznałam ten preparat na warsztatach w Skoczowie, gdy tworzyliśmy syrenę, jednak tu po raz pierwszy użyłam jej w większej ilości. Bardzo podoba mi się ten efekt i jest to rozwiązanie, które jest dość trwałe i daje dużo możliwości utrwalenia wakacyjnych pamiątek i nie tylko.

Wprawdzie do projektu użyłam skarbów Bałtyku, ale bardziej przenosi nas do Grecji za którą tęsknię.

Jak zrobić tacę ze skarbami z wakacji ?

Lista użytych materiałów:

Jak zrobić tacę ze skarbami z wakacji ?

Jak zrobić tacę ze skarbami z wakacji ?

Krok 1

Tacę przeszlifowałam papierem ściernym. Następnie od strony wewnętrznej robię przecierkę dwoma kolorami, tak zwaną metodą suchego pędzla. Tam gdzie będzie kończyć się żywica przyciemniam farbą Allegro w kolorze Navy. Nie kładę podkładu od wewnątrz, ponieważ chcę uzyskać efekt drewna zniszczonego przez wodę, dlatego miejscami przebija surowe drewno. Zostawiam do wyschnięcia, a następnie zabezpieczam lakierem akrylowym.

Krok 2

Gdy całość jest już sucha, układam kompozycję z kamyczków i muszelek. Zamiast piasku użyłam Mineral Powder Pentart. Zamierzam to zalać żywicą, robiąc to pierwszy raz na taką powierzchnię nie byłam pewna jaka ilość będzie potrzebna, dlatego opakowanie podzieliłam na dwa. Z opakowania oznaczonego literą A wlałam połowę do kubeczka i dodaje połowę z butelki B, mieszam dokładnie patyczkiem. Ważne żeby odmierzać precyzyjnie, tak aby żaden ze składników nie dominował. Całość zalewam powoli, a następnie dodaje tint w kolorze turkusowym, który nadaje kolor morza i biały, będzie imitować fale. Kamyczki ułożyłam z boku, tak aby taca mogła być użytkowa. Szybko okazało się, że potrzeba drugiej połowy buteleczek więc powtarzam ten krok. Ruszam tacą, aby wyrównać kolejną warstwę. Nie dodaje już turkusowego tintu, jedynie białego w okolice kamieni. Zostawiam na co najmniej 24 godziny do wyschnięcia. Ważne aby stało na równej powierzchni i równo zastygła.

Jak zrobić tacę ze skarbami z wakacji ?

Krok 3

Gdy żywica jest całkowicie sucha czas na część zewnętrzną. Pokrywam ją Bonding Primerem Pentart. Gdy wyschnie, nakładam podkład do spękań, a następnie po wysuszeniu, szpachelką kładę pastę pękającą tej samej firmy w kolorze białym. Nie nakładam jej regularnie, w niektórych miejscach kładę jej więcej, a na środku nie daję wcale, bo tam przewiduję dekorację. Z tyłu kładę na całą długość, ale również nieregularnie. Po bokach nie robię spękań. Pozostawiam do wyschnięcia.

Krok 4

Zanim przejdę do malowania boków przygotowuję muszelki z masy super lekkiej. Foremkę Arctic Stamperii smaruję olejem, żeby ułatwić sobie wyciąganie. Wypełniam foremkę masą i dociskam. Wybrałam dwie mniejsze muszelki. Przechodzę do malowania boków zaczynając od ciemniejszej farby kolorze niebieski len i maluję całość, następnie kładę odcień zielona patyna. Robię to metodą suchego pędzla, przecierając na zmianę oba te kolory aż uzyskam efekt, z którego jestem zadowolona. W ten sam sposób postępuję z każdej strony. W podobny sposób maluję od spodu. Po wyschnięciu zabezpieczam lakierem akrylowym.

Krok 5

Przechodzę do przyklejenia dekoracji na środku tacy. Wybrałam trochę sizalu, sznurek, który zawiązałam na supeł oraz statek ze sklejki. Żagle statku maluję na kolor biały, a dół na niebieski. Przygotowane wcześniej muszle maluję Watercolor Pentart w kolorze piaskowym i niebieskim, ale można to zrobić farbą akrylową. Gdy jest suche, bielę farbą, metodą suchego pędzla. Układam elementy dekoracyjne i przyklejam na heavy body gel.

Jak zrobić tacę ze skarbami z wakacji ?

Tym razem w tutorialu jak zrobić tacę ze skarbami z wakacji, zrobiłam relację zdjęciową. Należy pamiętać że z żywicą trzeba pracować w rękawiczkach i wentylować pomieszczenie, w którym pracujemy. Dobrze używać maseczki podczas pracy z tym produktem.

Zapraszam Cię również do obejrzenia mojej inspiracji z sikorkami- Budka dla ptaszków  w greckim stylu.

Jak zrobić tacę ze skarbami z wakacji ?

Mam nadzieję, że mój pomysł na utrwalenie wakacyjnych pamiątek Wam się spodoba i chętnie wykorzystacie go w swoich pracach. Bardzo dziękuję za każdy komentarz i wsparcie.

Zapraszam do śledzenia mnie na :

Share:

Daria Pieczonka